Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Sposoby na wykorzystanie wody deszczowej w domu i ogrodzie.

wykorzystanie wody deszczowej

Dostępność zasobów wody w Polsce uważana jest za stosunkowo niską. Na jednego mieszkańca przypada nawet trzy krotnie mniej wody rocznie niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Warto więc zbierać wody opadowe oraz roztopowe i wykorzystać je na własne potrzeby. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno z punktu widzenia ekologicznego jak i ekonomicznego. Zbierając deszczówkę pomożemy zadbać o prawidłową gospodarkę wodną, a przy okazji zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Jakie zatem są sposoby na wykorzystanie wody deszczowej w domu? W jaki sposób możemy ją zbierać?

Sposoby na wykorzystanie wody deszczowej w domu i ogrodzie.

Takich sposobów jest sporo. Wykorzystanie deszczówki w domu i ogrodzie pomoże skutecznie ograniczyć zużycie wody pitnej, którą nie raz bezsensownie marnujemy. W takim razie co możemy zrobić z wodą deszczową?

Mycie auta

Deszczówkę z powodzeniem możemy wykorzystać do umycia samochodu. Zaoszczędzimy trochę grosza, a nasze auto stanie się czyste.

Podlewanie ogródka

To chyba najczęstszy sposób na wykorzystanie wody deszczowej. Deszczówka idealnie nadaje się do podlewania roślin ogrodowych. Posiada w swoim składzie sporą ilość substancji odżywczych. Dodatkowym atutem jest to, że w przeciwieństwie do wody z kranu jest wolna od chloru i fluoru.

Podlewanie trawnika

Powtarzające się susze sprawiają, że o zielony trawnik musimy dbać coraz bardziej. Z pewnością pomoże nam w tym nazbierana wcześniej woda opadowa.

Spłukiwanie toalet

W domu wodę deszczową możemy oczywiście wykorzystać do spłukiwania toalet.

Pranie

W wodzie deszczowej możemy również prać. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej oraz Białostockiej przeprowadzili badania i otrzymali bardzo pozytywne wyniki. Mianowicie wykazali, że odpowiednio przechowywana deszczówka po 30 dniach spełnia wszelkie wymagania jakościowe i z powodzeniem można ją wykorzystać do prania ubrań.

Sposoby na zbieranie wody deszczowej

Możemy zdecydować się na zbieranie deszczówki do zbiorników naziemnych lub zbiorników umieszczonych pod ziemią. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Zbiornik naziemny


To zdecydowanie najbardziej popularne rozwiązanie w naszym kraju, a wpływ na jego popularność mają niskie nakłady finansowe oraz stosunkowo prosty montaż. Aby wyłapać deszczówkę wystarczy, że podłączymy za pomocą specjalnego zbieracza zwanego kolektorem rynnowym zbiornik do rynny. Kolektor rynnowy sprawia, że woda deszczowa z rynny spływa wprost do zbiornika ustawionego obok. Element ten z reguły wyposażony jest także w zabezpieczenie, które ochroni zbiornik przed przepełnieniem.

Z reguły zbiorniki naziemne mają pojemność kilkuset litrów co może okazać się dla niektórych niewystarczającą ilością deszczówki w stosunku do potrzeb.

Zbiornik podziemny


Jego montaż jest już bardziej wymagający. Bez wykwalifikowanych pracowników tutaj się nie obejdzie. Ważnym aspektem przy montażu takiego zbiornika są odpowiednie warunki ziemne . Mianowicie musi to być teren na którym znajduje się niski poziom wód gruntowych co da gwarancję, że taki zbiornik nie zostanie wypchnięty na powierzchnię.


Niezaprzeczalną zaletą zbiornika podziemnego jest jego duża pojemność: może to być 10 tysięcy litrów, a nawet więcej. Dodatkowo brak dostępu do światła i chłód panujący pod ziemią sprawia, że w takiej wodzie nie wytwarzają się niechciane glony.

Pompy do deszczówki

Aby podlać rośliny w ogrodzie lub umyć auto uzbieraną wcześniej deszczówką będziemy potrzebowali odpowiedniej pompy, która pobierze deszczówkę ze zbiornika i dostarczy ją do zraszacza, kranu czy węża ogrodowego. Bez właściwie dobranej pompy utrudnimy sobie gospodarowanie wodą opadową. Warto więc w takie urządzenie zainwestować. Odpowiednie pompy dedykowane do pracy z deszczówką możemy znaleźć na przykład tutaj: https://ogrody24.pl/pompy/pompy-zatapialne/pompy-do-deszczowki.

Jaką pompę do deszczówki wybrać

Wybór jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie pompę idealną do własnych potrzeb i wymagań. Z całą pewnością godną uwagi jest Pompa Multi IP 1200 INOX 230V IBO, która charakteryzuje się trwałym silnikiem o mocy 1200W oraz solidną konstrukcją. Ten model sprawdzi się szczególnie do nawadniania trawników i ogrodów, a wszystko dzięki możliwości wytworzenia wysokiego ciśnienia (ponad 4 bary na wyjściu z pompy).

wykorzystanie wody deszczowej w ogrodzie

Zalety gromadzenia deszczówki

Zbieranie wody deszczowej ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Do najważniejszych należą ekologia i ekonomia. Coraz częstsze susze powinny zmobilizować nas do optymalnego wykorzystywania wody. Mniejsza dostępność tego surowca przekłada się również na cenę. Wykorzystując deszczówkę możemy więc zaoszczędzić sporo pieniędzy.


Poniekąd stajemy się też mniej zależni od dostawcy wody. W niektórych miejscach podczas długich bezdeszczowych dni zakazuje się podlewania roślin i mycia aut wodą z wodociągów. Mając zmagazynowaną deszczówkę możemy ją z powodzeniem do tych celów wykorzystać. Woda deszczowa jest idealna do podlewania większości roślin ponieważ ma stosunkowo niskie pH.

Łagodzimy skutki suszy

Aby wykonać przydomową instalację, która zatrzymuje wody opadowe i roztopowe możemy złożyć wniosek o dotacje do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będziemy mogli otrzymać kwotę do 5 tysięcy złotych ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych. Szczegóły znajdziemy na stronach internetowych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Zbierajmy więc deszczówkę, bo to same korzyści.

Artykuł przygotowany we współpracy z https://ogrody24.pl

Przeczytaj też