Jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce

Jak urządzić pokój dla dziecka w małej kawalerce
fot. unsplash, Anthony Tran

Obecne ceny mieszkań na rynku nieruchomości oraz zawirowania na rynkach ekonomicznych sprawiają, że jeśli już decydujemy się na zakup mieszkań to jest to lokum o mniejszych metrażach. Kierując się zasadą „ciasne ale własne” wybieramy kawalerki, które urządzone ergonomicznie pozwalają na w miarę wygodne funkcjonowanie. Z czasem jednak gdy na świat przychodzi nowy członek rodziny pojawiają się pewne problemy z użytkowaną przestrzenią. Kawalerka nie jest przecież z gumy a potrzebne jest dodatkowe wyposażenie dla dziecka. Łóżeczko, przewijak, miejsce do zabawy a z czasem własne biurko do nauki. Gdy pojawia się na świecie pociecha, wielu rodziców zastanawia się jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce. Czy jest to w ogóle możliwe? Oczywiście. Istnieją pewne sposoby na to jak wydzielić dodatkowy pokój w kawalerce. W ostateczności jeśli miejsca jest zbyt mało możemy też zaaranżować wspólny pokój rodziców z dzieckiem w taki sposób aby nikt sobie nie przeszkadzał.

Czym jest kawalerka?

Kawalerka to nieduże lokum przeznaczone z reguły dla singla lub dla dwóch osób. Składa się przeważnie z jednego dużego pokoju w którym znajduje się strefa kuchenna i miejsce do spania lub z dwóch pomieszczeń: małego salonu z aneksem kuchennym i małej sypialni. Jego metraż to średnio 30-40 metrów kwadratowych. Mała powierzchnia sprawia, że przychodzi taki moment gdy mocno zastanawiamy się jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce. Czasami zdarza się, że warunki do tego są niesprzyjające. Małe mieszkanie o nieciekawym układzie może sprawić sporo problemów podczas przerabianiu wnętrza. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest wspólny pokój rodziców z dzieckiem. Oczywiście i w takich sytuacjach są odpowiednie sposoby na to by zapewnić sobie i dziecku trochę prywatności.

Sprawdzone sposoby na to jak wydzielić pokój dziecka w kawalerce

Jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce? To pytanie spędza nam sen z powiek. Na szczęście takich sposobów jest kilka, a nawet kilkanaście. Istnieje więc spora szansa, że któreś z poniższych rozwiązań sprawdzi się i rozdzieli wspólny pokój z dzieckiem.  W takim razie jak podzielić pokój na dwie części?

meble

Do wydzielenia w małej kawalerce pokoju dla dziecka możemy użyć mebli. Za ściankę działową może posłużyć na przykład regał albo szafka. 

parawan

Kolejnym pomysłem jest zakup parawanu. Użycie parawanu to sprytny sposób na to jak rozdzielić wspólny pokój rodziców z dzieckiem.

zasłony

Zastosowanie zasłon jest również sprawdzonym sposobem by wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce.

drzwi przesuwne

Wspólny pokój z dzieckiem w małej kawalerce możemy także podzielić z pomocą systemu drzwi przesuwnych.

ażurowa ścianka działowa

To rozwiązanie sprawdzi się na bardzo małej przestrzeni. Ażurowa ścianka skutecznie rozdzieli wspólny pokój z dzieckiem ale swoją budową nie będzie przytłaczać. Pozwoli też na dostęp do większej ilości światła.

ścianka gk

Osoby posiadające większe pokoje mogą podzielić pokój na dwie części cienką ścianką z płyt kartonowo gipsowych.

dywany

Jeśli wydzielenie pokoju dla dziecka w kawalerce nie jest możliwe możemy wydzielić kącik dla dziecka. Strefę dla dzieci możemy wydzielić za pomocą dywanów.

Jak urządzić pokój dla dziecka w małej kawalerce
fot. unsplash, Yuri Shirota

Pokój dla dziecka w kawalerce urządzamy w zależności od wieku dziecka.

To jak urządzimy dodatkowy pokój dla dziecka w kawalerce zależy od jego wieku. Inaczej musimy zaaranżować przestrzeń dla niemowlaka, inaczej dla starszaka  a jeszcze inaczej dla ucznia. Dorastające dziecko ma sporo potrzeb więc aranżując taki pokój na bardzo małej przestrzeni musimy wykazać się dużą dozą kreatywności. Również w przypadku gdy nie ma możliwości wydzielenia odrębnej przestrzeni  wspólny pokój rodziców z dzieckiem to ogromne wyzwanie.

Jak wydzielić pokój dla niemowlaka w kawalerce

W małej kawalerce sprawdzi się bardziej wspólny pokój rodziców z niemowlakiem niż całkowicie odosobniona przestrzeń dla dziecka. W zasadzie specjalny kącik dla niemowlaka możemy wydzielić w sypialni albo w salonie. Ta pierwsza opcja będzie zdecydowanie  lepsza. Małe dziecko wymaga poświęcenia mu większej uwagi. Możemy więc w kąciku postawić łóżeczko. Dobrze byłoby znaleźć też miejsce na małą komodę w której moglibyśmy przechowywać ubranka, pieluszki i inne akcesoria dla dziecka. Jeśli chodzi o przewijak, jest to wygodny aczkolwiek bez którego możemy się obejść. Przecież niemowlaka możemy także wygodnie przewijać na łóżku.

Jak wydzielić pokój dla starszego dziecka w kawalerce

Starsze dziecko ma większe potrzeby niż niemowlak. Z pewnością przyda mu się już miejsce do odosobnionych zabaw. Rodzice na pewno docenią fakt, że dziecko może same sobą się zająć. Kącik do zabawy możemy wydzielić przy pomocy niewielkiego dywanu. Łóżeczko dla niemowlaka musimy już zamienić na łóżeczko dla większego dziecka. Wspólny pokój rodziców z dzieckiem możemy skutecznie przedzielić parawanem lub zasłoną.

Jak wydzielić pokój dla ucznia w kawalerce

Gdy dziecko pójdzie już do szkoły musimy zapewnić mu odpowiednie warunki do nauki. Niestety mały metraż kawalerki nie ułatwia tego zadania. Z pewnością musimy znaleźć miejsce na biurko. Ten mebel to „must have” jeśli chodzi o urządzanie przestrzeni dla ucznia. Powinniśmy więc pomyśleć o jakimś zacisznym kąciku, który moglibyśmy przeznaczyć na ustawienie biurka. Nauka wymaga skupienia więc powinniśmy pomyśleć o wyodrębnieniu przestrzeni do nauki od reszty kawalerki. Zastosujmy do tego na przykład parawan albo zasłonę. Jeśli są do tego warunki możemy też postawić cienką ściankę działową.

Jak urządzić pokój dla dziecka w małej kawalerce
fot. unsplash, Kari Shea

Jak urządzić wspólny pokój rodziców z dzieckiem

Niestety nie zawsze są odpowiednie warunki na to by wydzielić osobną przestrzeń dla naszej pociechy. Wspólny pokój rodziców z dzieckiem to dość częsty przypadek, szczególnie w tak małych mieszkaniach jak kawalerki. Jeśli nie ma jak wydzielić pokoju dla dziecka w kawalerce zastosujmy podział na strefy. Z pomocą przychodzą tutaj dywany, dekoracje ścienne i ażurowe ścianki.

Jak urządzić jeden pokój dla rodziców i dziecka

Najprostsza sytuacja jest z niemowlakiem.  Jednak im dziecko jest starsze tym trudniej jest pogodzić wspólny pokój z dzieckiem. Jeśli potrzebujemy czasem wytchnienia i odpoczynku możemy urządzić dziecku kącik do zabawy w drugim pomieszczeniu, na przykład w kuchni. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o bezpieczeństwie dziecka. W kuchni czyha na dziecko wiele niebezpieczeństw więc jeśli chcielibyśmy zostawić je bez opieki to musimy odpowiednio zabezpieczyć tą przestrzeń.

Gdy dziecko śpi z nami w sypialni to przy jego łóżeczku możemy udekorować ścianę  w dziecięcym stylu. Może to być tapeta albo obrazki dziecięce. Ważne by kącik dla dziecka w kawalerce był przytulny.

Z pewnością wspólny pokój rodziców z dzieckiem jest ogromnym wyzwaniem. Jednak sposobów na to jak urządzić jeden pokój dla dziecka i rodziców jest na prawdę wiele. Pamiętajmy o możliwości używania parawanów, mebli wielofunkcyjnych, zasłon i ścianek działowych. Wiele można zaczerpnąć z pomysłów na to jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce. Zadanie z pewnością jest trudna ale wykonalne. Życzymy udanych aranżacji i pociechy z dzieci.