Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Dom z gliny i słomy w Gajówce.

Wydawać by się mogło, że dom zbudowany z gliny i słomy będzie domem nietrwałym. Nic bardziej mylnego. Zastosowanie odpowiednich technik w takim budownictwie maksymalnie minimalizuje, a nawet całkowicie eliminuje niekorzystne właściwości tego materiału. Takie domy są trwałe, solidne oraz niepalne.

Dom z gliny i słomy, czyli Straw Bale.

Budownictwo glinosłomiane to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które spotyka się z coraz szerszym zainteresowaniem w naszym kraju. Użycie naturalnych materiałów, które można pozyskać lokalnie sprawia, że budowa jest niskoenergetyczna i ekologicznie czysta. Dodatkowo glina bardzo korzystnie wpływa na mikroklimat jaki panuje w domu. Idealnie reguluje wilgotność, utrzymuje w domu ciepło oraz pochłania nieprzyjemne zapachy.

dom_z_gliny_i_slomy_1

dom_z_gliny_i_slomy_2

dom_z_gliny_i_slomy_3

dom_z_gliny_i_slomy_4

Na czym polega technologia Straw Bale.

W tej technologii wykorzystuje się słomę, która formowana jest za pomocą prasy w kostkę.

Odpowiednio skompresowane włókna słomy ograniczają dostęp powietrza do wnętrza struktury. Sprawia to, że taka kostka posiada wysoką ognioodporność (zupełnie tak jak przy próbie podpalenia zamkniętej książki telefonicznej). Słomiane kostki osadzane są w konstrukcji z drewna. Drewniana konstrukcja pełni rolę szkieletu domu. Aby zapobiec przechodzeniu wilgoci z ziemi do ścian dom buduje się na podmurówce. Ściany impregnowane są gliną i pokrywane zabezpieczającym tynkiem. Kostki słomy po otynkowaniu tynkiem glinianym lub wapiennym tworzą grubą, trwałą, niepalną i odporną na warunki atmosferyczne strukturę. Technologię tą stosuje się do budowy budynków niskoenergetycznych, pasywnych i zero-energetycznych.

dom_z_gliny_i_slomy_5

dom_z_gliny_i_slomy_6

dom_z_gliny_i_slomy_7

Biuro architektoniczne SK-ARCHITEKCI z Jeleniej Góry jako pierwsze na Dolnym Śląsku podjęło się projektu architektoniczno-budowlanego obiektu w technologii StrawBale (Gajówka) w roku 2010. Głównym projektantem i właścicielem firmy jest arch. Karolina Szkapiak. Projekt i inwestycja StrawBale w Gajówce była wielokrotnie nagradzana ( m.in 1 Miejsce na Dolnośląskim Przeglądzie Architektury KASA-2013).

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Przeczytaj też