Boazeria czy panele ścienne?

fot. materiały Partnera

Panele ścienne, lamele, boazeria, mozaiki 3D – niezależnie od sposobu ułożenia, elementy drewniane na ścianach wracają do łask jako sposób na oryginalne wykończenie pomieszczenia. Gdzie warto zastosować współczesną wersję boazerii? Jak zaaranżować we wnętrzu panele ścienne? Gdzie sprawdzi się drewniana lamperia i jak stworzyć oryginalną aranżację z wykorzystaniem lameli? W poniższym poradników znajdziesz odpowiedź na te wszystkie pytania.

Boazeria jednoznacznie kojarzy się z latami PRL-u poprzedniego stulecia. Równolegle układane deski na ścianach, a nawet sufitach w salonach, holach i przedpokojach tworzyły niekiedy ponure i klaustrofobiczne wrażenie. Obecne modele boazerii i paneli ściennych to już zupełnie inna historia. Choć montowane na tej samej zasadzie, tworzą nowoczesne i oryginalne aranżacje. Coraz częściej drewniane elementy układane są w formie pojedynczych lameli, przestrzennych mozaik na fragmentach ścian oraz do wysokości lamperii. To z jednej strony nadaje im lekkości, a z drugiej buduje nowoczesny i unikalny wygląd wnętrza.

Boazeria – klasyka we współczesnym wydaniu

Jeszcze do niedawna uznawana za relikt przeszłości, dziś wraca do łask, ale w zupełnie innym wydaniu. W klasycznej wersji boazeria układana jest na całej ścianie lub jej fragmencie. Obecnie dostępne wąskie lub szerokie deski dają szerokie możliwości aranżacyjne.

Deski zaimpregnowane jedynie lakierem, tworzą wrażenie pewnej surowości i zbliżenia do natury. Łatwo jednak można je przemalować na dowolny kolor lub we wzory, co zupełnie odmienia charakter wnętrza. Tworzą sielski klimat, świetnie sprawdzają się jako element wystroju w stylu skandynawskim, prowansalskim lub rustykalnym. Modne w ostatnim czasie są boazerie angielskie mocowane do wysokości około 1,5 m jako lamperie. To idealny wybór do pomieszczeń w stylu retro lub o klasycznym charakterze. Piękna boazeria z dobrej jakości drewna i stylowo wykończona stanowi znakomitą ozdobę.

Drewniane panele ścienne – w pionie, w poziomie, a może 3D?

Drewno na ścianach zyskuje coraz większą popularność. Czy to w formie paneli, desek, całych płyt (np. modnej ostatnio sklejki), drewnianych mozaik i paneli 3D, czy różnokolorowych lameli – wracamy do drewnianych okładzin ściennych, ale w nowoczesnym wydaniu.

Najczęściej kojarzymy panele i boazerię układane na całej wysokości ściany w postaci równoległych pionowych desek. To pierwsza opcja, którą obecnie realizuje się w postaci różnokolorowych lameli, gdzie węższe deski sprawiają wrażenie przestrzenności, jakby były zamocowane na podstawie z płyty lub szerszych paneli.

Coraz częściej w projektach wnętrz spotyka się także fragmenty ścian pokryte krótkimi deskami ułożonymi w jodełkę lub geometryczny wzór. To unikalna i bardzo wyrazista dekoracja, dlatego warto ją zaplanować jedynie na niewielkiej przestrzeni (np. za TV). Wyeksponowana na całej ścianie może wizualnie przytłaczać.

Ciekawy efekt można uzyskać, tworząc drewnianą okładzinę z desek z odzysku. W ten sposób fragmenty o różnej szerokości, z widocznymi słojami i unikalną fakturą budują swoisty wzór na ścianie. Taka ściana z desek „z duszą”, jeśli dodatkowo odpowiednio skomponowana kolorystycznie, staje się centralnym punktem aranżacji całego pomieszczenia.

fot. materiały Partnera

Lamperia z paneli lub płyt drewnianych

Jedną z głównych zalet okładziny drewnianej jest jej zdolność do ochrony ścian przed uszkodzeniami, zarysowaniem i zabrudzeniem. Dotyczy to szczególnie ścian w: przedpokoju, kuchni, jadalni, holu oraz na klatce schodowej. Zamocowanie boazerii lub paneli do wysokości lamperii daje nie tylko ciekawy efekt dekoracyjny, ale odmienia zupełnie odbiór wizualny wnętrza. Pamiętajmy, aby umiejętnie wykorzystywać ją w niewielkich pomieszczeniach, bowiem lamperia z paneli lub boazerii może skracać i obniżać optycznie pomieszczenie.

Drewno na ścianie – zalety i wady

Okładzina drewniana to nie tylko modny element wykończenia wnętrza. To też dobry sposób na ochronę ściany przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Panele łatwo umyć, a w przypadku chęci zmiany stylistyki pomieszczenia, niewielkim nakładem kosztów można je pomalować. Okładziny drewniane są cenione też za swoje właściwości izolacyjne. Skutecznie tłumią hałasy, zatrzymując dźwięki dobiegające z zewnątrz oraz z sąsiadujących pomieszczeń. Panele wykonane z korka naturalnego utrzymują ciepłotę wnętrza, pomagając ustabilizować temperaturę.

Czy panele lub boazeria na ścianie to rozwiązanie dla każdego typu pomieszczeń? Specjaliści od aranżacji wnętrz zalecają, aby tego rodzaju wykończenie stosować raczej na większych metrażach, w przestronnych i wysokich przestrzeniach, takich jak salon, hol lub jadalnia. To ważne, bo okładziny ścienne zazwyczaj optycznie zmniejszają pomieszczenia.

Decydując się na drewno na ścianie, warto też wcześniej skalkulować koszty zakupu materiału, jego instalacji i wykończenia. W porównaniu z farbami lub tapetami, panele lub lamele to znacznie większy wydatek. Poziom kosztów zależny jest przede wszystkim od gatunku drewna oraz precyzji wykończenia paneli lub desek. Nie wystarczy kupić drewno budowlane i je odpowiednio obrobić. Deski wykończeniowe to osobna kategoria okładzin, odpowiednio przygotowana do ułożenia na ścianach.