Jak zachować się podczas pożaru? Instrukcja postępowania.

sprzątanie po pożarze
fot. materiały Partnera

W przypadku pożaru domu kluczowe jest odpowiedzialne zachowanie. Opanowanie sytuacji i zachowanie zimnej krwi mogą uratować życie i zminimalizować szkody. Istnieją klarowne zasady postępowania, które należy znać i stosować, aby zapewnić sobie i swoim bliskim maksimum bezpieczeństwa. Wśród najważniejszych działań znajduje się wcześniejsze zapoznanie się z procedurami ewakuacyjnymi oraz dostęp do gaśnic i innych urządzeń gaśniczych.

Samo posiadanie niezbędnych narzędzi nie wystarczy, jeżeli nie wiadomo, jak ich użyć w krytycznych momentach. Dlatego też wskazane jest regularne przeprowadzanie ćwiczeń, które pozwolą na utrwalenie prawidłowych reakcji. Zapoznanie ze wskazówkami na wypadek pożaru, może uratować Ci życie w krytycznej sytuacji.

W trakcie ewakuacji z płonącego budynku priorytetem jest ochrona życia, a dobytek materialny schodzi na drugi plan. Należy dokładnie wiedzieć, które czynności są niebezpieczne i mogą pogorszyć sytuację, takie jak otwieranie drzwi do pomieszczenia pełnego dymu, czy wnoszenie otwartego ognia. Sprawdź instrukcję postępowania na wypadek wybuchu pożaru i zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Odpowiedzialne zachowanie w razie pożaru

W sytuacji pożaru kluczowe jest zachowanie spokoju i stosowanie się do ściśle określonych zasad postępowania w celu ochrony życia i zdrowia. Pozwoli to zminimalizować szkody, ale przede wszystkim chronić Cię i Twoich bliskich. Z kolei podejmowanie ryzykownych działań na skutek stresu, najpewniej nie przyniosą pozytywnych rezultatów.

Zasady postępowania w przypadku wykrycia pożaru:

 • Natychmiast powiadom służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
 • Niezwłocznie zawiadom osoby w budynku o wybuchu pożaru, aby umożliwić ewakuację.
 • W przypadku małego źródła ognia i tylko gdy potrafisz obsługiwać gaśnicę, podejmij próbę jego ugaszenia.
 • Opuszczaj budynek najbezpieczniejszą i najszybszą drogą ewakuacyjną, unikając dymu i ognia.
 • Aby spowolnić rozprzestrzenianie się ognia, zamknij drzwi za sobą podczas ewakuacji.

Czego nie robić podczas pożaru – tego unikaj w razie wybuchu ognia

Po opanowaniu sytuacji lub po przybyciu służb ratowniczych skup się na ocenie szkód i rozpoczęciu działań mających na celu przywrócenie miejsca do stanu możliwego do mieszkania. Sprzątanie po pożarze wymaga specjalistycznej wiedzy i często wsparcia profesjonalnej firmy.

Sabotaż czynny i bierny może bowiem prowadzić do dalszych uszkodzeń struktur budowlanych i zaostrzyć ryzyko kolejnych zdarzeń katastroficznych. Lepiej także nie podejmować zbędnych działań, które mogłyby znacząco pogorszyć sytuację.

Tego lepiej nie rób w razie wybuchu pożaru:

 • Używanie windy jest niebezpieczne, ponieważ może ulec zatrzymaniu lub zaprowadzić do zadymionego piętra.
 • Nie wracaj do budynku po opuszczeniu go. Nie próbuj ratować przedmiotów, ryzykując swoje życie.
 • Nie otwieraj drzwi, jeśli są gorące lub dostrzegasz dym – może to doprowadzić do nagłego rozprzestrzenienia się ognia.
 • Nie próbuj gasić pożarów elektrycznych lub tłuszczowych za pomocą wody, gdyż może to spowodować rozprysk palącego się materiału lub porażenie prądem.

Bezpieczeństwo pożarowe w domu

Zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego w domu wymaga odpowiedniego wyposażenia i systemów. Kluczowe są sprawne gaśnice oraz system alarmowy przeciwpożarowy. Zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego w domu wymaga odpowiedniego wyposażenia i systemów. Zadbaj o to, by mieć na stanie sprawne gaśnice oraz system alarmowy przeciwpożarowy.

Ponadto dobrym rozwiązaniem jest posiadanie czujników dymu i tlenku węgla, które mogą wcześnie ostrzec mieszkańców o zagrożeniu. Regularne przeglądy instalacji elektrycznej i gazowej, a także edukacja domowników na temat postępowania w przypadku pożaru, również znacząco przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa. Zadbaj także o łatwy dostęp do środków gaśniczych i wyjść ewakuacyjnych, co w krytycznych momentach może uratować życie.

ozonowanie po pożarze
fot. materiały Partnera

Zastosowanie gaśnic do gaszenia ognia

Na wypadek wybuchu ognia w domu, warto mieć pod ręką niezbędny sprzęt przeciwpożarowy. Zaliczyć można do niego przede wszystkim gaśnice i czujniki dymu. Gaśnice domowe są pierwszą linią obrony przed pożarem i powinny być dostępne na każdym piętrze mieszkania. Ważne jest, aby wybrać gaśnicę odpowiednią do typu pożaru, który może wystąpić w domu.

Typy gaśnic zawierają oznaczenia takie jak:

 • A – do materiałów stałych, takich jak drewno, papier.
 • B – do palnych cieczy, jak olej czy benzyna.
 • C – do gazów.
 • D – do metali palnych.
 • K – do tłuszczów kuchennych.

Dla domowego użytku najczęściej zalecane są gaśnice wielozadaniowe (A, B, C). Lokalizacja gaśnic powinna być łatwo dostępna i wyraźnie oznakowana. Co ważne, każdy domownik powinien być zapoznany z ich działaniem oraz metodą użycia, aby w razie potrzeby móc szybko i efektywnie zareagować.

Bezpieczna ewakuacja podczas pożaru

Do bezpiecznej ewakuacji podczas pożaru niezbędne jest przestrzeganie określonych procedur i zasad, które mogą uratować Twoje życie i zdrowie. Najpierw, musisz zapoznać się z planem ewakuacji budynku, który powinien być wyraźnie oznaczony i dostępny w miejscach publicznych.

W przypadku wybuchu pożaru kluczowe jest zachowanie spokoju oraz natychmiastowe powiadomienie służb ratunkowych, korzystając z dostępnych środków komunikacji. Nie panikuj i nie podejmuj pochopnych decyzji, które mogłyby pogorszyć sytuację – informuje Mieszko Kastelnik, specjalista ds. usuwania szkód pożarowych.

Następnie, bez zwłoki przystąp do ewakuacji, korzystając z wyznaczonych dróg ewakuacyjnych, unikając przy tym używania wind, które mogą stać się pułapką. Pamiętaj, aby podczas ewakuacji zamykać za sobą drzwi, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia i dymu.

sprzątanie po pożarze domu
fot. materiały Partnera

System alarmowy przeciwpożarowy – czy to skuteczne rozwiązanie?

System alarmowy przeciwpożarowy, obejmujący detektory dymu i czadu, jest niezbędnym elementem bezpieczeństwa pożarowego. Detektory dymu powinny być zainstalowane na każdym poziomie domu, włączając w to piwnicę oraz poza obszarami sypialnianymi.

Zadbaj o optymalne rozmieszczenie detektorów:

 • Na suficie lub wysoko na ścianie (ponieważ dym unosi się do góry).
 • W kuchni, z dala od pieca i zmywarki, aby uniknąć fałszywych alarmów.
 • W pobliżu, ale nie wewnątrz garażu.

Ważne jest również regularne testowanie i wymiana baterii w detektorach, co najmniej raz na pół roku. W przypadku wykrycia dymu lub ognia system powinien natychmiastowo aktywować alarm dźwiękowy, który ma na celu szybkie powiadomienie mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Usuwanie szkód i odbudowa po pożarze domu

Po ugaszeniu pożaru nadszedł czas na sprzątanie i odbudowę. Należy działać szybko, aby uniknąć dalszych uszkodzeń. Do wykonania jest lista zadań związanych z oceną i naprawą szkód po pożarze, jak również działania prewencyjne na przyszłość.

Na początku należy zaprosić inspektora budowlanego, aby dokonał oceny strukturalnej budynku, a następnie należy przygotować dokumentację szkód dla ubezpieczyciela. W kwestii usuwania zanieczyszczeń konieczne jest usunięcie wszelkich resztek wody użytej do gaszenia pożaru oraz wyrzucenie spalonych i nieodwracalnie uszkodzonych przedmiotów – radzi Mieszko Kastelnik, szef firmy sprzątającej po pożarach.

Kolejnym krokiem jest dokładne czyszczenie ścian i sufitów specjalnymi środkami oraz wymiana filtrów wentylacyjnych, aby usunąć sadzę i dym. W zakresie odbudowy zaleca się skorzystanie z usług specjalistycznej firmy remontowej i zaplanowanie prac odbudowujących z uwzględnieniem poprawek przeciwpożarowych.

Czyszczenie po pożarze mieszkania – o tym nie zapominaj

Chociaż pożar domu to stresujące doświadczenie, po akcji gaśniczej i zgłoszeniu zdarzenia do ubezpieczyciela, nie pomijaj porządków. Na miejscu zdarzenia może się znajdować mnóstwo sadzy, popiołu i substancje szkodliwe dla zdrowia.

Zastanawiasz się jak wykonać usuwanie sadzy z sufitu? Czarna i lepka sadza osiada na ścianach i przeprowadzić ich czyszczenie samodzielnie. W takiej sytuacji możesz pomóc sobie, zamawiając usługę czyszczenia ścian po pożarze w specjalistycznej firmie sprzątającej. Niełatwo jest także samemu usunąć szkody spowodowane wybuchem ognia. Wyniesienie spalonych mebli czy mycie przewodów wentylacyjnych może okazać się sporym wyzwaniem.

Jeśli poszukujesz wsparcia w doprowadzaniu lokalu po pożarze do porządku, zadzwoń po specjalistów z firmy Kastelnik. To eksperci w branży usuwania sadzy i szkód pożarowych na terenie całego kraju, a ich infolinia działa dla pogorzelców 24/7. W ramach usługi zyskasz nie tylko czyszczenie sadzy ze ścian i sufitów, ale również ozonowanie pomieszczeń na zapach spalenizny i groźne toksyny.

Najczęściej zadawane pytania o zasady postępowania w razie pożaru

W czasie wybuchu ognia w domu pojawia się panika i stres. Co robić, a czego lepiej zaniechać? Warto poznać prawidłowe zasady postępowania, by uchronić siebie i bliskich od konsekwencji tego przykrego zdarzenia. W niniejszej sekcji odpowiemy na istotne pytania dotyczące postępowania w sytuacji pożaru oraz korzystania ze sprzętu przeciwpożarowego.

W jaki sposób użytkować gaśnice w celu skutecznej walki z ogniem?

Przy użyciu gaśnicy należy skierować jej dyszę na podstawę ognia, a nie na płomienie, i wykonać ruchy na kształt litery S, aby pokryć jak największy obszar. Jest to kluczowe dla skutecznego ugaszenia pożaru, ponieważ pozwala na szybkie odcięcie dostępu tlenu do źródła ognia, co jest niezbędne do jego zatrzymania.

Jak należy postępować, aby uniknąć paniki w razie wykrycia pożaru?

W przypadku wykrycia pożaru kluczowe jest zachowanie spokoju. Warto uprzednio przygotować plan ewakuacji i regularnie przeprowadzać ćwiczenia, aby wiedzieć, jak szybko i skutecznie reagować. Ponadto należy natychmiast powiadomić służby ratunkowe, podając dokładny adres i opis sytuacji, co umożliwi im szybką i skuteczną interwencję.

Jak powinno wyglądać bezpieczne zachowanie po wybuchu pożaru w budynku?

Po wybuchu pożaru bezpieczne zachowanie obejmuje szybką ewakuację, zawiadomienie służb ratowniczych oraz pomoc osobom potrzebującym wsparcia, jeśli jest to możliwe bez narażania własnego życia. Istotne jest również zamknięcie drzwi za sobą, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia i dymu, co może znacznie ułatwić działania gaśnicze oraz ewakuację innych osób.