Pianoklej – do czego i dlaczego warto go używać?

fot. unsplash.com

Pianka poliuretanowa i klej montażowy to bardzo ważne elementy wszelkich prac budowlanych. Aby zmniejszyć ilość użytych preparatów, wiele osób sięga po pianoklej, czyli połączenie możliwości jakie dają pianka poliuretanowa i klej montażowy. W naszym artykule dowiesz się, co to jest pianoklej uniwersalny oraz jakie są jego zalety.

Pianoklej uniwersalny – co to jest?

Klej montażowy na rynku budowlanym dostępny jest w wielu wariantach. Umożliwia on łatwe łączenie różnego typu elementów. Budowlańcy, od tego produktu oczekują, że będzie go charakteryzował pewny i mocny chwyt. Natomiast tradycyjna pianka montażowa to doskonały materiał izolacyjny, który bardzo dobrze wypełnia wszelkie szczeliny. Aby połączyć oba te produkty, specjaliści od materiałów budowlanych stworzyli innowacyjny produkt, jakim jest klej w piance, pianoklej o szerokim zakresie temperatur.

Profesjonalny jednokomponentowy klej poliuretanowy to taka, jakby pianka poliuretanowa, która odznacza mocniejszy, szybki chwyt początkowy oraz krótszy czas wiązania. Przy czym zachowuje jej główne zalety, jakie jak drobnokomórkowa, bardzo regularna struktura o wysokiej wytrzymałości i dobrej izolacji. W porównaniu do tradycyjnych klejów montażowych, pianoklej ma dużą większą wydajność. Ostateczna wydajność zależy od temperatury, wilgotności, odległości związanego materiału od ściany oraz wybranej metody aplikacji. Warto również zwrócić uwagę, że nałożenie tego preparatu na duże powierzchnie jest dużo łatwiejsze. Szczególnie jest to ważne w przypadku klejenia płyt gipsowo-kartonowych, OSB, płyt styropianowych, XPS i innych płyt izolacyjnych lub budowlanych. Piano klej to bardzo szybki klej montażowy. Aby poprawnie zadziałał, ważny jest krótki czas nałożenia. Wykonawca ma minutę na prawidłowe położenie materiału w pożądanym miejscu, zanim uzyska on silny chwyt początkowy. Dlatego podczas jego użycia, tak wiele zależy od umiejętności użytkowników.

Klej w piance – zastosowanie

Pianoklej uniwersalny to produkt wykorzystywany do większości spotkanych materiałów w nowoczesnym budownictwie. Klej poliuretanowy może być stosowany do:

  • betonu,
  • ceramiki,
  • silikatów,
  • gipsu,
  • drewna,
  • stali,
  • aluminium i innych metali,
  • twardego PCW, np. poliestru.

Oznacza to, że klejenie płyt gipsowo-kartonowych, elementów dekoracyjnych, listew, montaż parapetów okiennych, kasetonów do sufitu jeszcze nigdy nie był tak łatwy. Zarówno lekkie, jak i ciężkie elementy przymocowane są bardzo stabilnie.

Pianoklej uniwersalny – do czego jeszcze można go użyć?

Pianoklej uniwersalny sprawdzi się jako pianka montażowa do okien, drzwi, ocieplania budynków mieszkalnych, wypełniania różnego rodzaju złączy, szczelin, różnych ubytków i przepustów. Pianoklej może być stosowany nie tylko, wewnątrz, ale również doskonale sprawdzi się na zewnątrz. Temperatura aplikacji mieści się w szerokich granicach. Pianoklej uniwersalny może być nakładany od -10 do + 35 st. Celsjusza. Warto pamiętać, aby przechowywać go w pomieszczeniu ocieplonym. Temperatura puszki powinna wynosić od +10 do +30 st. Celsjusza.

Wśród wielu produktów dostępnych na rynku, znajduje się pianoklej Bostik FIXPRO Turbo+. To nowoczesny preparat o doskonałych parametrach technicznych. Nadaje się do montażu ram drzwiowych i okiennych, parapetów, paneli, okładzin, można nim także skutecznie wypełniać szczeliny. Pianoklej FIXPRO Turbo+ działa w formule 2×60 sekund, co oznacza, że użytkownik powinien aplikować preparat w ciągu minuty, a następnie odczekać kolejną minutę do uzyskania silnej początkowej przyczepności. Do głównych zalet tego pianokleju zaliczamy krótki czas wiązania, bardzo szybkie utwardzanie, a także wysoką wytrzymałość na ścinanie i rozciąganie. Dwufunkcyjny zawór do stosowania z pistoletem lub wężykiem, a także kontrolowany przyrost to także warte odnotowania zalety tego pianokleju.

Pianoklej uniwersalny to bardzo dobra propozycja dla osób poszukujących produktów, które charakteryzuje doskonała przyczepność i trwałe efekty w bardzo krótkim czasie. Produkt ten to preparat wielozadaniowy, który można stosować do wielu powierzchni. Klej w piance polecany jest nie tylko profesjonalistom, ale również majsterkowiczom.