Slow cooking to technika wolnego gotowania, która pozwala wydobyć z potraw głębię smaku przy zachowaniu w nich maksymalnej ilości składników. Do przyrządzania potraw w technice slow cooking służy wolnowar – urządzenie, które zostało wymyślone prawie 50 lat temu.
Spis treści
Czym jest slow cooking?
Slow cooking, czyli wolne gotowanie to technika gotowania polegająca na poddawaniu składników potrawy długotrwałej obróbce termicznej w stosunkowo niskiej temperaturze (nieprzekraczającej 100 stopni Celsjusza). Wolne gotowanie ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Tak przyrządzone posiłki są smaczne i zdrowe.
Czym jest wolnowar (slow cooker)?
Wolnowar to wszechstronne urządzenie do gotowania potraw w technice slow cooking. Z jego pomocą możemy przyrządzić zupy, dania główne a nawet desery. Wolnowar składa się z trzech głównych elementów:
- podstawy grzewczej
- misy
- pokrywy
Obsługa tego urządzenia jest bardzo prosta. Naszym jedynym zadaniem jest przygotowanie składników, umieszczenie ich w wolnowarze i wybranie odpowiedniego trybu oraz czasu gotowania.
Następnie możemy wyjść do pracy i wrócić na gotowy i ciepły posiłek. Zdecydowana większość wolnowarów posiada wbudowaną funkcję, która pozwala podtrzymywać odpowiednią temperaturę potrawy.
Pierwszy wolnowar powtał w latach 70 tych ubiegłego wieku stając się nie tylko wygodnym urządzeniem do gotowania, ale także rewolucyjną pomocą dla pracujących kobiet. Za pioniera w dziedzinie wolnowarów uchodzi marka Crock-Pot®.
Co daje gotowanie w wolnowarze
Gotowanie w wolnowarze ma niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim wolne gotowanie w niskiej temperaturze pozwala wydobyć z potrawy dodatkowe walory smakowe. To z kolei przekłada się na nasze zdrowie ponieważ doskonałe łączenie się smaków sprawia, że do przygotowania naszej potrawy użyjemy mniej soli. Ale to nie wszystko…
Czy wolnowar niszczy składniki odżywcze?
Nie. Potrawy w wolnowarze gotują się w temperaturze nieprzekraczającej 100 stopni Celsjusza. Ma to istotny wpływ na zachowanie większej ilości składników odżywczych niż w przypadku tradycyjnego smażenia.
Przykładowo smażenie warzyw sprawia, że eliminujemy z nich glukozynolaty – związki naturalnie występujące w roślinach, które mają korzystny wpływ na nasz układ krążenia oraz posiadają właściwości nowotworowe.
Gdy gotujemy ziemniaki to podczas ich odcedzania usuwamy wraz z wodą 50% zawartego w nich potasu oraz prawie połowę magnezu i cynku. Podczas gotowania w wysokiej temperaturze usuwamy stopniowo witaminę E. Gotując w wolnowarze jej utrata będzie sięgać zaledwie kilku procent. Ponadto technika wolnego gotowania pozwala zachować do 30% więcej niancyny, około 20% ryboflawiny i 15% więcej beta karotenu czy luteiny.
Naukowcy uważają, że w mięsie poddawanym wysoktemperaturowej obróbce cieplnej wytwarzają się związki rakotwórcze. Proces wolnego gotowania minimalizuje to ryzyko.
Czy gotowanie w wolnowarze jest zdrowe
Tak. Potrawy gotowane w niskiej temperaturze mają więcej składników odżywczych. Niektóre gotowane warzywa są zdrowsze przez to, że ich składniki odżywcze są lepiej wchłanialne. Mowa tu o marchewce, szpinaku, pomidorach i niektórych rodzajach kapusty.
Czy potrawy z wolnowaru są łatwiejsze do strawienia?
Gotowanie w wolnowarze nie tylko pomaga zachować w potrawach składniki odżywcze lecz także sprawia, że posiłki są dużo bardziej lekkostrawne niż w przypadku tradycyjnego smażenia.
Co można ugotować w wolnowarze?
Wolnowar pozwala nam przyrządzić niemal wszystkie potrawy jakie sobie wymyślimy: zupy, dania główne a nawet desery.
Przykładowo z powodzeniem ugotujemy w tym urządzenie zupy takie jak:
- rosół
- pomidorowa
- kapuśniak
- ramen
- cebulowa
- krem z dyni
- krem z brokuła
Z dań głównych możemy przyrządzić przepyszne:
- gulasze
- risotto
- żeberka
- ryby
- focaccie
- bigos
- gołąbki
- leczo
- klopsiki
- puree
A na deser:
- serniki
- dżemy
- konfitury
- puddingi
- ciasta
oraz znacznie więcej innych smacznych potraw.
Ogromną ilość przepisów na dania z wolnowaru możecie znaleźć klikając w poniższy przycisk.
Ile prądu zużywa wolnowar?
Mogłoby się wydawać, że długie gotowanie przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Nic bardziej mylnego. Przykładowo wolnowar Crock-Pot® 220W włączony przez 8 godzin zużył około 75% mniej energii niż tradycyjny piekarnik 2200W nastawiony przez 2 godziny i 15 minut na temperaturę 140 stopni Celsjusza w którym znajdowała się wołowina umieszczona w naczyniu żaroodpornym.
Wolnowary Crock-Pot® są energooszczędne, zużywają od 75 do 150 watów energii elektrycznej na poziomie grzania LOW i pomiędzy 150 i 210 watów na poziomie HIGH. Całodzienne gotowanie kosztuje nas grosze.
Dodatkowym atutem wolnowaru jest to, że umożliwia on redukcję ilości używanego tłuszczu czy przypraw, gdyż podczas wolnego gotowania ze składników wydobywa się więcej głębi smaków i aromatów.
Jaki wolnowar wybrać?
Marka Crock-Pot® prekursor i pionier w dziedzinie wolnowarów posiada zróżnicowaną ofertę, która pozwoli zaspokoić wszelkie potrzeby zarówno w zakresie pojemności jak i funkcjonalności. W wolnowarach tej marki można gotować potrawy na wolno bez potrzeby nadzoru.
Wolnowar Crockpot 5l DuraCeramic CSC026X
Ten wolnowar charakteryzuje się eleganckim designem. 5 litrów pojemności w zupełności wystarczy nawet dla 6 osobowej rodziny. Wolnowar wyposażony jest w wyjmowane naczynie z niezwykle trwałą powłoką DuraCeramic. Powłoka wolna jest od PTFE i PFOA. W wielofunkcyjnym naczyniu można składniki podsmażać na każdym rodzaju kuchenek, pokrywa naczynia posiada silikonowy uchwyt więc z powodzeniem naczynie można używać w piekarniku. Można je też przechowywać w lodówce i w zamrażalniku. Naczynie jest termoodporne więc od razu po wyjęciu z lodówki można je podgrzewać. Wbudowany timer w tym wolnowarze przełącza go w tryb podtrzymywania temperatury co sprawia, że potrawy są zawsze gotowe do spożycia.
Wolnowar Crockpot 4,7l z uchylną pokrywą CSC052X
Ten wolnowar wyposażony jest w czytelny i łatwy w obsłudze panel sterowania. Pojemność kamionkowego naczynia 4,7 litra sprawia, że z powodzeniem możemy przygotować w nim posiłek dla 5 osób. Timer przełącza urządzenie w tryb podtrzymywania temperatury. Posiłki są zawsze ciepłe. Uchylna pokrywa ułatwia gotowanie. Wystarczy ją podnieść by dodać składniki, zamieszać potrawę czy podać gotowe danie. Pokrywę można w prosty sposób zdjąć by móc ją wygodnie umyć. Naczynie kamionkowe można używać również w piekarniku i myć je w zmywarce.
Wolnowar Crockpot 3,5l z uchylną pokrywą CSC060X
Ten model wyposażony jest w misę kamionkową o pojemnosci 3,5 litra. Doskonały do przyrządzania potraw dla 4 osób. Kamionkowa misa może być z powodzeniem stosowana także w piekarniku. Można ją myć w zmywarce. Wbudowany timer sprawia, że przygotowany już posiłek jest cały czas podgrzewany i gotowy do spożycia.
Więcej propozycji wolnowarów marki Crock-Pot® znajdziecie klikając w poniższy przycisk
Czy warto kupić wolnowar?
Zdecydowanie tak. Jest to świetna propozycja dla osób, które cenią sobie zdrowe i smaczne jedzenie. Gotowanie w wolnowarze jest też bardzo łatwe. Naszym zadaniem jest jedynie przygotowanie składników. Resztę zrobi za nas wolnowar. W takim razie zwolnij i jedz smaczniej!