Podstawowe narzędzia ogrodowe – bez nich ani rusz!

Niezależnie od wielkości i stylu ogrodu, istnieje uniwersalny zestaw narzędzi, które każdy ogrodnik powinien posiadać. Bez nich prace na działce stają się nie tylko trudniejsze, ale także bardziej czasochłonne.

Do sadzenia, kopania, przekopywania

Chociaż ogrody różnią się sposobem zagospodarowania oraz roślinnością, każdy z nich wymaga dość podobnych, standardowych zabiegów. Dlatego też w zestawie każdego ogrodnika znaleźć się powinny podstawowe narzędzia ogrodowe, które omówione zostaną poniżej. Oprócz nich, w miarę poznawania swojego ogrodu i preferencji poszczególnych roślin, można dobierać z czasem także inne, specyficzne, odpowiednie do konkretnych czynności sprzęty. Do przekopywania grządek oraz kopania dołków, w których następnie posadzimy krzewy lub drzewa, konieczny będzie szpadel – warto wybrać model wykonany z wysokiej jakości blachy, zaopatrzony w wygodny uchwyt. Ma to znaczenie przede wszystkim gdy jesteśmy na etapie projektowania ogrodu, ponieważ wtedy to właśnie najczęściej sadzimy kolejne rośliny. Solidny szpadel, oczyszczany po każdym użyciu i przechowywany w odpowiednich warunkach, posłuży nam przez lata.

Wokół krzewów i rabatek

Prace ogrodowe nie ograniczają się jednak do posadzenia i posiania roślin. Kiedy już wyrosną, wymagają bardzo starannej, regularnej pielęgnacji. Do prac na grządkach przydatne będą niewielkie narzędzia (łopatka, pazurki, motyczka), służące do wzruszania gleby i usuwania chwastów; do przycinania pędów przyda się sekator. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego narzędzia. Sekatory nożycowe sprawdzą się w przypadku cieńszych pędów i gałązek, do cięcia grubszych i twardszych polecane są sekatory oburęczne o przedłużonych rękojeściach. W pracach porządkowych, przycinaniu gałęzi czy usuwaniu niepotrzebnych drzew, niezastąpiona będzie piła. Krzewy, drzewa i rabatki wymagają systematycznego podlewania i nawożenia. W tym celu należy zaopatrzyć się w zestaw konewek i wiader, przyda się również wąż ogrodowy, taczki oraz rękawice ogrodowe.

Pielęgnacja trawnika

Ozdobą każdego ogrodu – z pozoru nie rzucającą się w oczy, ale jednak bardzo istotną – jest trawnik. Aby cieszyć się jego wspaniałym wyglądem, należy regularnie go przycinać. Do tego celu, w zależności od wielkości ogrodu, służyć może kilka rodzajów kosiarek. Na małej przestrzeni sprawdzi się kosiarka bębnowa. W przypadku średniego ogrodu warto zainwestować w sprzęt elektryczny. Do bardzo dużych powierzchni najlepiej wybrać kosiarkę spalinową. Z kolei do docinania trawy wzdłuż ogrodzenia, ścian i rabatek przydadzą się specjalne nożyce. Koniecznym elementem wyposażenia są także grabie. Do wygrabiania martwych pędów czy splątanych kłączy należy użyć narzędzia o ostrych zębach. Elastyczne, wachlarzowe grabie przydadzą się jesienią do zbierania opadłych liści. Do napowietrzania zbitej gleby służą natomiast widły. Pielęgnacja trawnika nie ogranicza się jednak tylko do jego koszenia – konieczne jest, zwłaszcza latem, regularne nawadnianie jego powierzchni. W tym celu warto kupić zestaw zraszaczy oraz węża ogrodowego. Wygodne użycie kompletu do podlewania gwarantuje wózek z bębnem, służącym do nawijania węża.

Aby prace ogrodowe nie były tylko obowiązkiem, ale dostarczały także przyjemności, warto zainwestować w podstawowy, uniwersalny zestaw narzędzi. Zakup wysokiej jakości sprzętów zagwarantuje nie tylko wygodę, ale i to, że narzędzia posłużą nam wiele lat.