Kawalerki cieszą się rosnącą popularnością wśród kobiet. Zwłaszcza wśród młodych profesjonalistek, studentek oraz osób ceniących sobie niezależność i własną przestrzeń. Dowiedz się jak można zaaranżować taką przestrzeń i zobacz jak to zrobiła architekt Anna Łuksza z pracowni projektowej She-Art.
Spis treści
Jak stworzyć funkcjonalną i stylową kawalerkę dla kobiety
Mieszkanie dla kobiety o powierzchni 36 metrów kwadratowych może wydawać się niewielkie, ale z odpowiednim podejściem i kreatywnym projektowaniem, może stać się funkcjonalnym, stylowym i komfortowym miejscem. Dla kobiety, która ceni sobie zarówno estetykę, jak i praktyczność, wykorzystanie każdego centymetra kwadratowego jest niezbędne do stworzenia przestrzeni, która nie tylko spełnia jej potrzeby życiowe, ale także odzwierciedla jej osobowość i styl życia.
Wyzwania przy projektowaniu małej kawalerki 36m2
Aranżacja małego mieszkania, takiego jak 36-metrowa kawalerka, wiąże się z szeregiem wyzwań, które wymagają przemyślanych rozwiązań i kreatywności. Najważniejszym z nich jest optymalne wykorzystanie przestrzeni. Może w tym pomóc wybór mebli wielofunkcyjnych i modułowych, takich jak rozkładane sofy, łóżka z miejscem do przechowywania, czy składane stoły.
Również trudne jest stworzenie w małej kawalerce dla kobiety przestrzeni, która jest zarówno piękna, jak i praktyczna. Rozwiązaniem będzie dobór estetycznych, ale zarazem funkcjonalnych elementów wyposażenia; zbalansowanie stylu i praktyczności.
Aby optycznie powiększyć małą kawalerkę warto stosować jasną kolorystykę, duże lustra oraz odpowiednie oświetlenie.
Projekt kawalerki dla kobiety – studium przypadku na podstawie projektu Anny Łukszy
Anna Łuksza z pracowni She-Art zaprojektowała małą 36 metrową kawalerkę. Przestrzeń ta jest niezwykle kobieca – subtelna i delikatna, a równocześnie pełna energii i siły twórczej.
Zanim wnętrze zyskało swój ostateczny charakter, projektantka musiała zaadaptować nieduże gabaryty kawalerki na potrzeby młodej właścicielki. Wszystko po to aby efektywnie wykorzystać każdy dostępny centymetr.
Kuchnia została zaprojektowana jako aneks kuchenny, którego zabudowa w kształcie litery L wyznacza również obszar jadalni. Centralnym punktem jest mały okrągły stół, którego wybór umożliwił stworzenie komfortowego miejsca do jedzenia, zarówno samemu, jak i w towarzystwie przyjaciół, nie zajmując przy tym cennej przestrzeni.
W rezultacie powstał przestronny i przytulny salon, gdzie wygodna sofa narożna zapewnia idealne warunki do relaksu i spotkań towarzyskich. Minimalistyczne wyposażenie i delikatne kształty mebli nadały aranżacji lekkości, wizualnie powiększając przestrzeń.
Natomiast wysokie szafy ułatwiające składowanie przeniesiono do sypialni. Rozlokowane analogicznie do aneksu kuchennego, w układzie litery L, umożliwiają efektywne przechowywanie różnorodnych przedmiotów w jednym miejscu. W sypialni umieszczono również zabudowę z toaletką, dającą miejsce na codzienne akcesoria właścicielki.
Podobnie funkcjonalnie zaaranżowano małą łazienkę, w której tradycyjną wannę zastąpiono wygodnym i prostym w obsłudze prysznicem, zajmującym mniej miejsca. Ten zabieg pozwolił również na wprowadzenie dodatkowych szafek, które przyczyniają się do uporządkowania przestrzeni.