Jakie są możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej?

Dowiedz się, od czego zależy miejsce montażu paneli słonecznych!
fot. pexels.com

Instalacja fotowoltaiczna to nowoczesna i przyjazna dla środowiska metoda pozyskiwania energii elektrycznej. W ciągu ostatnich lat popularność paneli słonecznych widocznie wzrosła. Sięgają po nie prywatni inwestorzy, ale także firmy czy rolnicy. Co ważne, możliwość skorzystania z dopłat, pozwala na zmniejszenie kosztów inwestycji. Chcąc zdecydować się na to odnawialne źródło energii, trzeba podjąć decyzję dotyczącą miejsca montażu paneli. Jakie możliwości przewidziane są w tym zakresie? Sprawdzamy.

Od czego zależy miejsce montażu paneli słonecznych?

Lokalizacja paneli PV zależy od wielu czynników. Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim stopień zacienienia terenu. Jeśli obok domu stoją drzewa, których cień pada na dach tudzież wysokie budynki, wtedy lepiej zrezygnować z montażu instalacji na dachu. Istotne jest też nasłonecznienie terenu, skos dachu oraz umiejscowienie paneli słonecznych względem stron świata. Odradzany jest montaż instalacji od północy. Biorąc pod uwagę wskazane uwarunkowania montażowe, panele słoneczne montuje się na dachu budynku albo na gruncie. Szczegółowe informacje na ten temat zostały zawarte we wpisie blogowym na stronie: https://sunergo.pl/blog/fotowoltaika-na-gruncie-czy-dachu/.

Co się bardziej opłaca - fotowoltaika na gruncie, czy na dachu?
fot. pexels.com

Montaż fotowoltaiki na dachu- jakie niesie ze sobą korzyści?

Montując instalację fotowoltaiczną na dachu, oszczędzamy przestrzeń na naszej działce. Dach budynku jest miejscem nie wykorzystanym, natomiast grunt stanowi często strefę rekreacji, uprawiania sportu czy zabaw z dziećmi. Panele umiejscowione na dachu nie zabierają nam cennego miejsca na działce, co jest ważne, zwłaszcza jeśli ma ona niewielką powierzchnię. Instalacja umieszczona na dachu zazwyczaj jest mocno nasłoneczniona. Przez większość dnia może czerpać intensywne światło słoneczne. Nie zasłania jej bujna roślinność czy elementy architektury. 

Nie można również nie wspomnieć, że nowoczesne panele słoneczne prezentują się elegancko i gustownie. Bez trudu można je zintegrować z całą architekturą obiektu. Estetyczne rozwiązania doskonale się uzupełniają, tworząc tym samym spójną całość. Jeśli dach jest przystosowany do montażu instalacji, wówczas pozwala na zoptymalizowanie kosztów.

Montaż fotowoltaiki na ziemi- jakie ma zalety?

Montaż paneli PV na gruncie także niesie ze sobą liczne korzyści i niekiedy, okazuje się jedynym słusznym wyborem. Zdarza się bowiem, że nasz dach może nie spełniać wymaganych warunków do instalacji paneli słonecznych. Wtedy możemy zastosować instalacje naziemną. Jakie są jej najważniejsze zalety?

  • Łatwiejszy dostęp do paneli – ze względu na ich lokalizację, instalacja ta nie sprawia trudności w konserwacji, lub czyszczeniu. Prosty dostęp pozwala także na sprawne dokonanie ewentualnych napraw. Panele umieszczone na ziemi są bezpieczniejsze i bardziej komfortowe w obsłudze.
  • Wydajność energetyczna – panele PV znajdujące się na ziemi można też dowolnie ustawiać, jeśli chodzi o kąt i kierunek, aby zwiększyć ich wydajność energetyczną.
  • Prosta kontrola stanu paneli – łatwy dostęp do paneli pozwala na systematyczne monitorowanie ich pracy.
  • Mniejsze obciążenie dachu – decydując się na montaż naziemny, nie obciążamy dachu i nie ingerujemy w jego konstrukcję.

 Instalacja na dachu czy gruncie – porównanie obu rozwiązań

Fotowoltaika na dachu nie zajmuje cennego dla nas miejsca, ponadto prezentuje się estetycznie i nie zaburza wyglądu dachu. Okazuje się trafnym wyborem zwłaszcza w małych gospodarstwach, gdzie nie ma wystarczająco miejsca, aby wykonać instalację naziemną. Panele montowane na gruncie okazują się dobrą opcją, jeśli chcemy zagospodarować niewykorzystane grunty, lub w sytuacji, gdy montaż na dachu okazuje się niemożliwy. W przypadku, kiedy budynek ma większe potrzeby energetyczne, instalacja PV na dachu może nie sprostać jego wymaganiom – w przeciwieństwie do instalacji PV na gruncie. 

W obu przypadku musimy zadbać o to, aby żadne obiekty nie zacieniały instalacji. Jeśli chodzi o dostęp do paneli i późniejszą konserwację, to przewagę mają panele na gruncie. Warto jednak dodać, że umieszczenie instalacji na dachu ogranicza ryzyko jej zniszczenia. Decydując się na miejsce montażu, należy wziąć pod uwagę także wiele innych czynników. Wybór nie jest wcale oczywisty, stąd często najlepiej skonsultować się z profesjonalistami w dziedzinie fotowoltaiki. Za sprawą fachowej wiedzy, umiejętności, a także oceny indywidualnych potrzeb domostwa, skutecznie doradzą oni, które rozwiązanie okaże się skuteczniejsze.