Aceton – zastosowanie w domu i ogrodzie.

Aceton to bezbarwna ciecz o charakterystycznym zapachu. Ten rozpuszczalnik ma wiele ciekawych zastosowań. Sprawdź, do jakich prac w domu lub ogrodzie może się przydać.

 

Zastosowanie acetonu

Aceton to popularny rozpuszczalnik organiczny. Można go stosować do odtłuszczania powierzchni przed ich klejeniem bądź malowaniem oraz do odtłuszczania metali przed ich galwanicznym pokrywaniem. Świetnie nadaje się do usuwania plam i zabrudzeń oraz czyszczenia powierzchni z tłuszczów, wosków, tworzyw sztucznych i gumy. Często jest również używany w gospodarstwach domowych do mycia zabrudzonych narzędzi i pędzli po malowaniu.

Jako rozpuszczalnika używa się go do rozcieńczania wyrobów nitrocelulozowych. Usuwa zawilgocenia na powierzchni przed nałożeniem na nią farby lub kleju, ale dobrze sprawdza się też do usuwania świeżych zabrudzeń farbami i lakierami. W profesjonalnym zastosowaniu aceton służy do osuszania oraz mycia szkła laboratoryjnego, sporządzania klejów celulozowych czy produkcji środków wybuchowych.

Za pomocą acetonu rozpuszcza się:

– większość tworzyw sztucznych,

– lakiery – często używany przy produkcji zmywacza do paznokci,

– tłuszcze,

– oleje,

– acetylen używany w butlach na gaz w celu uniknięcia zbyt wysokiego ciśnienia,

– a nawet nagar silnikowy.

Aceton kosmetyczny

Czysty aceton ma również zastosowanie w kosmetyce – stosuje się go przy usuwaniu lakieru, na przykład z paznokci lub tipsów. Skutecznie rozpuszcza ozdoby akrylowe, a także warstwy żelu hybrydowego.

Aceton jako rozpuszczalnik farb

Używając acetonu jako rozpuszczalnika wyrobów malarskich, pamiętaj również o jego wysokiej lotności. Przyspiesza ona proces początkowego wysychania powłoki, jednocześnie, na skutek pobierania z powłoki znacznej ilości ciepła w procesie parowania, może powodować kondensację pary wodnej na jej powierzchni. To w konsekwencji może stać się przyczyną zmatowienia uzyskanej powłoki lakierniczej lub malarskiej.

Odtłuszczanie przedmiotów przez zanurzenie

Wlej aceton do metalowego bądź szklanego pojemnika, zanurz odtłuszczany element w acetonie. Następnie wyciągnij go i przetrzyj suchą szmatką

Odtłuszczanie powierzchni szmatką lub pędzlem

Aceton nanieś na odtłuszczoną powierzchnię szmatką lub pędzlem. Ponownie przetrzyj powierzchnie, używając tym razem suchej szmatki. Czynność powtarzaj, aż do uzyskasz pożądany efekt.

O czym warto pamiętać stosując aceton

Aceton jest związkiem silnie drażniącym dla błon śluzowych i oczu. Jest również wysoce łatwopalną cieczą. Podczas wdychania powoduje podrażnienia układu oddechowego i oddziałuje na układ nerwowy. Podczas prac lakierniczych stosuj okulary, rękawiczki, odzież oraz maseczki ochronne.

Aceton na powierzchniach drewnianych

Rozlany aceton na meblach może spowodować duże zniszczenie drewna. Usuń go jak najszybciej w następujący sposób:

1. Bibułą zbierz jak najwięcej substancji.

2. Jeżeli aceton przeniknął głęboko w meble, nacieraj to miejsce delikatnymi, kolistymi ruchami wacikiem nasączonym benzyną ekstrakcyjną, która rozpuści stare powłoki politury i zregeneruje uszkodzoną powierzchnię.

3. Następnie wetrzyj 1-2 krople kropli olejku tekowego i pozostaw do wyschnięcia.

4. Na koniec wetrzyj wosk do mebli i wypoleruj.

Ciekawostki

– Aceton jest składnikiem tkanek wielu roślin, na przykład żyta lub ziemniaków.

– Aceton obecny jest także w niewielkich ilościach w ludzkim organizmie (aceton w moczu). Jego większe stężenie we krwi jest oznaką cukrzycy.