Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Obsługa wyrzynarki krok po kroku.

wyżynarka, cięcie panela podłogowego

Wyrzynarka jest urządzeniem przeznaczonym do cięcia drewna, metali, a w razie potrzeby również tworzyw sztucznych. Z jej pomocą jesteśmy w stanie wyciąć w danym materiale potrzebny nam kształt. Koszt markowej wyrzynarki nie jest na ogół zbyt wysoki, dlatego przyda się ona właściwie w każdym domu. Po jej zakupie powinniśmy jednak zaznajomić się z dokładną instrukcją obsługi, szczególnie, że jest to urządzenie, które w niedoświadczonych rękach może być niebezpieczne.

Przygotowanie

Przed przystąpieniem do cięcia należy pamiętać o wykonaniu kilku podstawowych czynności. Pierwszą z nich jest nasmarowanie brzeszczotu – oliwą, jeśli mamy zamiar ciąć stal, natomiast oliwą z domieszką denaturatu, kiedy mamy do czynienia z aluminium. Przed rozpoczęciem cięcia musimy uwzględnić materiał, na którym będziemy pracować, i dostosować do niego odpowiedni brzeszczot – do wyboru są na ogół trzy grubości (cienkie, średnie i grube). Po dokonaniu wyboru mocujemy brzeszczot i wykonujemy nacięcie próbne, sprawdzając w ten sposób, czy wszystko jest w porządku. Dobrze także, jeśli mamy na sobie odzież przystosowaną do wykonywania tego rodzaju zadań; świetnym pomysłem mogą okazać się szczególnie specjalne gogle, które ochronią oczy przed ewentualnymi odpryskami. Pamiętajmy również o tym, że wyrzynarka jest urządzeniem głośnym; zadbajmy, by uprzedzić najbliższych sąsiadów o naszych planach, starajmy się także powstrzymać od działania wczesnym rankiem czy późnym wieczorem, nawet, jeśli w trakcie tygodnia tylko wtedy mamy czas.

Podstawowe zasady cięcia

Najważniejszą zasadą dotyczącą cięcia jest równomierne dociskanie płozy wyrzynarki do krojonego materiału – każde potrząśniecie urządzeniem może skończyć się złamaniem brzeszczotu. Tempo i sposób cięcia należy dostosować do rodzaju materiału, na którym pracujemy. Biegi ustawiane w urządzeniu dopasowujemy do twardości ciętego tworzywa – im bardziej jest ono miękkie, tym wyższy bieg możemy ustawić. Przed przejściem do właściwego działania warto również zaznaczyć na materiale dokładny wzór, według którego będziemy ciąć; ten zabieg ułatwi nam dalszą pracę. W przypadku niektórych wyrzynarek do zestawu dodawany jest cyrkiel; można go również dokupić samodzielnie. Służy on do wycinania idealnie okrągłych otworów o planowanym promieniu – uzyskuje się je poprzez umieszczenie końca cyrkla w materiale i zataczanie wyrzynarką kręgów wokół tego punktu.

Cięcie pod kątem

Warto pamiętać, że przy pomocy wyrzynarki nie będziemy mogli ciąć bezpośrednio pod kątem prostym; maksymalny przedział, jaki możemy osiągnąć, to od 45 do 90 stopni. Jeśli chcemy uzyskać na przykład kwadrat lub prostokąt, musimy najpierw wwiercić w narożnikach wcześniej zaznaczone formy otworów, a następnie włożyć w nie ostrze brzeszczotu. W przypadku, gdy potrzebujemy ciąć pod kątem 45 stopni lub wyższym, musimy wyregulować odpowiednio przekrzywienie płozy. Taki sposób cięcia jest jednak znacznie trudniejszy niż zwykły, dlatego większość osób przymocowuje cięty przedmiot do imadła, dzięki czemu obsługa wyrzynarki jest znacznie prostsza.

Wbrew pozorom obsługa wyrzynarki nie jest bardzo skomplikowana – z pewnością warto mieć w domu to sprytne urządzenie. Podstawą powodzenia jest wysoka jakość sprzętu (sprawdź wyrzynarki dostępne na stronie http://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/elektronarzedzia-przenosne-i-akcesoria/wyrzynarki-i-pilarki/wyrzynarki.html) oraz stosowanie się do kilku zasad.

Przeczytaj też