Olej do drewna – ochrona drewnianej podłogi.

Ochrona drewnianej podłogi wymaga systematyczności i użycia odpowiednich preparatów – takich, jak olej do drewna. Tarasy drewniane narażone są nie tylko na działanie warunków atmosferycznych, ale także na uszkodzenia mechaniczne, wynikające z ich użytkowania. Podpowiadamy kiedy i jak należy odnowić drewnianą powierzchnię oraz jakich preparatów należy użyć.

Przygotowanie drewna do olejowania

Nałożenie oleju nie jest skomplikowanym procesem, każdy bez problemu poradzi sobie z tym we własnym zakresie. Wystarczy pędzel lub szmatka, aby nasączyć powierzchnie, którą chcemy odnowić lub zabezpieczyć. Drewno, które będziemy olejować powinno być suche i oczyszczone z mchów, porostów i innych zanieczyszczeń.

Najważniejszym punktem przygotowania powierzchni jest jej wysuszenie, gdyż drewno, którego wilgotności przekracza 16% nie wchłonie preparatu wystarczająco skutecznie. Po nałożeniu oleju powinniśmy odczekać minimum 30 minut a następnie za pomocą szmatki zetrzeć nadmiar oleju. Należy też zachować czujność względem pogody i opadów deszczu, zabezpieczone olejem powierzchnie nie powinny zmoknąć przez 24 godziny od momentu aplikacji preparatu.

Jaki olej do olejowania drewna

Produktem, który jest niemalże niezbędny do zachowania drewna w dobrej kondycji jest oryginalny szwedzki olej Elit Träolja firmy Beckers. Ten w pełni ekologiczny olej został stworzony na innowacyjnej formule oleju lnianego nie zawierającego rozpuszczalników węglowych – a co za tym idzie jest wodorozcieńczalny. Po raz pierwszy produkt o tak wysokiej trwałości i skuteczności nie wymaga dodatku agresywnych, chemicznych rozpuszczalników.

Olej Elit Träolja jest przeznaczony do corocznej impregnacji wszelkich powierzchni drewnianych znajdujących się na zewnątrz, takich jak tarasy, schody, meble ogrodowe, balustrady wykonanych z drewna miękkiego. Do drewna twardego, takiego jak dąb czy teak polecamy olej Elit Edeltreolja. Dzięki możliwości zabarwienia mamy gwarancję, że uzyskamy zadowalający nas efekt końcowy.

Zalety oleju do drewna

Olej nie pozostawia widocznej powłoki na powierzchni drewna, wydobywa jedynie jego naturalny rysunek i uwydatnia kolor, lub w przypadku podbarwionego produktu – nadaje kolor. Oczywiście najważniejszym działaniem Elit Träolji jest zabezpieczenie drewna. Jego powierzchnia staje się odporna na działanie wody i czynników atmosferycznych dzięki czemu nie pęka, nie rozsycha się oraz nie wchłania zabrudzeń.

Warto wspomnieć, że oleje do drewna nie wydzielają silnego zapachu a w procesie ich produkcji nie używa się silnych substancji toksycznych, są więc bardziej ekologiczną alternatywą dla lakierów.

olejowanie_drewna_2