Porządki w ogrodzie – jakie narzędzia Ci się przydadzą?

ogród

Jesień to czas, kiedy porządki w ogrodzie trzeba robić nieco częściej niż wiosną czy latem. Jeśli nie chcesz, by zajęły Ci zbyt dużo czasu, zaopatrz się w niezbędne narzędzia, dzięki którym doprowadzenie ogrodu do ładu potrwa znacznie krócej i nie będzie wymagało dużego wkładu energii.

Myjka ciśnieniowa – bez niej się nie obejdziesz

W ogrodzie bardzo łatwo o występowanie różnego rodzaju zabrudzeń, szczególnie jesienią, kiedy częściej występują wiatry i deszcze. Wówczas zabrudzenia pojawiają się w zasadzie na wszystkich elementach ogrodu, począwszy od mebli ogrodowych przez altany i inne elementy architektury, a skończywszy na podjeździe, chodnikach i elewacji domu. Myjka ciśnieniowa to urządzenie, które poradzi sobie z wyczyszczeniem wszystkich tych elementów.

Jak działają myjki ciśnieniowe?

Działanie myjek ciśnieniowych jest bardzo proste. Po podłączeniu urządzenia do ujęcia wody i włączeniu myjki, znajdująca się w jej wnętrzu pompa podnosi ciśnienie wody, która wydostaje się z dyszy. Strumień wody pod wysokim ciśnieniem usuwa bardzo zróżnicowane zabrudzenia z różnych powierzchni. Myjki ciśnieniowe występują w bardzo zróżnicowanych wariantach. Do wyboru masz myjki:

  • elektryczne, akumulatorowe lub spalinowe,
  • zimnowodne lub z funkcją podgrzewania wody,
  • o różnych wartości ciśnienia roboczego,
  • z różnym asortymentem dodatkowych akcesoriów zwiększających funkcjonalność.

Dmuchawa lub odkurzacz do liści – jesienny must-have

Jak jesień to liście spadające z drzew, krzewów i żywopłotów. A jak spadające liście to zasypane nimi trawniki, podjazdy i chodniki. Tradycyjne grabienie liści jest bardzo uciążliwe i czasochłonne, a jeśli dodatkowo wiele silniejszy wiatr, często jest po prostu syzyfową pracą. Pracę zdecydowanie ułatwi i przyspieszy dmuchawa do liści, dzięki której zbierzesz liscie na jeden stos w kilka minut.

Odkurzacz do liści

Odkurzacz do liści jest jeszcze skuteczniejszym narzędziem niż dmuchawa. Dmuchawa umożliwia bowiem usypanie liści na jednym stosie, który przez podmuchy wiatru ponownie może się rozsypać. Korzystając z odkurzacza umieścisz je bezpośrednio w worku lub pojemniku, skąd mogą trafić bezpośrednio do ogrodowego kompostownika.Ponadto odkurzacze do liści pomogą Ci w usunięciu innych zabrudzeń, takich jak małe gałęzie, pył i kurz, a także śmieci.

Rozdrabniarki do gałęzi

Kolejnym uciążliwym rodzajem odpadów ogrodowych są ścięte lub połamane gałęzie. Spalając je, przyczyniasz się do zatruwania powietrza, a także możesz uprzykrzyć życie swoim sąsiadom. Najlepszym sposobem jest rozdrobnienie ich za pomocą specjalnie stworzonego do tego narzędzia. Rozdrobnione gałęzie i mniejsze konary możesz wykorzystać w bardzo zróżnicowany sposób, np. jako:

  • kompost,
  • ściółkę,
  • rozpałkę.

Z tymi narzędziami porządki w ogrodzie okażą się znacznie szybsze, wygodniejsze i skuteczniejsze. Unikniesz bolesnych odcisków na dłoniach, a czas, jaki musiałbyś na nie poświęcić, możesz spędzić na innych, nieco przyjemniejszych czynnościach.