Sufit z drewna – pomysł na oryginalną aranżację wnętrza.

Drewniana belka na suficie pozwala udekorować wnętrze i wprowadzić do niego rustykalny charakter. Wyobraź sobie jednak pokój, w którym cały sufit jest pokryty drewnem. Brzmi ciekawie? Zobacz, jak możesz wykorzystać panele, aby stworzyć aranżację inspirowaną wiejską chatą lub skandynawskim wnętrzem.
Drewno zdobi najczęściej podłogi i meble – może występować pod różnymi postaciami, np. naturalnych desek lub paneli. Jeśli jednak chciałbyś wyróżnić swój pokój spośród setek podobnych, typowych aranżacji, przenieś drewniane inspiracje na wyższy poziom. Dosłownie! Specjaliści Dobre Dla Domu przygotowali dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących montażu paneli sufitowych. Dzięki tym poradom przekonasz się, że panele zamontowane na suficie mogą być funkcjonalne i bardzo stylowe.

Panele ścienne na suficie, czyli nowa odsłona sprawdzonych rozwiązań

W niektórych mieszkaniach wciąż – niekiedy nawet od ponad 40 lat – można spotkać na ścianach boazerię, która nie wymaga żadnych napraw. Pokoje wykończone farbą czy tapetą były z pewnością wielokrotnie poprawiane, a drewno na ścianach wciąż wygląda tak samo dobrze. Wykorzystaj jego dużą wytrzymałość w swoim mieszkaniu, np. w salonie czy w sypialni. By jednak nie powielać schematów z innych aranżacji, przenieś panele ścienne na sufity.

Jak zamontować laminowane deski na suficie?

Niemal tak samo jak na ścianie. Musisz wyposażyć się w drewniane listwy (łaty), które będą stanowiły konstrukcję nośną, uchwyty montażowe i listwy maskujące przydatne w końcowej fazie układania paneli (dzięki nim zasłonisz miejsce łączenia paneli ze ścianą). Do montażu paneli będą Ci również potrzebne blaszki uchwytowe pozwalające utrzymać deski na suficie.

Najważniejsze wskazówki dotyczące montażu paneli na suficie:

[alert type=white ]- Wszystkie drewniane listwy powinny być ułożone w jednej płaszczyźnie. Inaczej nie będziesz w stanie równo ułożyć paneli. Nierówności pomoże Ci zauważyć długa deska przyłożona prostopadle do listew;

Wszystkie panele ścienne należy przycinać przed ich montażem. Do cięcia użyj kątownika oraz piły ręcznej;

Do boków paneli powinny być przyczepione metalowe blaszki, które będą później łączone z listwami za pomocą wkrętów.[/alert]

Drewno na suficie, czyli pomysł na stylowe wnętrze

Tak jak boazeria zamontowana na ścianie pozwoli stworzyć bardzo klimatyczne wnętrze, tak i panele sufitowe są w stanie całkowicie odmienić aranżację. Wystarczy tylko odpowiedni kolor i wzór deski, aby Twój pokój zyskał wygląd utrzymany w stylu rustykalnym lub skandynawskim.

Panele sufitowe w rustykalnej aranżacji

We wnętrzach inspirowanych stylem rustykalnym dominuje jasna lub ciemna kolorystyka drewna. Sufity powinny więc być wykończone panelami wzorowanymi na naturalnym drewnie, np. sośnie złotej, wiśni czy dębie. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu panele ścienne mogą mieć widoczne słoje i sęki.

Sufit z drewna w skandynawskiej aranżacji

Pokoje wzorowane na wnętrzach ze Skandynawii charakteryzują się jasną, głównie białą kolorystyką. Podobnie jak w przypadku wnętrz w stylu rustykalnych głównym motywem każdego pokoju jest naturalne drewno, jednak tym razem ma ono wygląd bielonych desek. Do stylu skandynawskiego pasują więc panele w odcieniach naturalnego lnu lub jesionu artic. Bardzo ładnie będzie się także prezentowała gładka boazeria, na której nie widać żadnych drewnianych zdobień. To rozwiązanie wymaga jednak montażu naturalnych desek w innych miejscach, np. na ścianie lub na podłodze.

Chciałbyś za pomocą paneli ściennych na suficie stworzyć wnętrze utrzymane w bardziej nowoczesnym stylu? A może interesują Cię aranżacje w klimacie prowansalskim? Sprawdź, które panele ścienne Dobre Dla Domu pomogą Ci w przeprowadzeniu dowolnej metamorfozy swojego pokoju.