Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Energooszczędne budownictwo – jak zadbać o jego rozwój?

Dowiedz się, z jakich energooszczędnych rozwiązań warto korzystać!
Depositphotos

Wzrost cen surowców, ochrona środowiska naturalnego czy chęć uniezależnienia się od dostawcy energii powodują, że coraz więcej osób decyduje się na dom energooszczędny. Trend ten dotyczy również budynków gospodarczych oraz obiektów użyteczności publicznej, które docelowo powinny być zeroemisyjne. Jak zadbać o rozwój energooszczędnego budownictwa? Które rozwiązania je wspierają? Dowiedz się!

Efektywne, ekologiczne ogrzewanie

Dobór źródła ciepła jeszcze do niedawna był trudnym zadaniem wobec ilości dostępnych rozwiązań. Dziś jednak dysponujemy tylko jednym, które spełnia założenia niskiej emisyjności. Jest to pompa ciepła, która będzie w stanie ogrzać budynek nawet o bardzo dużej powierzchni. Ogrzewanie węglem, pelletem czy gazem nie wspiera energooszczędnego budownictwa ani tym bardziej proekologicznego stylu życia. Dlatego, budując dom, warto zdecydować się na pompę ciepła. 

Do wyboru mamy wiele rozwiązań, w zależności od tego, z jakiego źródła energii urządzenie będzie korzystać. Pod uwagę należy wziąć aspekty techniczne związane z budynkiem oraz jego otoczeniem. Nowoczesnym rozwiązaniem jest wysokotemperaturowa pompa ciepła, która pozwala utrzymać optymalną temperaturę w budynku, jednocześnie zapewniając pełną wydajność grzewczą. Ostateczną decyzję warto podjąć razem ze specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiedni rodzaj pompy ciepła.

Sprawdź, czy wysokotemperaturowa pompa ciepła będzie dobrym rozwiązaniem!
Depositphotos

Rekuperacja w domach energooszczędnych

Jak zredukować straty ciepła, a jednocześnie zadbać o czyste powietrze w mieszkaniu? Popularne, ale małe efektywne oczyszczacze wymieńmy na rekuperację. Rekuperacja, najprościej rzecz ujmując, pozwala odzyskać ciepło z powietrza, dodatkowo je oczyszczając. Dzięki rekuperacji można zaoszczędzić do około 20-40% energii, co przekłada się na sporą ilość pieniędzy w perspektywie roku.

Rozwiązania dla energooszczędnych budynków

Podstawową kwestią związaną z energooszczędnym budownictwem jest termoizolacja. Obecnie dysponujemy materiałami, które do maksimum są w stanie zabezpieczyć nas przed utratą ciepła. Jeśli nie zadbamy o właściwą izolację ścian, tracimy do 35% ciepła. Tymczasem nieprawidłowa izolacja drzwi i okien generuje straty rzędu 20%. Im więcej drobnych błędów, tym luka w bilansie energetycznym zacznie się pogłębiać

Bardzo ważne jest więc zastosowanie najnowszych systemów, które pozwolą uszczelnić drzwi, okna, podłogi czy ściany. Można zastosować je nie tylko w nowo powstających budynkach, ale również w tych już użytkowanych. Należy to zrobić np. przed wymianą systemu grzewczego, zwłaszcza jeśli zamierzamy korzystać z pompy ciepła. W przeciwnym razie musimy liczyć się ze znacznymi stratami energii.

Jakie czynniki wpływają na energooszczędne budownictwo?

Co sprawia, że dom można nazwać energooszczędnym? Na to stwierdzenie składa się wiele czynników, w tym:

  • odpowiednie rozmieszczenie pokoi w domu,
  • odpowiednia stolarka drzwiowa i okienna,
  • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii,
  • prawidłowa wentylacja,
  • dobra izolacja termiczna budynku.

Każdy z wymienionych aspektów jest niezwykle istotny, a lekceważenie któregoś z nich może prowadzić do strat energii, a tym samym – do zwiększenia rachunków za zużycie energii w gospodarstwie domowym.

Jak rozwijać energooszczędne budownictwo?

Rozwój energooszczędnego budownictwa zależy w dużej mierzej od świadomości społecznej. Jej promowaniem powinni zająć się specjaliści zatrudnieni w firmach budowlanych, wskazując klientom najlepsze rozwiązania i korzyści z nich płynące. Bardzo ważne są także kampanie informacyjne oraz dotacje, w ramach których osoby fizyczne mogą otrzymać wsparcie na zakup nowoczesnych technologii.

 Niemałą rolę odgrywają przepisy, które obecnie dostosowywane są w takie sposób, aby właściciele budynków mieszkalnych i gospodarczych stawiali na zeroemisyjność. Energooszczędne budownictwo to nasza przyszłość, ale jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wdrożyć jego zasady stosunkowo niskim kosztem oraz jakie zalety przynoszą poszczególne rozwiązania

Przeczytaj też