Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Piękny i zielony trawnik na wiosnę.

zielona trawa

Trawnik może być piękną dekoracją ogrodu, zieloną wyspą, która wypełnia teren przydomowy i zapewni przyjemny wypoczynek. Co zrobić, by co sezon cieszyć się gęstym i zadbanym trawnikiem? Jakie zabiegi pielęgnacyjne stosować i jak przygotować ziemię pod trawnik? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jak założyć trawnik?

Zakładając trawnik powinniśmy zadbać o dobre podłoże. Ziemia pod nim powinna być najpierw przekopana i odpowiednio przygotowana. Dzięki napowietrzeniu w jej strukturze powstają przestrzenie, które wypełniają się tlenem i wodą, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Kolejnym krokiem po przekopaniu jest usunięcie z podłoża korzeni, chwastów oraz kłączy.

Jaka ziemia pod trawnik jest najlepsza?

Trawniki lubią ziemię o odczynie pH od 5,5 do 6,5 dlatego w naszym klimacie dobrze wapniować podłoże dolomitem lub kredą. Ziemia pod trawnik powinna być lekko przepuszczalna, dlatego do gleb zwięzłych zaleca się dodać piasek. Aby ziemia pod trawnik zapewniała wszelkie potrzebne składniki mineralne do rozwoju trawnika należy ją użyźnić, stosując nawóz wieloskładnikowy jeszcze przed wysianiem murawy.

Zmieszanie nawozu z górną warstwą ziemi sprawi, że trawnik będzie mógł czerpać z niej najważniejsze składniki pokarmowe. Następnie podłoże należy wypoziomować i ubić za pomocą walca, do momentu kiedy but zostawiać będzie na powierzchni delikatny ślad. Po tych zabiegach należy obficie podlać ziemię i wysiać nasiona trawy. Gatunek nasion powinien być dobrany do miejsca, inne odmiany stosuje się na miejsca zacienione, a inne do parku czy na łąki.

Regularna pielęgnacja ziemi pod trawnik oraz murawy to klucz do sukcesu

By na długo cieszyć się gęstym i zielonym trawnikiem, trzeba regularnie dbać o jego wygląd. Koszenie, podlewanie oraz nawożenie to najważniejsze czynności wpływające na jego nienaganny wygląd. Młody trawnik należy skosić pierwszy raz, gdy osiągnie około 8 do 10 cm wysokości, skracając go do około 5-6 centymetrów. Kolejne koszenia mogą skracać go nawet do 3 centymetrów wysokości. Pamiętajmy, by kosić tylko suchą trawę a po zabiegu obficie go nawodnić. Ważną czynnością jest aerowanie murawy dwa razy w sezonie, czynność ta ma na celu poprawienie struktury ziemi pod trawnik. Regularne napowietrzanie gleby ułatwia wynikanie wody oraz składników odżywczych zawartych w nawozach, zwiększa się również jego zdolność do regeneracji oraz wyrównuje darń.

Zapisz

Przeczytaj też