Kosiarka do trawy czy podkaszarka? Czym najlepiej kosić trawnik?

Zastanawiasz się, które narzędzie do koszenia trawy zapewnia najlepsze efekty oraz jest najwygodniejsze podczas pracy? Wszystko zależy od tego, jaki masz ogród! Podpowiadamy, kiedy najlepiej postawić na kosiarkę, a kiedy lepiej sprawdzą się podkaszarka lub kosa.

 

Przed zakupem spójrz na swój ogród

Zanim zdecydujesz się na zakup kosiarki do trawy, przejdź się po swoim ogrodzie i dokładnie oceń jego aranżację oraz ukształtowanie terenu.Weź pod uwagę:

• ile krzewów i drzewek  rośnie na trawniku,

• czy znajduje się w nim wiele trudno dostępnych zakamarków, np. wąskie przejścia lub alejki,

• czy teren jest równy, czy znajdują się na nim nierówności,

• jak duży jest Twój trawnik.

Kiedy najlepsza okaże się kosiarka?

Kosiarka do trawy gwarantuje większą wydajność niż kosa czy podkaszarka. Powinieneś skorzystać z niej przede wszystkim wtedy, kiedy trawnik zajmuje sporą powierzchnię. Jeśli nie liczy on więcej niż 500m2, możesz wybrać kosiarkę elektryczną, ponieważ jej szerokość robocza (zwykle około 30-40 cm) w zupełności zda egzamin na takiej powierzchni. Również kabel nie powinien stanowić dużego ograniczenia.

Na większych trawnikach zdecydowanie lepszym wyborem okaże się kosiarka spalinowa. Tego typu urządzenia posiadają większy promień cięcia, sięgający nawet około 60 cm, dzięki czemu do skoszenia dużego trawnika wystarczy mniejsza liczba przejazdów. Bardzo pomocny okaże się również własny napęd, ponieważ koszenia trawnika o powierzchni 100m2 wiąże się z pokonaniem nawet kilku kilometrów.

Na niewielki trawnik kosiarka ręczna

Jeśli posiadasz mały trawnik, którego powierzchnia nie przekracza 50m2, rozważ zakup bębnowej kosiarki ręcznej. Pamiętaj jednak, że są to urządzenia o niewielkiej wydajności. Mogą nie poradzić sobie ze źdźbłami o wysokości przekraczającej 8 cm, a także z nierównym terenem.

Kiedy wybrać kosę lub podkaszarkę?

Kosy i podkaszarki przeznaczone są trawników na nierównym terenie, a także do koszenia trawy w trudno dostępnych miejscach, w których kosiarka nie spełnia swojej funkcji. Kosa sprawdzi się zdecydowanie lepiej na trawnikach, które nie są pielęgnowane regularnie. Znacznie lepiej niż kosiarki radzą sobie z wysoką trawą o miękkich łodygach. Stąd bardzo często używają ich firmy lub spółdzielnie trudniące się utrzymywaniem porządku w przestrzeni publicznej.

Podkaszarki do pielęgnacji trawnika

Podkaszarki podobnie jak kosy działają na zasadzie obracającej się głowicy, na której znajduje się narzędzie tnące. Posiadają one jednak mniejszy promień cięcia, a także regulowany kąt pracy. Dzięki temu doskonale zdają egzamin podczas podkaszania trawy wokół drzew i krzewów, a także w pobliżu ogrodzeń, krawężników czy innych obiektów znajdujących się w ogrodzie.

Ogród to nie tylko trawnik

Trawnik to oczywiście wizytówka Twojego ogrodu. Warto jednak zadbać również o to, by nienagannie prezentowały się również krzewy, drzewka czy żywopłoty. Nożyce do żywopłotu. Pozwolą Ci przycinać gałęzie, zapewniając nie tylko estetyczny wygląd roślin, ale również ich lepszy wzrost.