Jak urządzić kawalerkę 38 metrów? Projekt małego mieszkania w stolicy.

Fot. MoodAuthors

Małe mieszkania o powierzchni około 38 metrów to w polskich warunkach dość często spotykane rozwiązanie. Kierując się dewizą „ciasne ale własne” nabywamy małą kawalerkę z myślą, że jakoś nam się uda pomieścić z naszymi rzeczami. Zaprojektowanie niewielkiej przestrzeni to jednak nie lada wyzwanie. Jak w takim razie urządzić kawalerkę, która ma 38 metrów? Oto przykład mieszkania zaprojektowanego przez Katarzynę Sosińską z pracowni Katarzyna Sosińska Interiors. Małe mieszkanie mieści się na warszawskim osiedlu Mirów.

Kawalerka 38 metrów – osobna kuchnia czy salon z aneksem?

W przypadku niedużych mieszkań najlepszym rozwiązaniem jest stworzyć jedną wspólną przestrzeń, zamiast osobnej kuchni. Tak jest też i w tym przypadku. Aby uzyskać większą ilość światła oraz więcej przestrzeni zdecydowano się na wyburzenie ścian za którymi znajdowała się kuchnia. Dzięki temu powstała strefa dzienna z aneksem kuchennym.

Miejsce do przechowywania w małej kawalerce 38 metrów.

Największą bolączką w małych mieszkaniach jest mała ilość miejsca do przechowywania. Niestety kawalerka nie jest z gumy, a każdy ma swoje potrzeby względem posiadanych ubrań, dokumentów czy przedmiotów niecodziennego użytku. W jaki sposób znaleźć miejsce do przechowywania naszych rzeczy gdy do dyspozycji jest raptem 38 metrów kwadratowych?

Fot. MoodAuthors

Katarzyna Sosińska w postawiła na zabudowę meblową, która stanęła zamiast ściany wydzielającej sypialnię. Wysoka i funkcjonalna może pomieścić sporą ilość przedmiotów, które leżąc po kątach mogłyby zagracać mieszkanie.

Kawalerka 38 metrów – jak ją optycznie powiększyć?

Projektantka wykorzystała sprawdzony sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Zrobiła to po to aby przestrzeń wydawała się dużo większa niż jest w rzeczywistości. W jaki sposób udało się uzyskać ten efekt? Mowa tu oczywiście o lustrach. Te zostały umieszczone na całej zabudowie meblowej od strony salonu. Lustra zajęły przestrzeń od podłogi po sam sufit i od samego wejścia do ściany szczytowej mieszkania. Dzięki umieszczeniu luster salon stał się dużo większy niż jest w rzeczywistości.

Fot. MoodAuthors

Innym pomysłem było nadwieszenie zabudowy kuchennej nad posadzką. Dzięki temu zabiegowi meble wydają się być dużo lżejsze i nie przytłaczają swoim wyglądem.

Fot. MoodAuthors

Ważnym zabiegiem było też wybranie jasnej kolorystyki. Głównym elementem jest tutaj biel i beże, a kolory ciemne są tylko małym akcentem. Dzięki temu to małe mieszkanie 38 metrów stało się przyjemne dla oka oraz eleganckie.

Łazienka w małym mieszkaniu 38 metrów.

W małej 38 metrowej kawalerce łazienka również nie grzeszy swoimi gabarytami. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór kabiny prysznicowej zamiast wanny. W małej łazience sprawdzą się z pewnością płytki wielkoformatowe. Jak wam się podoba to małe 38 metrowe mieszkanie?

Fot. MoodAuthors