Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Wilgotność powietrza w domu – jaka powinna być i jak ją sprawdzić?

wilgotność powietrza w domu można zmierzyć przy pomocy higrometru

Odpowiednia wilgotność powietrza w domu powinna mieścić się w granicach pomiędzy 40 a 60%. Przy zachowaniu właściwej temperatury w takich warunkach będziemy czuli się najbardziej komfortowo. Zarówno zbyt niska jak i zbyt wysoka wilgotność panująca w pomieszczeniach może przyczyniać się nawet do pogorszenia stanu naszego zdrowia.

Czym jest wilgotność powietrza w domu?

Wilgotność powietrza w domu to nic innego jak zawartość pary wodnej w powietrzu . W każdym pomieszczeniu wilgotność powietrza może się różnić. W łazienkach będzie ona wyższa niż na przykład w sypialni. Nieprawidłowa wartość tego parametru może przyczynić się do wielu negatywnych następstw dla mieszkańców oraz wyposażenia domu.

Zbyt duża wilgotność powietrza w domu. Czym się objawia i jakie są przyczyny?

Zbyt duża wilgotność powietrza w domu przyczynia się do szeregu niekorzystnych konsekwencji zarówno dla naszego zdrowia jak i dla całego wyposażenia. Pleśń i grzyb w mieszkaniu to najbardziej typowy objaw zawilgoconych pomieszczeń.

Zawilgocone mieszkanie prowadzi do problemów zdrowotnych takich jak: alergie, astma, choroby układu oddechowego, zawroty głowy czy po prostu ogólne złe samopoczucie.

Zbyt duża wilgotność powietrza w domu ma także niekorzystny wpływ na wyposażenie. Przez zawilgocone powietrze zniszczeniu ulegają meble, urządzenia elektroniczne, książki a nawet ubrania. Pogorszeniu ulegają również materiały z którego wykonany jest dom. Zniszczeniu ulegają ściany, podłogi i dachy. Warto więc wiedzieć jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu, by zapobiec jej nieodpowiednim parametrom.

Wśród przyczyn zbyt dużej wilgotności powietrza panującej w domu można wymienić między innymi błędy konstrukcyjne budynków: wadliwie wykonane izolacje, drenaże czy wentylacje. Wilgoć może pojawiać się również w budynkach, które były zalane (pęknięta rura, powódź).

Zbyt niska wilgotność powietrza w domu. Czym się objawia i jakie są przyczyny?

Zbyt niska wilgotność przyczynia się do problemów z oddychaniem. Suche powietrze powoduje podrażnienie układu oddechowego i gardła, suchy męczący kaszel, wyschnięte spojówki oczu czy problemy dermatologiczne. Zwiększona ilość kurzu oraz pyłków unoszących się w powietrzu może także nasilać choroby alergiczne.

Niska wilgotność powietrza w domu ma również niekorzystny wpływ na wyposażenie domu. Przedmioty z drewna mogą ulec wypaczeniu lub pękaniu. Może to być nawet przyczyną pękanie desek podłogowych i parkietów.

Zbyt niską wilgotność powietrza w domu odczuwamy najczęściej zimą – w okresie grzewczym. Zimą też bardzo rzadko wietrzymy pomieszczenia, co ma ogromny wpływ na przesuszenie powietrza.

Jaka powinna być prawidłowa wilgotność w domu?

Wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna wahać się w przedziale między 30-65% natomiast należy tu zaznaczyć, że optymalnym parametrem dla człowieka to wilgotność powietrza w domu utrzymująca się na poziomie pomiędzy 40 a 60%.

To jaka powinna być prawidłowa wilgotność zależy także od temperatury panującej w pomieszczeniach. Dla temperatury w przedziale między 19 a 20 stopni Celsjusza najkorzystniejsza jest wilgotność powietrza na poziomie 60%. Gdy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa (21-22 stopnie Celsjusza) to najlepsza wilgotność powietrza powinna wynosić około 45%. Zasadniczo im wyższa temperatura tym prawidłowa wilgotność w domu powinna być niższa.

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?

Gdy już wiemy jaka powinna być wilgotność w domu warto dowiedzieć się jak sprawdzić owy parametr. W pierwszej kolejności możemy zbadać jaką mamy wilgotność powietrza domowymi sposobami, czyli obserwując własny organizm oraz otoczenie. Jeśli wiemy, że zarówno zbyt wysoka jak i zbyt niska wilgotność powoduje pewne charakterystyczne problemy zdrowotne to jesteśmy w stanie wyciągnąć odpowiednie wnioski. Jeśli na ścianach, sufitach, podłogach czy meblach znajdziemy pleśń i grzyby, jeśli czujemy w pomieszczeniach zapach stęchlizny to powinno dać nam to argumenty do zastanowienia. Gdy sprawdzając wilgotność powietrza domowymi sposobami nabędziemy obawy, że jest ono nieprawidłowe to powinniśmy wilgotność powietrza w domu zmierzyć za pomocą profesjonalnych urządzeń. W takim razie jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?

Profesjonalnym przyrządem do mierzenia wilgotności powietrza jest higrometr. Na rynku dostępne są różne rodzaje higrometrów, które różnią się budową, sposobem działania oraz precyzją. Możemy nabyć higrometry:

  • włosowe
  • kondensacyjne
  • elektrolityczne (nazywane też elektroniczne)

Higrometry włosowe

To najprostsze urządzenia do pomiaru wilgotności powietrza. Obarczone są także największym marginesem błędu. Są za to tanie i trwałe. Polecane przede wszystkim tym, którzy nie potrzebują dokonywać dokładnych pomiarów.

Higrometry kondensacyjne

Te działają na zasadzie wyliczania wilgotności powietrza na podstawie punktu rosy oraz ciśnienia atmosferycznego. Są dużo bardziej precyzyjne od higrometrów włosowych.

Higrometry elektrolityczne (elektroniczne)

Te odznaczają się wysoką precyzją, ale jeśli wybierzemy lepszy (droższy) model. Tanie egzemplarze są z reguły mało precyzyjne. Higrometry elektroniczne są najczęściej wybierane przez kupujących. Przeważnie wbudowane mają dodatkowe funkcje takie jak mierzenie temperatury czy pomiar ciśnienia atmosferycznego. Ich budowa jest bardziej skomplikowana w odróżnieniu do higrometrów kondensacyjnych i włosowych.

Higrometr - profesjonalne urządzenie, które mierzy wilgotność powietrza w domu.

Jak regularnie sprawdzać wilgotność?

Do regularnego sprawdzania wilgotności powietrza w domu służą właśnie higrometry. Te elektroniczne mierniki z reguły mają wbudowane dodatkowe funkcje, które skutecznie wspomagają cykliczne odczyty pomiarów w pewnych odstępach czasowych.

Zbyt niska wilgotność powietrza. Co robić by ją podnieść?

Jeśli okaże się, że wilgotność powietrza w domu jest zbyt niska należy koniecznie podjąć kroki, które skutecznie poprawią klimat otoczenia. Warto wtedy rozważyć zakup nawilżacza powietrza. Niektóre z nich mają nawet wbudowany miernik wilgotności powietrza. Jeśli chodzi o domowe sposoby to możemy na przykład położyć na ciepłym grzejniku naczynie wypełnione wodą. Możemy w takim pomieszczeniu postawić kwiaty doniczkowe i często je zraszać wodą. Innym sposobem jest też suszenie prania w takim pomieszczeniu.

Zbyt duża wilgotność powietrza. Jak ją zmniejszyć?

Aby zmniejszyć wilgotność w domu starajmy się często wietrzyć pomieszczenie. Możemy też zaopatrzyć się w pochłaniacze wilgoci. Nie są to drogie urządzenia, a z reguły skutecznie wspomagają walkę ze zbyt dużą wilgocią znajdującą się w domu. W kuchni warto zamontować okap oraz gotować potrawy pod przykryciem. Jeśli w domu mamy zbyt dużą wilgotność powietrza to pomóc też może osuszacz powietrza – urządzenie które nie kosztuje zbyt dużo i ma niski pobór energii.

Przeczytaj też