Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Ocieplenie dachu – materiały do ocieplenia dachów.

Materiał partnera

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Aby dobrze spełniał swoje zadanie trzeba w odpowiedni sposób go ocieplić. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat produktów i poznać materiały do ocieplenia dachów, które świetnie się nadają do ocieplenia i izolacji dachów.

Co jest potrzebne, aby skutecznie ocieplić dach?

Na rynku dostępne jest wiele skutecznych materiałów przeznaczonych do ocieplenia dachów. Każdy z pewnością znajdzie rozwiązanie, które najlepiej się sprawdzi. Można wyróżnić np. specjalne folie budowlane, a także warty szklane oraz wełny mineralne.

Sposób ocieplania dachów powinien być uzależniony od danego klimatu. W Polsce panują bardzo zróżnicowane warunki, dlatego bardzo ważne jest zatroszczenie się o skuteczną i solidną izolację. Dla własnego komfortu warto w tym celu wykorzystać materiały, które dodatkowo zapewnią skuteczną izolację akustyczną. 

Folie izolacyjne

Bardzo popularnymi produktami wykorzystanymi do ocieplenia dachów są specjalne folie budowlane. Można wyróżnić odmiany paroprzepuszczalne, które szczególnie często stosuje się we współczesnym budownictwie, a także stosunkowo tańsze odmiany paroizolacyjne.

Te drugie bardzo skutecznie uniemożliwiają parze wodnej przenikanie z pomieszczenia. Składają się one z trzech w warstw i bardzo dobrze sprawdzają się do izolowania stropów, dachów i ścian. 

Ciekawym rodzajem foli paroizolacyjnej jest charakterystyczna żółta folia, którą zwykle wykorzystuje się w połączeniu z tradycyjną wełną mineralną. W takim zestawieniu skutecznie chroni przed zimnem przenikającym z zewnątrz.

Wełna mineralna 

Wełna mineralna to jeden z najbardziej popularnych produktów wykorzystywanych do ocieplania dachów. Na ona bardzo dobre parametry techniczne, dzięki czemu świetnie ocieplania, a także izoluje przed dźwiękiem. 

Na rynku wełny mineralnej dostępna jest wełna w bardzo różnych wariantach różniących się od siebie grubością, rozmiarami płatów oraz poszczególnymi parametrami. Wełna mineralna szczególnie dobrze sprawdza się właśnie na poddaszach, stropach i we wszystkich innych miejscach, gdzie ucieka ciepło. Już cienka jej warstwa może przynieść spektakularne korzyści. 

Wełna szklana i wełna skalna

Wełna mineralna dostępna jest w dwóch wariantach: szklanym i skalnym. Różnią się one składem. Producenci wykorzystują m. in. kamień bazaltowy, dolomit, gabro, albo specjalne kruszywo wapienne. 

W niektórych przypadkach stosuje się także tzw. brykiet mineralny, który dzięki działaniu wysokiej temperatury ulega rozwłóknieniu, a następnie dodaje się do niego żywicę, dzięki której możliwe jest uformowanie określonych kształtów i form. 

Bardzo ważnym etapem procesu produkcji wełny mineralnej jest hydrofobizacja. Dzięki temu produkt końcowy nie wchłania wody.

Dużą zaletą stosowanie zarówno wełny skalnej jak i szklanej jest jej prostu montaż. Nie trzeba wykorzystywać żadnej specjalistycznych narzędzi, sprzętu ani korzystać z usług fachowców. 

Zarówno wełna szklana jak i skalna to materiały niepalne. Warto jednak zaznaczyć, że odmiana szklana ma mniejszą gęstość co naturalnie przekłada się na jej właściwości. 

Skuteczne ocieplenie dachu to bardzo ważna kwestia. W tym celu należy wykorzystać takie produkty jak: folie izolacyjne oraz wełną mineralną. Warto korzystać z ofert sprawdzonych producentów, aby osiągnąć najbardziej satysfakcjonujący efekt i móc cieszyć się skuteczną izolacją cieplną oraz akustyczną. 

Więcej znajdziesz tutaj: http://www.ekodomdg.sklep.pl

Przeczytaj też