Oszczędzanie to słowo, które nieustannie słyszymy w spotach reklamowych banków i w wypowiedziach osób działających w sektorze finansowym. Z kilku kanałów jednocześnie codziennie jesteśmy przekonywani do tego, że warto oszczędzać! Bo rzeczywiście warto i dlatego liczba osób próbująca odłożyć kilka złotych na „gorsze czasy” systematycznie rośnie.
Pytanie brzmi co możemy zrobić jeszcze, aby wydawać mniej i więcej zaoszczędzić?
Niewątpliwe dużą część naszych zarobków pochłaniają opłaty – czynsz, telefon, światło, itp. I choć nie zawsze mamy wpływ na wielkość wszystkich opłat (np. czynsz), to jednak w przypadku niektórych kwota jaką zobaczymy na rachunku zależy wyłącznie od nas i naszych nawyków (np. telefon czy światło).
Posiadacze domów jednorodzinnych, a szczególnie osoby planujące budowę nieruchomości, jeszcze na etapie przygotowywania projektu powinny pomyśleć o wykorzystaniu materiałów i innych rozwiązań, które pozwolą obniżyć na przykład rachunki za energię. Już od jakiegoś czasu popularne stało się budowanie domów energooszczędnych. Domów droższych w postawieniu, ale na pewno tańszych w użytkowaniu. Na co należy zwrócić uwagę?
1. Lokalizacja działki. Tak naprawdę niewiele osób przy wyborze działki pod nieruchomość zwraca uwagę na jej nasłonecznienie. Ograniczając się wyłącznie do wyboru terenu położonego blisko lasu czy miasta, co jest ewidentnym błędem. Należy bowiem nie tylko wybrać słoneczny obszar, ale również w trakcie budowy i zagospodarowywania terenu dobrze przeanalizować różne rozwiązania, aby nie zablokować sobie dostępu do światła.
2. Izolacja budynku. Sposobów na wykonanie „ciepłej ściany” jest wiele. Jedną z „ciepłych” technologii jest wykonanie dwuwarstwowego ocieplenia ościeży ściany oraz wykorzystanie szerokich ościeżnic okiennych. Ważna jest również izolacja okien, które powinny być wielokomorowe.
Podsumowując osoby planujące budowę nieruchomości muszą zadbać o takie elementy jak: właściwe materiały budowlane, działka oraz technologia budowlana.
Sprzedaż nieruchomości a certyfikat energetyczny
Według przepisów Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. oraz przepisów ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane (Dz.U Nr 191, poz. 1373), które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2009 r., certyfikat energetyczny powinien posiadać każdy budynek zarówno – nowy i już istniejący.
W dobrej sytuacji zatem będą osoby, które budując dom, myślały o jego bilansie energetycznym. Z pewnością łatwiej będzie sprzedać nieruchomość, której zapotrzebowanie na energię jest niskie.
Certyfikaty energetyczne to zatem ważna wskazówka zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i kupujących. Te ostatnie powinny sprawdzić czy właściciel budynku posiada taki certyfikat i co więcej dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi w nim. Dzięki temu dowiedzą się jaka jest wartość rocznego zapotrzebowania nieruchomości na energię i przewidzieć koszt zakupu jej.