Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

W jaki sposób zabezpieczyć duże lustro na ścianie przed nieumyślnym rozbiciem?

Dobierając wyposażenie do swojego mieszkania, większość z nas decyduje się na zakup różnego rodzaju luster, większych bądź mniejszych. Często, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają również dzieci, zastanawiamy się jak najlepiej zabezpieczyć lustro, aby nieumyślnie go nie stłuc lub uniknąć zranienia w razie jego stłuczenia. Najlepszą metodą na bezpieczne lustro jest zabezpieczenie go jeszcze w trakcie montażu.

 

Obecnie wiele zakładów szklarskich , m.in. „Pietrowski” z Rumii oferuje swoje usługi w tej kwestii. Największe wyzwanie stanowią duże lustra, które ze względu na swoje gabaryty muszą zostać lepiej zamontowane i zabezpieczone. Ostatnio coraz częściej nowoczesne projektowanie uwzględnia lustra montowane bezpośrednio na ścianach.

Lustra, jak wiadomo, wykonywane są ze szkła, czyli dość ciężkiego materiału. Jeśli jeszcze zdecydujemy się dodatkowo na lustro z ramą, to jego waga może drastycznie wzrosnąć. W razie uszkodzenia krawędzie rozbitego szkła są niezwykle ostre i niebezpieczne, dlatego aby uniknąć groźby pokaleczenia lub poważnego zranienia powinniśmy podjąć wszelkie kroki, aby zadbać o zabezpieczenie lustra.

Prawidłowy montaż

Pierwszym, podstawowym sposobem zabezpieczenia jest prawidłowy montaż. Jedną z metod montażu jest klejenie, które uważane jest za najbezpieczniejsze i najprostsze. Dzięki tej metodzie lustro może być przymocowane bezpośrednio do płytek lub ściany. Klej nakłada się niewielkimi plackami na spodnią stronę lustra (jeśli przyklejamy je do płytek) lub na ścianę. Odpowiednio przyklejone lustro jest kilkakrotnie bardziej odporne na uszkodzenia niż lustro, które jest montowane za pomocą np. haków.

Lustro można również zamontować poprzez przykręcenie lub powieszenie, jednak metody te mają dużo wad. W trakcie przykręcania można uszkodzić lustro lub płytki, a dodatkowo duże gabaryty lustra mogą stanowić przeszkodę do zastosowania tej metody. Zawieszenie dużego lustra na hakach lub elementach dystansujących również może być problemem, ponieważ nie mamy pewności czy dane elementy mocujące będą w stanie udźwignąć tak duży ciężar.

Specjalna folia ochronna

Poza odpowiednim montażem, do zabezpieczenia luster o średnich lub dużych wymiarach stosuje się również specjalną folię. Folia ta ma za zadanie wzmocnić powierzchnię lustra oraz w razie stłuczenia utrzymać odłamki szkła na swojej powierzchni tak, aby nie stanowiły zagrożenia. Folię ochronną można nakleić zarówno na tylną, jak i na frontową stronę lustra. Na front stosuje się folię przezroczystą, natomiast z tyłu można nakleić folię czarno-białą lub mleczną.
Folia ta jest również bardzo przydatna przy montażu lustra do powierzchni niestabilnych. Są to np. ściany w starszych budynkach, gdzie tynk lub farba nie mają już tak dobrej przyczepności i mogą odpaść od ściany jeśli zamontujemy bezpośrednio do niej lustro. W takim wypadku do ściany przykręca się najpierw płytę z tworzywa sztucznego, laminowaną lub wodoodporną płytę budowlaną OSB. Następnie do lustra przyklejamy folię ochronną. Jeśli mamy już przygotowane podłoże oraz odpowiednio zabezpieczone lustro, możemy zamontować je w ten sam sposób jak przy powierzchni stabilnej.

Folia wzmacniająca może być naklejana na dowolne lustra lub szkła, znajdujące się wewnątrz pomieszczenia. Jednak, aby mieć pewność, że zostanie to wykonane prawidłowo, warto zlecić tę czynność profesjonalistom, np. z zakładu szklarskiego „Pietrowski”. Gwarantują oni terminowe wykonywanie zleceń na zaawansowanym technologicznie poziomie, a także szeroki wachlarz produktów do każdego wnętrza.

Przeczytaj też