Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Dosiewanie trawy – czyli jak siać trawę na starym trawniku?

Jak siać trawę na starym trawniku

Z pewnością każdy kto posiada dom lub ogródek działkowy marzy o pięknym zielonym trawniku. Z czasem trawa o którą tak dbamy staje się coraz brzydsza, pojawiają się przerzedzenia, placki oraz chwasty. Aby zachować jej odpowiednią kondycję należy przeprowadzać pewne zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z ważniejszych jest dosiewanie trawy. Podpowiadamy jakie więc zabiegi przeprowadzać aby murawa była piękna oraz jak siać trawę na starym trawniku.

Odpowiednia pielęgnacja trawnika.

Wbrew pozorom pielęgnacja trawnika nie należy do zadań łatwych. Aby zachował on piękny wygląd oraz odpowiednią kondycję należy systematycznie przeprowadzać szereg zabiegów. Jeśli uda nam się je wdrożyć to z czasem murawa odwdzięczy się pięknym i zdrowym wyglądem.

O jakich zabiegach należy pamiętać? Wiosną musimy przede wszystkim pamiętać o aeracji, wertykulacji, nawożeniu i dosiewaniu trawy. Jesień to pora roku w której przychodzi czas na grabienie liści, przeprowadzenie ostatniego koszenia oraz wapnowanie. A latem powinniśmy systematycznie kosić trawę oraz ją podlewać – szczególnie w okresach suszy.

Wiosenne zabiegi.

Na wiosnę za prace z trawnikiem zabieramy się w momencie gdy rozmarznie już ziemia. Czeka nas grabienie, aeracja i wertykulacja. Po przeprowadzeniu tych zabiegów zabieramy się za nawożenie nawozami wieloskładnikowymi oraz za dosiewanie trawnika. O tym jak siać trawę na starym trawniku piszemy w dalszej części artykułu.

Nawadnianie.

Latem trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawodnienie trawnika. Najczęstszym błędem jest dostarczenie murawie zbyt małej ilości wody. Jeśli trawa nie otrzymuje odpowiedniej dawki to przyczynia się to do płytszego ukorzeniania. Na płytko ukorzenionej, a co za tym idzie słabszej trawie częściej pojawiają się chwasty. Jest ona też bardziej podatna na różnego rodzaju choroby oraz uszkodzenia mechaniczne. Przyjmuje się, że trawa powinna otrzymać dawkę 8-12 litrów wody na metr kwadratowy w odstępie 2-3 dniowym. Lepiej więc podlewać ją rzadziej ale intensywnie i długo.

Systematyczne koszenie.

Latem bardzo ważne jest także systematyczne koszenie trawnika. Zabieg ten sprawia, że osłabiamy chwasty. Większość z nich nie lubi częstego koszenia i po pewnym czasie zostają one wyparte przez trawę. Dodatkowym plusem jest to, że niska trawa staje się dużo łatwiejsza w pielęgnacji przy ponownym koszeniu. Jeśli więc robimy to systematycznie ułatwiamy sobie zadanie. Regularne koszenie trawnika wpływa również pozytywnie na jego wygląd. Nawet brzydka trawa, ale za to równo skoszona prezentuje się znacznie lepiej.

jak siać trawę na starym trawniku

Jesienne zabiegi.

Jesień to czas gdy musimy odpowiednio przygotować murawę przed zimą. Do takich zabiegów należy wygrabienie liści i mchu oraz dosiewanie trawy. Przed zimą należy też ją odpowiednio skosić. Trawę kosimy nieco wyżej (na wysokość około 5cm). Na trawniku nie pozostawiamy skoszonej trawy gdyż może ona później zgnić. Kiedy dokładnie wykonujemy ostatnie przed zimą koszenie? Jest to zależne od warunków atmosferycznych. Generalnie trawę kosimy do momentu gdy pozwala na to pogoda na zewnątrz.

Dosiewanie trawy.

Należy mieć na uwadze, że dosiewanie trawy to bardzo ważny zabieg. Stosowany jest szczególnie po zimie, gdy murawa jest podniszczona. Oczywiście nie ma przeciwwskazań aby przeprowadzać dosiewanie trawnika w innych terminach. Czym dokładnie jest dosiewanie trawy, kiedy to robić i jak siać trawę na starym trawniku? To omawiamy poniżej.

Dosiewanie trawy – czym jest?

Jak sama nazwa wskazuje to metoda polegająca na dosiewaniu nowych nasion trawy na istniejącym już trawniku. W tym wypadku nie trzeba jednak przekopywać starej murawy, aby móc dosypać nowe nasiona.

Jeśli przeprowadzimy ten zabieg w sposób prawidłowy to trawnik w niedługim czasie stanie się gęstszy i przede wszystkim zdrowszy. Nowe nasiona zastąpią stare osłabione już źdźbła. Silniejsza trawa będzie dużo bardziej odporna na niechciane chwasty, choroby oraz uszkodzenia związane z codzienną eksploatacją.

Kiedy najlepiej dosiewać trawę?

Zanim dowiemy się tego jak siać trawę na starym trawniku w pierwszej kolejności musimy wiedzieć kiedy możemy to robić. Dosiewanie trawy najczęściej przeprowadzamy po zimie. Z reguły właśnie wtedy murawa jest w nie najlepszej kondycji. Po zimie pojawiają się przerzedzenia, albo miejsca w których trawa nie rośnie wcale. Generalnie należy przyjąć, że wczesna wiosna jest najlepszym terminem na dosiewanie trawnika. Zabieg ten należy wykonywać już po przeprowadzeniu wiosennych zabiegów, czyli po grabieniu, aeracji, wertykulacji i nawożeniu.

Dosiewanie trawnika możemy z powodzeniem przeprowadzać również w późniejszych terminach. Zasadniczo im częściej będziemy siać trawę na starym trawniku tym lepszy efekt możemy osiągnąć.

dosiewanie trawy na starym trawniku

Metody dosiewania trawnika.

Gdy zdecydujemy się siać trawę na starym trawniku to musimy wiedzieć, że mamy do wyboru dwie metody. Możemy to robić metodą tradycyjną lub metodą bardziej nowatorską polegającą na dosianiu nasion trawy samo zagęszczającej. Jeśli zabieg przeprowadzimy prawidłowo to każda z metod okaże się skuteczna.

Jak siać trawę na starym trawniku tradycyjną metodą?

Decydując się na sianie trawy na starym trawniku metodę tradycyjną wybieramy mieszankę trawy, którą używaliśmy do założenia naszego trawnika na samym początku. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że w momencie gdy dosiana trawa wykiełkuje nasza murawa będzie wyglądać tak samo. Nowo dosiana trawa będzie również rosła w tym samym tempie.

Wybierając tradycyjną metodę będziemy mieli pewność, że żaden z dosianych fragmentów nie będzie się odróżniał na tle starej murawy. Trawa na całej powierzchni będzie jednolita.

Dosiewanie trawnika dosiewkami trawy samo zagęszczającej – co musisz wiedzieć?

Druga metoda to dosiewanie na starym trawniku trawy samo zagęszczającej. Jest to specjalna mieszanka traw, które rozrastają się za pomocą podziemnych kłączy. Tworzą one gęstą i zwartą darń. Jest to produkt samoregenerujący się. Oznacza to, że jeśli murawa zostanie uszkodzona i pojawią się wolne przestrzenie to trawa samo zagęszczająca rozkrzewi się i szybko oraz skutecznie zadarni nowe ubytki.

Trawa samo zagęszczająca charakteryzuje się szybszym wzrostem i większą gęstością w porównaniu do standardowych mieszanek traw.

Jak dosiewać trawę?

Dosiewanie trawy nie jest skomplikowaną czynnością. W pierwszej kolejności musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie murawy. Jeśli dosiewamy trawę wczesną wiosną, zróbmy to dopiero po zabiegach grabienia, aeracji, wertykulacji i nawożenia. Gdy robimy to w późniejszym terminie możemy trochę spulchnić glebę przy pomocy wideł. Przed dosianiem nowej trawy skośmy też nisko tą istniejącą.

Jak siać trawę na starym trawniku? Gdy mamy już spulchnioną glebę oraz skoszony nisko trawnik rozsypmy około jednocentymetrową warstwę ziemi ogrodniczej, a następnie odpowiednio ją przegrabmy. Na tak przygotowaną glebę możemy dosiać nasiona trawy, a następnie znów je zagrabić tak by przykryła je ziemia. Jest to dość ważne, gdyż jeśli nasiona trawy nie zostaną przykryte cienką warstwą ziemi, to mogą zostać wyjedzone przez ptaki. Teraz musimy pamiętać o regularnym podlewaniu trawnika. Podlewać należy delikatnym strumieniem, tak by nie wypłukać nasion.

Dosiewanie trawnika jest czynnością niezbyt skomplikowaną. Jeśli mamy tylko chęci, cierpliwość oraz wiedzę o tym jak dosiewać trawę to założenie nowego trawnika na starej murawie nie powinno sprawić nam większego kłopotu. Systematyczne przeprowadzanie zabiegów polepszających kondycję trawy sprawi, że z czasem będzie ona prezentować się znacznie lepiej.

Przeczytaj też