Jak prać rolety rzymskie?

Jak prać rolety rzymskie
fot: Laurence Katz, unsplash

Rolety rzymskie brudzą się tak samo jak firanki i zasłony. Wymagają  tej samej pielęgnacji i naszej opieki. Ich szczególna konstrukcja sprawia, że przed przystąpieniem do przeprowadzenia porządków nasuwa  się pytanie: jak prać rolety rzymskie? Podpowiadamy.

Rolety rzymskie – czym są?

Rolety rzymskie pełnią funkcję firan i zasłon. Mogą być uszyte z przeróżnych tkanin. Lekkich i półprzeźroczystych (len, bawełna), które przepuszczają dużą ilość światła lub grubszych (welwet, welur)  po to by zapewnić domownikom więcej prywatności. Na rynku dostępne są także rolety duo (dzień-noc), w których producenci połączyli funkcję lekkich jak i grubszych tkanin.

Rolety można zamontować zarówno na ścianie jak i na suficie. Mogą być też instalowane na ramie okna lub na karniszu. Ich specjalna budowa sprawia, że gdy odsłaniamy okno zwijający się materiał tworzy estetyczne fałdy. Rolety rzymskie są doceniane przez coraz większe grono osób ze względu na ich funkcjonalność i piękno. Jednak Ci, którzy nie mieli styczności z tym produktem zastanawiają się czy rolety rzymskie można prać?

Czy można prać rolety rzymskie?

Z reguły większość rolet rzymskich można z powodzeniem prać w pralce. Aby mieć stuprocentową  pewność czy akurat nasze rolety nadadzą się do prania w automacie należy sprawdzić tą informację na metce.

Jeśli na niej znajduje się obrazek miski z wodą to tkaninę możemy bez problemu prać w pralce. Zwróćmy jeszcze uwagę jaki program możemy użyć. Czy ma to być program normalny, czy może program dla tkanin delikatnych.

Jeśli na obrazku widnieje ręka zanurzona w misce to tkanina przeznaczona jest wyłącznie do prania ręcznego.

Natomiast symbol przekreślonej miski oznacza, że tkanina nie może być prana zarówno w pralce jak i ręcznie. Co w takim wypadku? Tkanina oznaczona takim symbolem może być jedynie czyszczona w odpowiedni sposób. O tym piszemy poniżej.

Jak zdemontować roletę rzymską do prania?

Demontaż rolety rzymskiej jest stosunkowo prosty. W pierwszej kolejności musimy rozwinąć roletę tak aby swobodnie zwisała. W następnym kroku odłączmy sznurki przymocowane u dołu rolety i wyciągnijmy je z pierścieni lub tunelików (zależnie od modelu rolety). Następnie wyjmijmy poziome tyczki umieszczone w rolecie. Ostatnim krokiem jest odczepienie rolety od mechanizmu. W większości przypadków tkanina rolety przyczepiona jest na rzep. Gotowe! Roleta rzymska jest gotowa do prania.

Czy zawsze trzeba demontować roletę rzymską?

Nie ma takiej potrzeby. Jeśli zabrudzenia są stosunkowo małe i roleta ma być tylko odświeżona to z powodzeniem możemy odkurzyć ją odkurzaczem ze specjalną końcówką szczotkową gdy ta wisi na oknie. Możemy ją także odświeżyć przy pomocy parownicy, która w tym samym czasie wyprasuje tkaninę, odświeży ją oraz zdezynfekuje.

Jak prać rolety rzymskie?

Gdy już uda nam się zdjąć tkaninę rolety i będziemy mieli pewność, że wszystkie elementy plastikowe oraz metalowe, które nie są integralną częścią zostały zdemontowane możemy ją wyprać. Spójrzmy na metkę i sprawdźmy czy materiał z którego wykonana jest roleta nadaje się do prania w pralce. Jeśli tak wystarczy, że wybierzemy odpowiedni program i włączymy pralkę. W przypadku prania ręcznego do prania użyjmy delikatnego płynu. Generalnie aby nie zniszczyć tkaniny zawsze stosujmy się do zaleceń producenta, które umieszczone są na metce lub w instrukcji użytkowania rolety.

Co zrobić z roletą, której nie można wyprać?

Niestety nie wszystkie materiały z których wykonywane są rolety rzymskie nadadzą się  do prania w automacie, a nawet do prania ręcznego. Co zrobić w takim przypadku? Jak wyczyścić takie tkaniny? Najprostszym rozwiązaniem będzie oddanie rolety do pralni chemicznej. W takiej pralni pranie tkanin odbywa się na sucho przy pomocy specjalnych środków chemicznych. Jest to sprawdzona metoda, która poradzi sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami.  Rolety, której nie można prać możemy też spróbować wyczyścić samemu.

Jak wyczyścić rolety rzymskie?

Zabrudzoną tkaninę, której producent zabrania prać, należy czyścić bardzo ostrożnie. Do czyszczenia rolet rzymskich  możemy wykorzystać miękką, delikatną ściereczkę (najlepiej z mikrofibry) lub gąbkę. Do wyczyszczenia rolet z pyłu możemy użyć także odkurzacza. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to aby nie porwać i nie zniszczyć rolety zbyt dużą mocą ssania odkurzacza. Do odkurzania używajmy specjalnych nakładek szczotkowych. Jeśli nie możemy sobie poradzić z zabrudzeniami na rolecie, której nie możemy prać oddajmy ją do pralni chemicznej.

Jak zamontować roletę rzymską po praniu?

Gdy tkanina naszej rolety jest już czysta i pachnąca możemy ją ponownie zawiesić na oknie. Czynność tą wykonujemy analogicznie jak przy demontażu jednak w odwrotnej kolejności. Tkaninę rolety przyczepiamy na rzep, następnie usztywniamy ją tyczkami.  Na końcu nawlekamy z powrotem sznureczki i przyczepiamy je na spodzie rolety. Jak sami widzicie jest to bardzo proste.

Rolety rzymskie – o czym należy pamiętać?

Pielęgnacja rolety rzymskiej jest stosunkowo prosta. Jednak aby posłużyła nam przez długi czas należy pamiętać o kilku rzeczach.

  • rolety rzymskie należy prać zgodnie z zaleceniami producenta
  • rolety rzymskie należy suszyć rozłożone
  • rolet rzymskich nie powinno się wirować
  • do prania rolet rzymskich powinniśmy używać jedynie delikatnych detergentów

Rolety rzymskie czy warto?

Rolety rzymskie są tak samo piękne jak firany i zasłony. Tkaniny z których wykonują je producenci są niezwykle różnorodne. Sprawia to że z pewnością każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie. Rolety, tak jak zasłony  pełnią w domu funkcję dekoracyjną i potrafią wspaniale ozdobić nasze okna. Jak sami widzicie ich pranie nie jest czynnością skomplikowaną. Bardzo łatwo je zdjąć z okna i odświeżyć. Tak samo łatwo je później założyć. Takie nowoczesne zasłony dostępne są w przystępnych cenach. Ich zakup nie zrujnuje więc naszego domowego budżetu. Czy warto wybrać rolety rzymskie zamiast klasycznych firan i zasłon? Z pewnością tak. Spełniają one tą samą funkcję i są tak samo estetyczne. Dodatkowym atutem jest stosunkowo prosta pielęgnacja.