Gdy zaczynamy planować budowę domu, nasze myśli zaczynają podążać ku materiałom i rozwiązaniom. Osobę niedoświadczoną zaczyna jednak po chwili boleć głowa. Mnogość możliwości, opinii, doświadczeń, porad i przestróg może być zatrważająca.
Ten materiał niezawodny, ale drogi i nie wszystko można z niego zbudować. Ten ładny i tradycyjny, ale niepewny i potrafi latami ukrywać mankamenty konstrukcji.
Wszyscy doradzają – pierwszym krokiem projekt. On da obraz tego co chcemy osiągnąć, pozwoli myśleć o konkretach, zaplanować wydatki.
Jak je jednak oceniać? Jak wybrać spośród tych sezonowo popularnych, a tych mało inspirujących ale teoretycznie sprawdzonych? Czy pozwolić portfelowi przyjąć cios i zamówić własny? Co z działką? Może mamy jakąś na oku, ale co się na niej sprawdzi? Jakie ma ograniczenia?
O ile łatwiej byłoby, gdyby dało się o tym myśleć odwrotnie. Jak o klockach LEGO albo meblach z Ikei. Gdzie wiemy co jest dostępne i musimy dopasować do naszych możliwości i przestrzeni którą dysponujemy.
Rynek budowlany nie pozostawia takiej potrzeby bez odpowiedzi. Istnieją rozwiązania zbliżone do czegoś, co nazwalibyśmy domami z paczki.
Dla jasności – nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Wielu z nas ma bardzo konkretne wyobrażenie o tym w czym chce mieszkać, a szczegóły jest w stanie zmieniać w trakcie i dostosowywać do zmieniających się warunków.
Dla wielu, budowanie bazujące na gotowych rozwiązaniach jest zbyt ograniczające i jest pójściem linią najmniejszego oporu.
Domy z paczki dają jednak szereg korzyści odpowiadających na problemy, z którymi borykają się osoby planujące własny dom.
Na początek trzeba jednak rozróżnić dwie możliwości o których możemy myśleć. Domy modułowe i domy z prefabrykatów.
Budowa domu modułowego sprowadza się do tego, że na plac budowy docierają gotowe, sześcienne bryły. Ich ilość odzwierciedla wielkość domu. Są łatwe zarówno w złożeniu jak i rozłożeniu – można je przenieść w inne miejsce. Wadą jest to, że jesteśmy ograniczeni do konstrukcji, które można złożyć z sześciennych bloków. Popularnym rozwiązaniem jest podnoszenie konstrukcji, przez budowanie z modułów na dachach domów mieszkalnych.
Drugą możliwością jest budowa z prefabrykatów wielkoformatowych. W tym wypadku na budowę docierają ściany i elementy, które potem składane są w całość. Daje to przede wszystkim znacznie większe możliwości dostosowania efektu końcowego do naszych oczekiwań. Często może to być realizacja specjalnie pod nasze zamówienie.
Obie technologie łączą korzyści:
-cena – są to rozwiązania tańsze niż tradycyjne
-szybkość realizacji – od sprzedaży do wprowadzenia może minąć nawet jedyne kilkadziesiąt dni.
Są to rozwiązania dla osób, które nie chcą bądź nie mają możliwości zgłębiania tematu budowy. Rozmów z fachowcami, badania doświadczeń innych, bądź, co gorsza, uczenia się na własnych błędach.
Więcej o możliwościach związanych z budową modułową i z prefabrykatów możecie przeczytać na https://ocieplamyzycie.pl/budowa/domy-z-paczki-czy-ma-to-sens/