Jak zaprojektować małe mieszkanie 43m2 dla pary.

Jak urządzić małe mieszkanie 43m2
Fot. Krzysztof Strażyński

Projektowanie małego mieszkanie wymaga od architekta sporo sprytu i kreatywności. Aby na powierzchni 43m2 mogła wygodnie zamieszkać para należy dobrze zaplanować każdy centymetr wnętrza. Jeśli zastanawiacie się jak zaprojektować małe mieszkanie dla pary to dobrze trafiliście. Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam stworzyć projekt małego mieszkania oraz inspiracja – mieszkanie 43m2. Projekt tego mieszkania wykonała Paulina Gołaska.

Projekt małego mieszkania 43m2 – podział przestrzeni

Aby małe mieszkanie wyglądało na bardziej przestronne lepiej będzie stworzyć otwartą przestrzeń. Do podziału poszczególnych stref możemy wykorzystać lekkie przegrody w postaci otwartych regałów, przeszklenia czy chociażby mebla w postaci sofy, która może służyć jako naturalny podział pomiędzy jadalnią i salonem.

W mieszkaniu 43m2 zaprojektowanym przez Gołaska Studio architekta postawiła na otwartą strefę dzienną oraz zastosowała przeszklenie pomiędzy salonem a sypialnią. Dzięki temu, żadne z pomieszczeń nie wygląda na małe.

Małe mieszkanie dla pary
Fot. Krzysztof Strażyński

Przechowywanie w małym mieszkaniu – jak je zaplanować

Projektując małe mieszkanie dla pary warto wykorzystać optymalnie całą przestrzeń. Na 43m2 możemy zmieścić sporo rzeczy. Wystarczy trzymać się pewnych zasad. Oto wskazówki:

meble na wymiar – zabudowa na wymiar może sięgać do sufitu. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykorzystać każdy centymetr przestrzeni na przechowywanie.

wielofunkcyjne meble – stoliki kawowe czy pufy z funkcją przechowywania świetnie się sprawdzać na małych przestrzeniach.

przestrzeń pod schodami – jeśli posiadamy w małym wnętrzu schody wykorzystajmy pod nimi miejsce na przechowywanie rzeczy.

łóżko z miejscem do przechowywania – w sypialni dobrze jest mieć łóżko, które będzie posiadało funkcję przechowywania rzeczy.

W prezentowanym wnętrzu architektka zaprojektowała maksymalnie daną jej przestrzeń. Wysoka zabudowa w kuchni z jednej strony, fronty do sufitu i długi blat roboczy na szerokości całej wnęki pozwalają wykorzystać każdy centymetr miejsca.

Fot. Krzysztof Strażyński

Małe mieszkanie dla pary – projekt oświetlenia

W małych mieszkaniach, takich jak to prezentowane o powierzchni 43m2, warto wybrać odpowiednie oświetlenie. Dzięki pewnym zabiegom przestrzeń niedużego wnętrza może wydać się większa i bardziej przytulna.

Jedną z ważniejszych wskazówek jest stosowanie kombinacji świateł: ogólnego, zadaniowego i akcentowego. Ważny jest też dobór odpowiedniej barwy światła. Do małych wnętrz wybierajmy jasne i ciepłe barwy, które sprawiają że przestrzeń jest bardziej przytulna. Oświetlenie wpuszczane powinniśmy umieszczać w taki sposób, aby wyznaczało ścieżki przejścia i dodawało charakteru poszczególnym strefom.

W tym konkretnym akurat przykładzie Paulina Gołaska wybrała oprawy wpuszczane RAFTER point od firmy AQForm. Wybrany model idealnie wkomponował się w stylistykę wnętrza.

oświetlenie w małym mieszkaniu
Fot. Krzysztof Strażyński

Jakie kolory zastosować w małym mieszkaniu 43m2

W niedużych przestrzeniach idealnie sprawdzą się jasne barwy, które sprawią, że przestrzeń będzie wydawać się większa. Nie oznacza to jednak, że w małym mieszkaniu nie możemy trochę zaszaleć z kolorami. Mile widziane będą także mocne kontrasty kolorystyczne w postaci akcentów.

Przeczytaj praktyczne porady o dobieraniu oświetlenia do domu: https://domhobby.pl/dobieramy-oswietlenie-do-domu-praktyczne-porady/

W prezentowanym projekcie architektka zestawiła ze sobą nowoczesną ciemna kuchnią ocieploną elementami drewna, z jasną strefą wypoczynkową. W salonie ze spokojnymi kolorami ziemi kontrastuje jaskrawa sofa. Całość to nowoczesne wnętrze z elementami klasyki. Małe mieszkanie dla pary 43m2 prezentuje się wyśmienicie. Jest nastrojowo i mimo niedużych gabarytów czuć tutaj sporą przestrzeń.

Fot. Krzysztof Strażyński