Psst! Kliknij tutaj i przeczytaj o technice gotowania SLOW COOKING.
ogród, grill, piknik, stolik, krzesła ogrodowe

Jak prawidłowo dbać o drewno w domu i ogrodzie.

Drewniane meble w domu i ogrodzie, drewniane wykończenia budynków, drewniane ogrodzenia – po latach zachwytu marmurem i artystycznie powyginanym metalem drewno znowu powraca do łask. Jednak by długo cieszyło oko swoim naturalnym pięknem, trzeba o nie odpowiednio dbać. Podpowiadamy co robić, a czego unikać dbając o ten naturalny surowiec.

Swego rodzaju paradoksem jest, że chociaż drzewo by rosnąć potrzebuje wody, to dla drewna woda jest wrogiem numer jeden. Pod wpływem wilgoci drewniane meble czy elementy wyposażenia ogrodu mogą popękać, zbutwieć i ulec kompletnemu rozkładowi. O ile w domu na ogół meble nie są narażone na nieustające działanie wody, to na zewnątrz sprawa wygląda dużo gorzej. Deszcz jest dla niezabezpieczonego drewna wrogiem numer jeden, a w połączeniu z mrozem, może doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Jak więc chronić drewno przez zniszczeniem?

By drewniane części domu i ogrodu długo cieszyły oko powinny być odpowiednio zabezpieczone. Jednak zanim przystąpimy do prac konserwatorskich trzeba drewno odpowiednio przygotować – wyczyścić, usunąć plamy, drobinki piasku i kurzu oraz, jeśli wymaga tego sytuacja, osuszyć.

[alert type=white ]Impregnowanie mokrego drewna mija się z celem.[/alert]

Następnie wymagające konserwacji drewno trzeba potraktować odpowiednio dobranym impregnatem. Jeszcze kilka lat temu najmodniejszym sposobem na konserwowanie drewna było lakierowanie, obecnie coraz częściej stosuje się olejowanie specjalnym, przeznaczonym do drewna olejem. Olej bardzo dobrze spełnia swoją ochronną funkcję, jest też łatwiejszy w odnawianiu, tymczasem przed położeniem nowej warstwy lakieru trzeba najpierw usunąć starą. Dlatego zaleca się by lakier stosować jedynie w miejscach bardziej narażonych na uszkodzenia mechaniczne, głównie na podłogach.

Natomiast jeśli chodzi o walory estetyczne to bez wątpienia wygrywa lakier, nadając drewnu ładny połysk. Z kolei olejowane drewno wygląda dużo bardziej naturalnie, wręcz surowo. Dlatego decyzję o sposobie konserwacji drewna trzeba uzależnić od gustu i potrzeb.

Za olejowaniem przemawia jeszcze jeden argument: olejowane meble mają właściwości antystatyczne – innymi słowy: nie osiada na nich kurz. Osoby znające z autopsji sprzątanie w Warszawie, z pewnością docenią tę cechę olejowanych mebli drewnianych.

A jak radzić sobie z drobnymi uszkodzeniami czy zarysowaniami na drewnie? Doświadczone panie domu oraz pomoce domowe (można taką znaleźć na www.pomocedomowe.pl) mają sprawdzone sposoby na małe awarie. I tak na przykład: zarysowania na meblach można pokryć roztworem octu i jodyny, zgodnie z zasadą, że czym ciemniejszy mebel tym więcej jodyny. Ocet będzie ratunkiem również przy usuwaniu śladów po wilgoci. Trzeba go tylko zmieszać w równych proporcjach z oliwą z oliwek. Innym sposobem na ślady po wilgoci jest pasta z sody oczyszczonej przygotowana w proporcjach: łyżeczka wody na łyżkę sody. Ocet okazuje się niezawodnym ratunkiem także wtedy, gdy na drewnie pojawią się ślady po stearynie. Po usunięciu górnej warstwy wosku lub stearyny pozostałe resztki trzeba przetrzeć roztworem wody i octu w proporcjach pół na pół.

Przeczytaj też