Meble gięte – wczoraj i dziś.

W dziejach meblarstwa styl Thonet można uznać za jeden z najbardziej rozpoznawalnych kierunków. Kultowe meble gięte do dzisiaj są natchnieniem dla sporej ilości uznanych projektantów oraz artystów. Współcześnie zaadaptowane meble w stylu Thoneta to między innymi bardzo ciekawe wzory czeskiej marki Ton.

Gięcie drewna – niełatwa sztuka.

Michael Thonet to niemiecki stolarz, który w swoim rozwiązaniu technicznym zastosował parę wodną. Początki to eksperymentowanie Thoneta z materiałem, który był klejony z kilku warstw forniru by z czasem zastąpić go prętami bukowymi. Gięta buczyna to jeden ze znaków rozpoznawczych stylu Thonet. Aby nadać drewnu odpowiedniego kształtu było ono rozmiękczane poprzez gotowanie w wodzie lub parze wodnej. Kolejnym krokiem było suszenie drewna umieszczonego w specjalistycznych formach z metalu. Formy te przeciwdziałały pękaniu materiału przejmując jego napięcie, które powstawało podczas procesu suszenia.

Fabryka_mebli_Ton_zdjecie_historyczne_1
Fabryka_mebli_Ton_zdjecie_historyczne_2
Fabryka_mebli_Ton_zdjecie_historyczne_3

Problemem jednak był brak patentu, który umożliwiałby sprzedaż mebli we Francji, Niemczech, Rosji czy Wielkiej Brytanii. Istotną chwilą w karierze Michaela było spotkanie z Klemensem von Metternichem – kanclerzem i ministrem spraw zagranicznych, który był entuzjastą talentu Thoneta. Na jego zaproszenie stolarz przeniósł się ze swoich Niemiec do Wiednia. W 1849 z pomocą jego pięciu synów powstała fabryka Gebruder Thonet. Fabryka zajęła się produkcją wieszaków, stolików jednak najbardziej rozpoznawalnymi ich produktami były krzesła. Tak zwane krzesło nr 14 aż do dzisiaj jest atrakcyjnym eksponatem wśród antykwariuszy i to nawet pomimo tego, że do 1930 roku wyprodukowano ich prawie 50 milionów! Thonet za ten model krzesła został uhonorowany w 1867 roku podczas Wystawy Światowej w Paryżu. W 1871 roku Thonet zmarł a jego fabryką zajęli się synowie August i Karo.

Fabryka_mebli_Ton_zdjecie_historyczne_4

Fabryka_mebli_Ton_zdjecie_historyczne_5

Meble gięte w dobrym Tonie

Meble gięte produkowane są współcześnie. Wielbicielem stylu Thoneta jest czeska marka Ton, która zajęła się jego nowoczesną adaptacją nie skupiając się wyłącznie na kopiowaniu. Dlatego właśnie jest to idealne rozwiązanie zarówno do wnętrz klasycznych jak i nowoczesnych.

Formazone_Krzesla_Ironica_marki_Ton_1

Marka Ton powstała w oparciu o założoną w 1861 roku fabrykę mebli giętych w Bystricy pod Hostynem, której fundatorem był nie kto inny jak Michael Thonet. Ton jako bezpośredni spadkobierca dziedzictwa Thoneta ma m.in. wyłączność na produkcję legendarnego krzesła nr 14. Fabryka marki Ton w Bystricy jest obecnie najstarszą tego typu manufakturą na świecie.

Ton dostępny w Polsce

Krzesła, fotele i stoły marki Ton to wiele interesujących propozycji. Na przykład krzesło Merano marki Ton, nagrodzone w 2011 roku prestiżową w świecie wzornictwa nagrodą reddot design award. Merano to dębowe, gięte krzesło zaprojektowane przez młodego włoskiego twórcę Alexa Guflera. O dekoracyjność krzesła decydują dwa gięto-klejone elementy drewniane, skrzyżowane pod kątem prostym, służące za siedzenie i oparcie. Całość oparta jest na nietypowych dla stylu Thonet prostych nogach. Model ten dostępny jest w dwóch wersjach: tapicerowanej lub w całości wykonanej z drewna dębowego. Nawiązaniem do stylistyki lat 60-tych jest lekkie, ażurowe krzesło Ironica ze szczebelkowym oparciem wykonanym z giętej buczyny. Efektownym uzupełnieniem krzeseł i foteli marki Ton będą okrągłe stoliki kawowe z kolekcji Delta /dostępne w różnych wymiarach/ czy tradycyjne stoły prostokątne z linii Grand czy Jutland.

Formazone_Krzeslo_Merano_marki_Ton
Formazone_Stoliki_kawowe_Delta_marki_Ton