Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Sadzenie truskawek wiosną. Kiedy i jak sadzić truskawki w ogrodzie.

sadzenie truskawek

Truskawki to bardzo pyszne i lubiane przez wszystkich owoce. Doceniamy je przede wszystkim za smak ale też za właściwości prozdrowotne. Jeśli tylko znajdziemy miejsce w swoim ogrodzie to warto zastanowić się nad sadzeniem truskawek wiosną lub jesienią. Ich uprawa jest stosunkowo prosta i nie powinna sprawiać nam większych problemów. Warto jednak przestrzegać kilku zasad. Wtedy z pewnością będziemy cieszyć się smacznymi i soczystymi owocami przez cały sezon.  Podpowiadamy jak uprawiać truskawki, jaki jest termin ich sadzenia, w jaki sposób je pielęgnować oraz jakie odmiany truskawek są warte uwagi? 

Dlaczego warto sadzić truskawki w swoim ogrodzie

Truskawki to owoce, które cenimy za walory smakowe oraz zdrowotne. W owocach tych znajdziemy ogromne ilości witaminy C (więcej niż w cytrynie), znajdziemy w nich także witaminę K, witaminy z grupy B, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, potas czy jod.  Truskawki zawierają także salicylany. Najpopularniejszym lekiem mającym w swoim składzie tę substancję jest aspiryna. Nie powinien więc dziwić fakt, że truskawki uchodzą za owoce, które pomagają  w takich schorzeniach jak stany podgorączkowe, artretyzm czy reumatyzm.

Systematyczne jedzenie truskawek obniża ciśnienie we krwi oraz działa korzystnie na nasze serce. Związki fenolowe i antocyjany czyli antyoksydanty zawarte w owocach truskawek sprawiają, że  mają one znakomite właściwości antyrakowe.

Oprócz właściwości prozdrowotnych, które posiadają truskawki nie można zapomnieć również o ich walorach smakowych.  Słodki i soczysty smak tych owoców sprawia, że  idealnie nadają się na przetwory. Z truskawek można przyrządzić apetyczne syropy, kompoty, dżemy, musy oraz ciasta. Truskawki z powodzeniem można także zamrażać.

Termin sadzenia truskawek

Truskawki możemy sadzić zarówno jesienią jak i na wiosnę. Jesienią truskawki możemy  sadzić od września  do listopada, a jeśli pozwoli pogoda to nawet do grudnia. Robimy to do pierwszych przymrozków. Za to wiosną truskawki sadzimy najczęściej od połowy marca aż do maja. Sadzenie truskawek na wiosnę ma swoje zalety, chociażby takie że sadzonki truskawek zakupione wiosną mają już dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Jak sadzić truskawki

Truskawki preferują stanowisko słoneczne. Wolą ziemię lekką, zasobną w próchnicę. Nie lubią za to gleby ciężkiej i podmokłej. Gdy nadejdzie już termin sadzenia (wiosna, jesień) zwróćmy szczególną uwagę na to gdzie trafią nasze sadzonki. Nie powinniśmy sadzić truskawek na stanowiskach na których rosły ziemniaki, pomidory, ogórki, maliny i kapustne. Są to rośliny, które mogą przenosić groźne dla truskawek choroby grzybowe. Nie można też sadzić truskawek po truskawkach. Po 3-4 latach uprawy zaleca się zmienić ich stanowisko na inne. 

Gdy przeprowadzamy sadzenie truskawek na wiosnę w pierwszej kolejności powinniśmy spulchnić ziemię i usunąć wszystkie chwasty. Możemy także zasilić glebę ziemią kompostową.  Sadzonki truskawek rozmieszczamy w odstępach co 30 centymetrów. Odstęp pomiędzy rzędami powinien wynosić mniej więcej 50 centymetrów. 

Dołki na sadzonki powinny mieć odpowiednią głębokość. Podczas ich sadzenia korzenie nie powinny się zawijać.  Nad korzeniami znajduje się pąk, często nazywany sercem truskawki. Powinien on znaleźć się tuż nad powierzchnią ziemi. Po umieszczeniu sadzonek truskawek w ziemi powinniśmy je obficie podlać.

Jak pielęgnować truskawki

Aby cieszyć się zdrowym plonem należy odpowiednio pielęgnować truskawki. Do podstawowych czynności pielęgnacyjnych zaliczyć możemy ściółkowanie, usuwanie rozłogów oraz koszenie liści.

Ściółkowanie truskawek

Ze względu na płytki system korzeniowy truskawki nie lubią odchwaszczania poprzez spulchnianie gleby.  Spulchniając glebę możemy doprowadzić do przesuszenia korzeni. Z drugiej jednak strony zwalczanie chwastów jest zabiegiem koniecznym.

Sprawdzonym sposobem na walkę z chwastami jest ściółkowanie gleby. Możemy na przykład użyć do tego słomy. Inną metodą  jest sadzenie truskawek na agrowłókninie. Pozbywamy się wtedy problemów z chwastami a dodatkowo owoce nie są ubrudzone ziemią.

Ściółkowanie truskawek słomą
Ściółkowanie truskawek za pomocą słomy

Usuwanie rozłogów

Rozłogi inaczej zwane także wąsami bardzo osłabiają plony. Dlatego jeśli chcemy mieć duże plony to powinniśmy systematycznie usuwać rozłogi. Pierwsze pojawiają się już w czerwcu, a najwięcej rozłogów truskawki wytwarzają w kolejnych miesiącach (lipiec, sierpień).

Koszenie liści

Zabieg koszenia liści powinniśmy przeprowadzić najpóźniej w ciągu dwóch tygodni po zbiorze. Zabieg koszenia liści ogranicza występowanie chorób. Liście trzeba skosić na wysokości kilku centymetrów nad ziemią i należy przy tym uważać aby nie uszkodzić pąka (serduszka).

Jak nawozić truskawki   

Roślina ta nie ma zbyt dużych wymagań glebowych i nawozowych. Gdy jednak przeprowadzimy sadzenie truskawek na wiosnę lub jesień warto zasilić glebę dobrze przekompostowanym obornikiem lub ziemią kompostową. Tak przeprowadzony zabieg powinien wystarczyć truskawkom na okres dwóch do trzech lat.

Jeśli posadziliśmy truskawki nie zasilając wcześniej gleby to w każdym sklepie ogrodniczym dostępne są gotowe już nawozy. Możemy je bardzo łatwo użyć w dawkach podanych przez producenta. Są to specjalne nawozy, które w swoim składzie posiadają odpowiednie ilości makro i mikroskładników. Mogą być dostępne w formie granulatu lub płynu.

Odmiany truskawek

Na rynku dostępnych jest wiele odmian truskawek, które różnią się porą dojrzewania, plennością, smakiem czy odpornością na choroby. Jakie odmiany truskawek warto mieć w swoim ogrodzie?

Honeoye

Jest to bardzo wczesna odmiana truskawek. Uważana za czołową odmianę deserową. Daje duży plon, owoce tej odmiany są duże i aromatyczne. Jest to odmiana bardzo odporna na nasze warunki atmosferyczne.

Elsanta

Średniowczesna deserowa odmiana truskawek pochodząca z Holandii. Owoce tej odmiany są bardzo duże i soczyste. Truskawka owocuje przeważnie w połowie czerwca.

Ambrozja

Odmiana o średniowczesnej porze dojrzewania. Owoce o poziomkowym smaku. Jest mało podatna na choroby grzybowe.

Truskawka Gigant

Odmiana ta posiada bardzo duże owoce, które mogą być nawet dwa razy większe od zwykłych truskawek. Truskawka Gigant jest bardzo słodka, owoce tej odmiany są niezwykle duże, odmiana obficie owocuje i jest odporna na mróz.

Kent

Odmiana średniowczesna, kanadyjska. Ceniona za wysoką plenność oraz smaczne owoce. Jest mało wrażliwa na szarą pleśń i  inne choroby liści.

Dukat

Dojrzewa średnio późno. Uważana za łatwą i godną zaufania w uprawie.  Odmiana Dukat dobrze znosi mrozy. Ma duże owoce o lekko kwaskowym smaku.

Senga Sengana

Odmiana średnio późna, dająca bardzo duży plon. Ma bardzo smaczne i duże owoce. Łatwa w uprawie. Świetnie nadaje się również do zamrażania.

Polka

Odmiana średnio późna. Podobnie jak Senga Sengana bardzo plenna. Posiada jednak większe owoce. Odmiana smaczna i aromatyczna.

Thuchampion

Odmiana pochodząca ze Szwajcarii. Charakteryzuje się ogromnymi, słodkimi owocami. Bardzo łatwa w uprawie, odporna na choroby, bardzo plenna.

Niwa Amarant

Odmiana późna, która posiada bardzo duże i smaczne owoce. Jest mało podatna na choroby liści oraz choroby systemu korzeniowego.

Florence

To pochodząca z Anglii ceniona odmiana późna. Owocuje pod koniec czerwca do połowy lipca. Plonuje bardzo obficie.

Truskawki pnące

Truskawki pnące idealnie nadają się do sadzenia na płotkach, pergolach i altanach. Z powodzeniem  mogą rosnąć w doniczkach dlatego można je uprawiać również na balkonie. Charakteryzują się wyśmienitym smakiem i łatwością uprawy. Są też świetną dekoracją ogrodów i balkonów.

truskawki pnące
Truskawki pnące

Przeczytaj też