Wybór projektu to pierwszy poważny krok w kierunku realizacji zamierzenia budowlanego. Inwestorzy mogą wybierać spośród wielu dostępnych projektów gotowych (katalogowych) oraz mają możliwość zamówienia projektu indywidualnego (wykonanego od podstaw z uwzględnieniem konkretnych potrzeb). Oprócz tego, istnieje jeszcze opcja pośrednia, czyli wybór projektu z katalogu i zmodyfikowanie go. Koszty są zróżnicowane i w dużej mierze zależą od tego, na co ostatecznie zdecyduje się inwestor.
Najmniej zapłacimy za projekt katalogowy, ale w tym przypadku musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które wynikają z konieczności stworzenia map geodezyjnych i dostosowania projektu do działki. Projekty indywidualne są sporo droższe od gotowych, ale za to dają szansę na zaplanowanie domu w najbardziej pożądany sposób. Rozwiązanie dodatkowe i jednocześnie optymalne pod względem finansowym, to nabycie projektu gotowego i zatrudnienie architekta, który dostosuje plany do naszych potrzeb. Pamiętajmy, że na wprowadzenie zmian powinniśmy uzyskać zgodę autora. Na ogół nie ma z tym jednak większych problemów.
Spis treści
Projekt z katalogu – koszty
Gotowy projekt katalogowy kosztuje w granicach 2 – 2,5 tys. złotych. Nie jest to wygórowany wydatek, ale ponosząc go, powinniśmy liczyć się z faktem, że nabycie samej dokumentacji architektonicznej to jeszcze za mało, by móc wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Projekt trzeba bowiem dostosować do działki oraz do warunków zabudowy lub do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeżeli takowy istnieje na danym terenie). Adaptacja to kolejne 2 – 3 tys. złotych. Następnym nieodzownym krokiem jest sporządzenie map geodezyjnych oraz ewentualne wykonanie badań i ekspertyz gruntowych. Same mapy kosztują kilkaset złotych, natomiast badania geotechniczne gruntu – około 1 tys. zł. Warto wiedzieć, że przeprowadzanie tych ostatnich nie jest dyktowane wymaganiami prawnymi, ale istniejące wyniki okazują się być bardzo przydatne (zwłaszcza przy trudniejszych gruntach).
Ile kosztuje projekt indywidualny?
Choć zamówienie projektu indywidualnego kojarzone jest zazwyczaj z mocno wygórowaną ceną, to w rzeczywistości koszty nie zawsze są aż tak bardzo drastyczne. Jednakże niewątpliwie należy być przygotowanym na większe wydatki niż w przypadku kupna projektu gotowego. Planowanie domu w sposób indywidualny ma oczywiście swoje zalety, gdyż pozwalana na bardzo precyzyjne dopasowanie budynku do potrzeb i stylu życia jego mieszkańców. Architekt projektuje wówczas w oparciu o wielogodzinne rozmowy z inwestorem i przy uwzględnieniu jego oczekiwań. Inną kwestią jest fakt, projekt indywidualny jest czasami jedynym słusznym rozwiązaniem. Dotyczy to zwłaszcza działek szczególnie trudnych w zagospodarowaniu oraz dużej chęci współtworzenia projektu przez samych zainteresowanych.
Koszty projektów indywidualnych bywają bardzo zróżnicowane. Ich ceny kształtowane są bowiem przez: stopień skomplikowania, ukształtowanie terenu, region kraju, renomę pracowni architektonicznej oraz wielkość domu. Jedynie orientacyjnie można podać, że wydatki wahają się w granicach 100 – 200 zł za metr kwadratowy projektowanego budynku. Do tych kosztów należy doliczyć plan zagospodarowania działki, co zwiększy całość inwestycji o dodatkowe kilka procent.
Adaptacja projektu gotowego – rozwiązanie optymalne
Pośród potencjalnych inwestorów jest wielu takich, którzy mimo ogromnego wyboru, nie znajdują w dostępnych katalogach projektu domu odpowiadającego ich wymaganiom. Jednocześnie często są to też osoby, które z określonych względów nie mają zamiaru zamawiać projektu indywidualnego. Opcją alternatywną jest adaptacja, czyli dostosowanie rozwiązania gotowego do indywidualnych potrzeb i preferencji przyszłych użytkowników. Decydując się na ten wariant, najlepiej jest wynająć architekta jeszcze przed zakupieniem projektu gotowego. Wówczas adaptacja jest na ogół prostsza i wymaga wprowadzenia mniejszej ilości zmian, a tym samym – mniej kosztuje. Każda zmiana w projekcie gotowym to wydatek rzędu przynajmniej kilkuset złotych.
Uwaga!
[alert type=white ] Wprowadzanie zmian w gotowym projekcie możliwe jest po uzyskaniu na powyższe zgody od jego autora. Za projekt adaptowany odpowiada architekt zagospodarowujący. Składa on pod planami swój podpis, stwierdza zgodność projektu z prawem i staje się za niego w pełni odpowiedzialny.[/alert]