Sposób na małą łazienkę? Duże lustro, wiszące akcesoria i ciemne kolory.

To nieprawa, że beżowa glazura, małe lustro ścienne i przezroczysta kabina prysznicowa poprawią optycznie wnętrze twojej łazienki – szczególnie, jeśli do zagospodarowania masz nie więcej niż 5 m kw. Chcesz wiedzieć, jak odświeżyć wnętrze nie wydając przy tym całej swojej pensji? Zapoznaj się ze wskazówkami naszej redakcji.

Sprzedawca w sklepie nie powinien być twoim doradcą

Mimo że wśród sprzedawców zdarzają się i tacy, którzy rzeczywiście służą dobrą radą, co do zasady – nie wierz na słowo we wszystkie ich wskazówki. Co więcej, nawet jeśli mają słuszne intencje, bo np. wielu z nich orientuje się, jaką lampę sufitową wybrać, to już z projektem całego systemu oświetleniowego w szerszej perspektywie poradzi sobie niewielu.

Zanim ruszysz na zakupy do sklepu z wyposażeniem łazienek upewnij się, że nie popełnisz podstawowych błędów aranżacyjnych.

Twoja łazienka może wydawać się większa niż jest w rzeczywistości.

1. Zadbaj o porządek w łazience, efekt lepszy niż się spodziewasz

Uporządkuj przestrzeń. W miarę możliwości pozbądź się z widoku kubka z pastą do zębów, szczoteczek, kosmetyków, chusteczek higienicznych i wszystkiego tego, co po wejściu do łazienki rzuca się w oczy.

Na umywalce zostaw tylko dozownik do mydła i szczoteczkę do rąk. Całą resztę schowaj do szafek w odpowiedniej kolejności, tj. tak, aby sięganie po żel do twarzy, maseczkę i podstawowe środki czystości nie sprawiało ci trudności.

2. Doświetl wnętrze, zapomnij o jednej lampie sufitowej – to zdecydowanie za mało

Rozrysuj na kartce papieru projekt łazienki i oblicz, jak dużo światła będziesz potrzebował, aby skutecznie doświetlić wnętrze. Sprawdź, czym są lumeny i w jaki sposób obliczyć optymalny poziom natężenia światła (lux).

Nic nie stoi też na przeszkodzie, abyś dodatkowo przemyślał oświetlenie strefy kąpieli bazujące na kolorowych oprawach LED, które pomogą ci się odprężyć po dniu pracy (wskazana barwa czerwona).

3. Koniecznie pozbądź się wanny, zabiera zbyt dużo miejsca.

Wanna wydaje się kiepskim pomysłem z kilku względów. Nie dość, że angażuje znaczną przestrzeń na podłodze, to tuż nad nią nie sposób zawiesić np. dodatkowej szafki na ręczniki lub środki czyszczące.

Możesz oczywiście zdecydować się na kabinę prysznicową, ale w małych łazienkach zdecydowanie najlepiej sprawdzają się narożniki wyłożone glazurą (ściana wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed wnikaniem wody) z uchwytem prysznicowym i odpływem poziomym.

4. Usuń stojące wieszaki na papier i ręczniki.

– Stojące akcesoria łazienkowe zamień na te podwieszane. Zwykłą mydelnicę zamień na tę, którą możesz zawiesić na ścianie. Zrezygnuj też ze stojącego wieszaka na papier i ręczniki. Im mniej przestrzeni na podłodze zagospodarujesz, tym lepszy efekt końcowy – doradzają eksperci Sanco Design.

Podobnie ma się to także do wszystkich pozostałych elementów wyposażenia łazienki. I tak np. warto rozważyć zamianę miski ustępowej na tą podwieszaną na stelażu (więcej przestrzeni, lepsza dbałość o higienę).

5. Zdecyduj się na duże, połyskujące płytki ścienne.

Im większe płytki ścienne, tym lepiej. Byłoby idealnie, gdybyś zdecydował się na [1] ciemne i wykończone na wysoki połysk. Poza tym – jeśli dysponujesz większym budżetem na modernizację łazienki, rozważ zakup tzw. płytek rektyfikowanych o idealnym wykończeniu krawędzi, jakie możesz położyć bez konieczności dodatkowego fugowania.

[1] Uwaga: płytki szkliwione o ciemnych barwach prezentują się najlepiej przy sztucznym i chłodnym oświetleniu, więc w łazienkach bez bezpośredniego dostępu do okna.

– –

Czegoś zabrakło w naszym zestawieniu?

Źródło: materiały prasowe dostarczone przez sklep: Sanco Design.