Wrotycz – dobroczynne właściwości rośliny.

Wrotycz - właściwości ziela wrotyczu
fot. pixabay.com
Materiał partnera

Wrotycz pospolity jest ziołem do zwalczania szkodników w ogrodzie. Dzięki swoim cennym właściwościom owadobójczym zastępuje chemiczne preparaty.

Czym jest ziele wrotyczu?

Jest to roślina o charakterystycznym zapachu, szczególnie odczuwalnym przy jej cięciu. Łodygi wrotyczu pospolitego są sztywne i gęsto ulistnione, a kwiaty żółte. Występuje od czerwca do sierpnia w Polsce, Europie i Azji oraz na terenach o klimacie umiarkowanym. Bylinę można spotkać na łąkach, polanach, skarpach, skrajach lasów i poboczach dróg. Zioło należy do rodziny astrowatych i jest spokrewnione, m.in.: z chryzantemą, mniszkiem, cykorią, stokrotką, krwawnikiem, nagietką. Zastosowanie wrotyczu miało miejsce przed wiekami, wykorzystywano go do zwalczania robactwa domowego oraz do wyrobu piwa, wódki i likierów. Zioło było środkiem na mole, komary, muchy, kleszcze, a do dziś służy do zwalczania pasożytów, takich jak: tasiemce, wszy, glisty czy świerzb.

W Skandynawii leczono nim nawet ból zębów. Kwiaty warto trzymać w wazonach, ponieważ doskonale wyglądają, a przy tym odstraszają insekty. Suszem z wrotyczu posypuje się ścieżki i nawierzchnie w ogrodzie, by uniemożliwić mrówkom zakładanie gniazd. Na stronie https://www.target.com.pl/porady-i-inspiracje/poradniki/skuteczna-ochrona-roslin/wrotycz–ziolo-do-zwalczania-szkodnikow-w-ogrodzie/ można zamówić gotowy ekstrakt z wrotyczu na szkodniki. Jest naturalnym i bezpiecznym środkiem mikrobiologicznym, który odstrasza pędraki, opuchlaki, nicienie i drutowce, a także inne szkodniki.

Jakie ma zastosowanie wrotycz pospolity?

Dawniej uważano, że zioło ma właściwości lecznicze i dlatego miało zastosowanie w medycynie ludowej. Wrotycz pospolity pomagał na wiele chorób, w tym na pasożyty, W XV wieku był magicznym środkiem dla dziewcząt, by nie dały się uwieść przed ślubem oraz do ochrony maluchów przez przed chorobami. Kiedy ktoś rzucił zły urok na dziecko, odczarowywano tym właśnie ziołem. Dziś wrotycz pospolity uznaje się za lek o działaniu zdrowotnym. Może być stosowany wewnętrznie i zewnętrznie. Wrotycz działa na drżenia mięśni, wzdęcia i schorzenia układu pokarmowego. Napary pomagają na nieżyty dróg żółciowych, a nawet na padaczkę. Ma silne działanie przeciwwirusowe, ale wrotycz pospolity, zastosowanie znalazł również jako środek na przyspieszenie gojenia ran, poprawę kondycji skóry i włosów.

Do stosowania zewnętrznego, doskonale sprawdza się jako olejek eteryczny. Właściwości lecznicze wrotyczu wykorzystywane są w medycynie i kosmetologii, ale trzeba pamiętać, żeby nie używać leku bez konsultacji z lekarzem, ponieważ roślina ma silne działanie. Na stronie https://www.target.com.pl/produkty/wrotycz-ekstrakt-500-ml. dostępne są preparaty mikrobiologiczne, będące naturalne i ekologiczne. Występują w formie koncentratów i można je stosować w uprawach roślin ozdobnych, warzywnych i owocowych. Taki ekstrakt z wrotyczu jest bezpieczny dla zieleni.

Czy wrotycz wykazuje negatywne skutki?

Z kwiatów wrotyczu przygotowuje się produkty naturalne, które likwidują i odstraszają szkodniki. Środki są alternatywą dla chemicznych preparatów owadobójczych. Tworzone na bazie wrotyczu nawozy, mają szerokie działanie. Wykorzystywane są do zwalczania mszyc, śmietki cebulanki, kistnika malinowca, roztocza truskawkowego, bielinka kapustnika. Susz target z wrotyczu, pakowany jest w małe woreczki, by móc je wieszać w szafach i umieszczać w szafkach z ubraniami. Olejek, który się wydziela, chroni przed molami. Kwiat wrotyczu jako ekstrakt używany jest do ochrony warzyw, krzewów jagodowych oraz drzew i krzewów owocowych, a także trawników.