Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Skrzydłokwiat – 3 powody, dla których warto go hodować.

Rośliny doniczkowe w roli elementów dekoracyjnych wręcz opanowały aranżacje wnętrz i to nie tylko na walory estetyczne, których z pewnością im nie brakuje. Wiele kwiatów i drzewek domowych wykazuje się bowiem właściwościami prozdrowotnymi, dzięki którym nasze mieszkanie stanie się nie tylko bardziej przytulne, ale i przyjazne dla domowników. Jedną z takich roślin jest skrzydłokwiat, który wśród miłośników roślin doniczkowych bije rekordy popularności. Dlaczego warto go mieć w swoim domu? Odpowiadamy.

Skrzydłokwiat – naturalny oczyszczacz powietrza

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) na pierwszy rzut oka wygląda na dość niepozorną roślinę, która w rzeczywistości robi wiele dobrego dla naszego otoczenia. Działa bowiem jako naturalny filtr powietrza, wychwytując wiele lotnych toksyn, które w szerszej perspektywie mogą być niezwykle groźne dla naszego zdrowia. Skrzydłokwiat świetnie radzi sobie z neutralizowaniem i usuwaniem takich związków jak benzen, formaldehyd czy ksylen, które są obecne w naszych mieszkaniach za sprawą materiałów syntetycznych, środków czyszczących, a nawet kosmetyków.

Na tym etapie warto również zaznaczyć, że skrzydłokwiaty posiadają zdolność do pochłaniania zarodków pleśni, która podobnie tak chemiczne substancje trujące, mogą poważnie odbić się na kondycji naszych dróg oddechowych. Skrzydłokwiat pozwala zatem wynieść jakość powietrza w domu na znacznie wyższy poziom, dlatego też bardzo często ma swoje stałe miejsce w sypialniach i salonach

Skrzydłokwiat, czyli gwarancja nawilżonego powietrza

Nie tylko toksyczne związki chemiczne czy pleśń stanowią zagrożenie dla naszych dróg oddechowych. Nadmiernie przesuszone powietrze to prosty przepis na podrażnione gardło i śluzówkę nosa, utrudniając nam tym samym swobodne oddychanie. Z suchym powietrzem w pomieszczeniach zmagamy się najczęściej w okresie grzewczym, dlatego oprócz profesjonalnego nawilżacza warto mieć w zanadrzu również skrzydłokwiat, który w naturalny sposób przyczynia się do przywrócenia odpowiedniej wilgotności powietrza w mieszkaniu.

Aby tak się stało, należy jednak nieustannie dbać o czystość liści skrzydłokwiatu. Osiadający się na nich kurz i inne zanieczyszczenia utrudniają wydzielanie wilgoci w optymalnej ilości. Nie bez znaczenia okazuje się pochodzenie rośliny. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem zakup ze sprawdzonych źródeł i uznanych dostawców, wśród których można wyróżnić sklep Plants & Pots dysponujący szeroką ofertą roślin doniczkowych.

Skrzydłokwiat, czyli idealna roślina dla początkujących

Prozdrowotne właściwości skrzydłokwiatów to nie jedyne powody, dla których warto go sobie sprawić. Wiele osób, które nie mają większego doświadczenia w hodowaniu domowych roślin doniczkowych rezygnuje z ich posiadania w obawie o ich szybką „śmierć”. Niesłusznie, ponieważ wiele gatunków roślin, a wśród nich skrzydłokwiaty, nie wymagają większego zaangażowania w kwestii ich pielęgnacji Należy jedynie pamiętać o jego regularnym podlewaniu (2-3 razy w tygodniu w lecie, 1-2 razy w sezonie zimowym) oraz zapewnieniu półcienia. Warto zaznaczyć, że zakup rośliny nie powinien nadszarpnąć naszego budżetu – cena skrzydłokwiatu za ok. 40cm okaz oscyluje w granicach 100zł.

Przeczytaj też