Panele trójwymiarowe, czyli prosty sposób na nowoczesne wnętrze.

panele trójwymiarowe na ścianie,

Istnieje wiele sposobów na stworzenie oryginalnej dekoracji nowoczesnego mieszkania. Jednym z najciekawszych jest zastosowanie trójwymiarowych paneli ściennych. Ogromny wybór wzorów i kolorów sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni model do swojego mieszkania.

Z czego są wykonane panele 3D?

Trójwymiarowe panele ścienne produkowane są ze specjalnego, utwardzanego kompozytu. Powstaje on na bazie gipsu, wzmacniany jest natomiast włóknem szklanym. Dodatkowo w panelach zatopione są siatki wzmacniające, dzięki czemu pokrycie ścian staje się odporne na uszkodzenia mechaniczne. Płyty trójwymiarowe dostępne są w różnych formatach, zazwyczaj są to duże tafle, na przykład 60×60 cm, 60×100 cm czy 80×100 cm. Grubość paneli uzależniona jest od wzoru i stopnia trójwymiarowości – może wahać się od 15 do ponad 30 mm. Przy tak dużych wymiarach i znacznej grubości panele trójwymiarowe z gipsu są jednak stosunkowo lekkie. Co więcej, są też niepalne i nietoksyczne, dzięki temu bez obaw możemy stosować je w pomieszczeniach mieszkalnych.

Aranżacja wnętrza

Trójwymiarowe panele gipsowe dostępne są w wielu wzorach, dzięki czemu dopasujemy je do wnętrza w każdym stylu. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się jednak w aranżacji nowoczesnej. Decydując się na takie rozwiązanie, warto pamiętać o kilku wskazówkach. Przede wszystkim, panele 3D to bardzo wyrazisty i przyciągający wzrok sposób wykończenia ściany. Dlatego właśnie dobrze jest umieścić trójwymiarowy wzór na jednej ścianie lub tylko jej fragmencie. Pokrycie wszystkich ścian pomieszczenia panelami 3D stworzyłoby efekt rodem z filmu science fiction, a więc lekko przesadzony. Po drugie, motyw trójwymiarowy powinien nawiązywać do całej aranżacji wnętrza. Poza tym, dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy producent oferuje dopasowane do paneli listwy wykończeniowe oraz listwy maskujące. Tylko dzięki precyzyjnemu montażowi i starannemu wykończeniu uzyskamy naprawdę trójwymiarowy efekt.

Kwestie praktyczne

Panele 3D sprawdzą się nie tylko w salonie czy sypialni, ale także w takich pomieszczeniach jak kuchnia i łazienka. Aby mieć pewność, że ochronią one skutecznie ściany przed wilgocią, należy wybrać modele poddane impregnacji. Montaż paneli trójwymiarowych jest niezwykle prosty. Po zagruntowaniu ściany tafle gipsowe mocowane są podobnie jak wszystkie płytki, rzędami od dołu ku górze; należy pozostawić między nimi odpowiednie, wskazane przez producenta szczeliny, które po upływie określonego w instrukcji czasu wypełnić można spoiwem. Panele trójwymiarowe można pomalować na dowolnie wybrany kolor. Na rynku dostępne są także modele gotowe, pokryte okleiną, które wystarczy odpowiednio zamontować, tak aby stworzyć kontynuujący się wzór.

Panele trójwymiarowe to świetny pomysł dla osób marzących o nietuzinkowym wnętrzu. Fantazyjne wzory i możliwość pomalowania płyt na dowolny kolor pozwolą na stworzenie niepowtarzalnej aranżacji. Co więcej, umiejętnie dobrane panele dobrze wyglądać będą nie tylko we wnętrzach nowoczesnych, ale także w mieszkaniach typu loft czy vintage.