Brzydki zapach z pralki – dlaczego śmierdzi i jak się pozbyć zapachu z pralki?

brzydki zapach z pralki

Jeśli wyczuwasz brzydki zapach z pralki oznacza to, że twoje urządzenie piorące jest zaniedbane. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które pomogą ci trwale usunąć smród z pralki. Nie zapomnij też o profilaktyce. Odpowiednia konserwacja sprawi, że będziesz cieszyć się czystym i świeżym praniem, a twoja pralka posłuży Ci przez wiele kolejnych lat. W takim razie jak pozbyć się zapachu z pralki? W ogóle dlaczego z niej śmierdzi? Jak dbać o pralkę by nie powtórzyła się taka sytuacja ponownie? Odpowiadamy.

Brzydki zapach z pralki, czyli dlaczego tak śmierdzi?

Nieprzyjemny zapach z pralki świadczy najprawdopodobniej o zagrzybieniu urządzenia. Grzyby tworzą się z powodu sprzyjających warunków panujących w pralce. Mowa tu oczywiście o wilgoci, którą pleśnie wręcz uwielbiają. Pralka, która jest nieodpowiednio eksploatowana objawia się nieprzyjemnym zapachem, który wydobywa się z bębna. Zapach ten może przenosić się także na ubrania i pościel Być może popełniasz jeden błąd, który do tego doprowadza, a może robisz kilka rzeczy nie tak. Sprawdź dokładnie co może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pralki:

  • Brzydki zapach z pralki to  efekt pozostawiania mokrego prania w bębnie pralki.
  • Inną przyczyną jest zamykanie drzwiczek zaraz po skończonym praniu.
  • Do nieprzyjemnego zapachu z pralki może dołożyć się  także zabrudzony filtr i dozownik.
  • Również nieczyszczone uszczelki to częsta przyczyna wydzielania się  przykrego zapachu z pralki

Jak pozbyć się zapachu z pralki?

Brzydki zapach z pralki to znak, że trzeba działać.  Na szczęście aby się go pozbyć nie musisz wymieniać całego urządzenia. Zakup nowej pralki nie będzie konieczny. W większości przypadków wystarczy  przeprowadzić odpowiednie czyszczenie. Do pozbycia się przykrego zapachu z pralki możesz użyć sprawdzonych domowych sposobów. Dopiero jeśli one nie zdadzą egzaminu spróbuj dedykowanych profesjonalnych środków czyszczących. Jak w takim razie usunąć przykry zapach z pralki? Oto nasze propozycje:

Soda oczyszczona – sposób na brzydki zapach z pralki

Nieprzyjemny zapach z pralki skutecznie usuwa soda oczyszczona, którą można nabyć praktycznie w każdym sklepie spożywczym.  Jest ona stosunkowo niedroga i niezwykle skuteczna. Jak przy jej pomocy usunąć smród z pralki? Do dozownika na płyn lub proszek do prania wsyp sodę oczyszczoną (kilka kopiastych łyżek). Nastaw program z najwyższą temperaturą i włącz pralkę. Pamiętaj aby bęben pralki był pusty! W przeciwnym razie możesz uszkodzić ubrania.

Kwasek cytrynowy – sposób na nieprzyjemny zapach z pralki

Ten środek spożywczy to także świetny sposób na brzydki zapach z pralki. Podajemy go analogicznie jak w przypadku sody oczyszczonej  – do dozownika. Odmierzamy ilość około 1/3 szklanki i nastawiamy pranie w pustym cyklu. Kwasek cytrynowy skutecznie rozpuszcza kamień i usuwa przykry zapach z pralki.

Ocet – pomaga pozbyć się zapachu z pralki

Pralka z której wydostaje się brzydki zapach może być także wyczyszczona octem. W jaki sposób to zrobić? Należy wlać niecałą szklankę tej substancji do dozownika na płyn lub proszek do prania i nastawić pusty cykl prania z najwyższą temperaturą. Ocet oprócz nieprzyjemnego zapachu z powodzeniem usunie także kamień, który osadził się w pralce.

Dozownik – dlaczego śmierdzi z pralki?

Nieprzyjemny zapach z pralki może być spowodowany także brudnym dozownikiem na proszek lub płyn do prania. Gdy pojawia się ten problem koniecznie go wyczyść. Wyjmij dozownik z pralki, namocz i dobrze wyszoruj.

Filtr – jak pozbyć się zapachu z pralki

Zdemontuj filtr (jeśli nie wiesz jak to zrobić sprawdź w instrukcji pralki) i wyczyść go z zalegającego brudu. Zdemontowany filtr możesz także zanurzyć w occie aby usunąć zalegający na nim kamień.

Uszczelki – powód brzydkiego zapachu z pralki

Oczywiście będąc dokładniejszym mowa tu o tym co znajduje się pod uszczelkami. Jeśli jeszcze nie zaglądałeś  pod uszczelkę bębna to koniecznie to zrób. Może okazać się, że zalega tam gruba warstwa brudu, tłuszczu i  włosów. Jeśli tak jest będziesz musiał dokładnie wyczyścić to miejsce ręcznie.

Profesjonalne środki – sposób na przykry zapach z pralki

Możesz również zaopatrzyć się w profesjonalne środki przeznaczone do czyszczenia pralki. Tego jak ich użyć dowiesz się w instrukcji użytkowania. Takie specyfiki dostępne są w przeróżnych formach. Mogą to być płyny, proszki lub żele. Ich skuteczna formuła sprawia, że radzą sobie z kamieniem i nieprzyjemnym zapachem tak samo jak domowe sposoby.

Czy można czyścić pralkę sodą oczyszczoną z octem?

Łącząc sodę oczyszczoną z octem otrzymamy octan sodu, czyli substancję lekko zasadową. Niestety tak powstała mikstura nie jest skuteczną substancją czyszczącą. Czyszczenie  pralki mieszaniną sody z octem jest więc błędem. Aby skutecznie usunąć nieprzyjemny zapach z pralki zdecyduj się na ocet albo sodę oczyszczoną, ale używane osobno. Czyszcząc pralkę możesz też zrobić to w dwóch cyklach. W pierwszym cyklu użyj sody oczyszczonej, a w drugim octu. Nigdy jednak nie używaj tych specyfików jednocześnie.

Nieprzyjemny zapach z pralki – profilaktyka

Aby sytuacja brzydkiego zapachu więcej się nie powtórzyła należy odpowiednio zadbać o pralkę. Warto pamiętać o kilku prostych czynnościach, bo nieprzyjemny zapach z pralki z łatwością przenosi się również na ubrania.  Pralka to urządzenie, które podczas prania zużywa sporą ilość wody. Jej pozostałości to wilgoć, a wilgoć to  idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. W profilaktyce ważne jest  więc aby:

  • Nie pozostawiać mokrego prania w bębnie pralki. Zasada jest prosta. Po skończonym cyklu wyjmij od razu pranie z bębna.
  • Nie zamykać drzwi pralki po skończonym praniu. Pozwól aby mogła się ona przewietrzyć.
  • Systematycznie czyścić filtr, dozownik  oraz uszczelki pralki.
  • Raz w miesiącu nastawiać pusty cykl prania z sodą oczyszczoną, kwaskiem cytrynowym lub octem umieszczonymi w dozowniku.
  • Przed wstawieniem prania wyjmować z kieszeni ubrań wszystkie niepotrzebne przedmioty (monety, chusteczki, zapalniczki)
  • Starać się używać od czasu do czasu programu z wysoką temperaturą. Jeśli nie masz takiej możliwości włącz pusty cykl z nastawioną najwyższą temperaturą .

Podsumowanie

Skoro już wiesz dlaczego śmierdzi z pralki to możesz wdrożyć skuteczny plan pozbycia się przykrego zapachu. Każde z powyższych rozwiązań jest skuteczne. Soda oczyszczona, ocet i kwasek cytrynowy mogą zdecydowanie zaradzić w tej nieciekawej sytuacji. Zastosuj, któryś z tych sposobów, a twoje pranie znów będzie przyjemne i pachnące. Pamiętaj także o profilaktyce. Gdy już uda ci się pozbyć przykrego zapachu z pralki postaraj się co jakiś czas włączyć pusty cykl prania z umieszczoną sodą oczyszczoną w dozowniku. Pamiętaj także o tym aby nie zostawiać w pralce skończonego prania na dłuższy czas. Nie zamykaj także drzwi pralki po skończonym praniu i nie zapominaj o czyszczeniu filtra.  Stosując się do tych prostych zasad sprawisz, że brzydki zapach z pralki nie będzie Ci  już dokuczał.