Kiedy zlecić karczowanie drzew, krzewów?

Pnie karczowanych drzew

Dla wielu osób karczowanie drzew i krzewów kojarzy się z ich wycinką. Jest to nie do końca właściwe przekonanie, które warto naprostować i wyjaśnić. Czym dokładnie jest karczowanie drzew i krzewów oraz kiedy należy je wykonać, postaramy się wyjaśnić w prostych słowach.

Czym jest karczowanie drzew, krzewów?

Karczowanie drzew i krzewów najczęściej kojarzy się nam po prostu z ich wycinką, ale nie jest to tak do końca. Karczowanie to nic innego, jak usuwanie pozostałości rośliny po wcześniejszej wycince. Na przykład gdy zostaje nam wystający pień lub korzenie, które są niepotrzebne i trzeba je wówczas usunąć. Usługa, którą jest karczowanie drzew, pni wykonują firmy jak taxus.pl, które zajmą się tym w sposób profesjonalny. Wbrew pozorom, pozbycie się pozostałości po roślinach nie jest wcale takie łatwe i może być niezwykle czasochłonne oraz niebezpieczne. Zdecydowanie lepiej i wygodniej jest zlecić to zadanie specjalistom.

Na czym polega karczowanie drzew, krzewów?

Pierwszym krokiem jest rzecz jasna wycinka roślin. Po tej czynności niezależnie od powodów (czy to usuwanie zniszczonych, chorych czy niepotrzebnych drzew i krzewów), zazwyczaj pozostają pnie i korzenie. W takim przypadku konieczne jest oczyszczenie gleby i ich usunięcie. Najczęściej robi się to na dwa główne sposoby, czyli poprzez frezowanie lub wycinkę korzeni. Wykorzystuje się do tego celu specjalistyczne urządzenia, które ten proces znacznie ułatwiają. Najlepiej jeżeli będą to robić wykwalifikowani pracownicy, jako że może być proces nie tyle męczący, ile niebezpieczny.

Jest jeszcze jedna, trzecia opcja usunięcia niechcianych pni i korzeni, czyli przyspieszenie rozkładu. Polega to na tym, że nacina się pozostałości rośliny poniżej gleby, a następnie posypuje saletrą amonową lub herbicydami, a na końcu zakopuje ziemią. Wówczas wystarczy tylko czekać, aż wszystko się rozpuści.

Kiedy zdecydować się na karczowanie drzew i krzewów?

Na karczowanie drzew i krzewów można zdecydować się w wielu przypadkach. Dotyczy to między innymi sytuacji, gdy np. w mieście dokonywana jest wycinka drzew i pozostają w nich tylko pnie. Wówczas warto dokonać karczowania, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i dla estetyki otoczenia. Do wykarczowania drzew i krzewów dochodzi także wtedy, gdy rośliny są stare, wyraźnie zniszczone i przejęte przez chorobę. Powodem może być też sytuacja odwrotna, czyli nadmierny rozrost. Karczowanie przeprowadza się także wówczas, gdy pozostałości po drzewie czy krzewie mogą blokować rozwój innych typów roślin.

Ile kosztuje karczowanie?

Koszt karczowania jest uzależniony od kilku czynników, ciężko więc podać konkretne kwoty. Wpływ na to będzie miało więc to, jaką firmę wybierzemy, czy to ile roślin i jaki teren będzie poddany karczowaniu. Koszty kształtują się mniej więcej od kilkuset złotych w górę, jednak ostateczna wycena jest kwestią bardzo indywidualną. Profesjonalna firma załatwi sprawę szybko i sprawnie, a oczyszczony teren może zostać później poddany dalszym czynnościom.

Kiedy więc zlecić karczowanie drzew i krzewów? Najlepiej zdecydować się na to wówczas, gdy pozostałości roślin są przeszkodą do dalszego użytkowania terenu, blokują możliwość nasadzeń czy budowy. Pamiętajcie o tym, że najlepiej zlecić to profesjonalistom i nie zabierać się za to samodzielnie. Firm, które się tym zajmują, jest sporo i dla własnego spokoju i bezpieczeństwa, nie należy długo się zastanawiać nad skorzystaniem z tego typu usług.