Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Modelarstwo – jak zacząć tworzenie swoich pierwszych modeli?

Modelarstwo to niezwykle ciekawe i fascynujące hobby, które z upływem czasu nie traci na aktualności. Fascynują się nim kolejne pokolenia, a modele często powstają przy wspólnym udziale rodziców i ich dzieci. To pasja, która łączy ze sobą rodziny oraz sprawia, że ich członkowie nie mają czasu na nudę. Najtrudniejszy jest jednak pierwszy krok, przez co wiele osób powstrzymuje się przed rozpoczęciem tej nowej, fascynującej przygody. Oto kilka wskazówek, w co należy się zaopatrzyć, aby już jutro zacząć budować swój pierwszy model.


Niezbędnik początkującego modelarza – co kupić na początek?


Wiele osób mylnie sądzi, że do rozpoczęcia przygody z modelarstwem wystarczy zaopatrzenie się w sam model. Nie zawsze tak jest, gdyż oprócz wybranego modelu często potrzebujemy także dodatkowych narzędzi i akcesoriów, aby doprowadzić całe przedsięwzięcie do końca oraz uzyskać pożądane efekty pracy. Co więcej, oferta sklepów modelarskich jest tak bogata i zróżnicowana, że często nie wiemy, co kupić, a co może zaczekać na później. Nie ulega jednak wątpliwości, że istnieją pewne uniwersalne akcesoria, które warto mieć zawsze pod ręką. Część z nich znajdziemy w domu, a część kupimy w sklepie modelarskim.


Do przydatnych narzędzi modelarskich należy chociażby nożyk segmentowy, który przyda się na sam początek przygody z budowaniem modeli, a później będzie mógł zostać zastąpiony profesjonalnym akcesorium przeznaczonym do tego celu. Nożyk sprawdzi się do wycinania poszczególnych części i nadawania elementom pożądanych kształtów. Oprócz niego, warto zaopatrzyć się także w precyzyjne cążki modelarskie, które przydadzą się do wycinania z ramek. Narzędzia możemy kupić zarówno pojedynczo, jak i w zestawach, w których najczęściej znajdziemy wszystko, co potrzebne na początek. Przydatna okaże się także mata do cięcia, która ochroni stół lub biurko przed uszkodzeniem.

Dodatkowe akcesoria modelarskie, które warto posiadać


Bardzo przydatnym akcesorium modelarskim jest specjalny pilnik, który przyda się do oszlifowania wyciętych brzegów elementów. Możemy do tego celu wykorzystać zwykły pilnik (np. ten do paznokci) lub zaopatrzyć się w jego profesjonalny, modelarski odpowiednik. W sklepach modelarskich znajdziemy precyzyjne pilniki o różnych kształtach – np. okrągłym, trójkątnym i spiczastym, które przydają się do szlifowania określonych kształtów. Pilniki różnią się między sobą gradacją, którą również warto dopasować do poszczególnych zadań i zaopatrzyć się od razu w kilka ich rodzajów, o różnych gradacjach.


Oprócz podstawowych narzędzi, w profesjonalnych sklepach modelarskich znaleźć można także wiele innych, przydatnych pasjonatom modelarstwa produktów. Jednym z nich są formatki ze sklejki, które mogą zostać wykorzystane do tworzenia różnego rodzaju modeli. Formatki ze sklejki są dostępne w różnych rozmiarach i wykonane z wielu gatunków drewna – np. z lipy, buku, brzozy i balsy. Są one trwałe, elastyczne i posiadają atrakcyjny wygląd, czemu zawdzięczają swoją popularność wśród pasjonatów modelarstwa. Formatki ze sklejki są przy tym odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych, przez co można wykorzystywać je także do tworzenia modeli użytkowanych na zewnątrz pomieszczeń.

Przeczytaj też