Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Ile kosztuje budowa domu?

Dom wolnostojący posiada wiele zalet. Daje poczucie wolności i prywatności, dysponuje większą powierzchnią niż tradycyjne mieszkanie w bloku, umożliwia przeprowadzanie modernizacji w zależności od potrzeb właścicieli. Duży ogród staje się w okresie wiosenno-letnim kolebką życia rodzinnego i towarzyskiego. Jest także nieoceniony dla rodzin z dziećmi. Być może właśnie z tego względu osoby szukające swoich czterech kątów decydują się na budowę domu.

Postawienie budynku od podstaw daje nieograniczone możliwości aranżacyjne i dopasowanie całości do oczekiwań inwestorów. Jest także gwarancją trwałości i solidności, pod warunkiem, że do budowy zostaną użyte wysokiej jakości materiały, a ekipa budowlana będzie składała się z doświadczonych fachowców. I chociaż budowa domu generuje spore koszty, zawsze warto stawiać na jakość, która bez wątpienia zaprocentuje w niedalekiej przyszłości.

Wysokiej jakości materiały – priorytet każdej budowy

Szacuje się, że w roku 2014 koszt budowy domu o powierzchni około 100 m2 wahają się od 2000-3000 złotych za 1 m2 . Cena ta może ulegać oczywiście modyfikacjom w zależności od szeregu uwarunkowań. Pierwszą kwestią jest wybór projektu budynku. Zwarte bryły na planie prostokąta będą generować znacznie mniejsze koszty, niż skomplikowane formy wymagające użycia specjalistycznych materiałów i dużej precyzji wykonania.

Niebagatelne znaczenie ma również dach, który jest jedną z największych inwestycji podczas budowy. Klasyczny, dwuspadowy dach jest dobrą opcją dla osób, które skrupulatnie liczą wydatki. Ważne jest jedynie solidne wykonanie więźby dachowej i wysokiej jakości dachówki, które zagwarantują bezproblemową eksploatację przez wiele lat. Od wszelkich oszczędności zwolnione muszą być także fundamenty. To baza dla całego budynku, dlatego niezwykle ważna jest fachowość wykonania i najwyższej klasy materiały. Ekonomicznym rozwiązaniem może być natomiast rezygnacja z podpiwniczenia. Specjaliści szacują, że koszt piwnicy może dochodzić nawet do 20% wydatków przewidzianych na postawienie domu w stanie surowym.

Na czym warto oszczędzać?

Po zakończeniu prac związanych z fundamentami istotną sprawą jest wybór odpowiednich materiałów, z których zostaną wykonane ściany budynku. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że inwestycja w początkowej fazie zaprocentuje oszczędnościami podczas eksploatacji. Wysokiej jakości materiały użyte do postawienia i ocieplenia ścian zminimalizują koszty przewidziane na ogrzewanie domu.

Warto także podkreślić, że budowa domu energooszczędnego jest o ok. 30% droższa, co wiąże się nie tylko z zastosowaniem odpowiednich surowców budowlanych, ale także z odpowiednim projektem domu i montażem pomp cieplnych. W tej kwestii decyzja należy do samego inwestora, który po rozliczeniu gotówki przeznaczonej na budowę domu, będzie mógł podjąć decyzję o jego ostatecznej formie. Eksperci nie są natomiast zgodni co do kosztów, wynikających z powierzenia budowy domu wykwalifikowanym firmom.

Z jednej strony sporządzony przez ekipę budowlaną kosztorys może przerazić przyszłych właścicieli, z drugiej – zdawanie się na własne umiejętności, pomoc znajomych i anonimowych fachowców może doprowadzić do znacznego zwiększenia sumy wydatków przewidzianych podczas wstępnych wyliczeń.

Zapisz

Przeczytaj też