Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Innowacyjne pomysły na piękny ogród.

Może być mały lub większy, rozbudowany bądź bardzo prosty. Dla tych szczęśliwców, którzy go posiadają, ogród z pewnością odgrywa pierwszoplanową rolę. Jest przedłużeniem domu, miejscem, w którym spotyka się cała rodzina, relaksuje się w nim i odpoczywa.

 

Przede wszystkim funkcjonalność

Funkcjonalny ogród jest kwestią prawidłowego projektu i wykonania. Drzewa, murki, trawnik czy pergola nie są meblami, które w razie czego można po prostu przesunąć w inne miejsce. Dlatego pierwszą i główną rzeczą, o jakiej musisz zdecydować, jest dokładne określenie funkcji ogrodu i przemyślenie, gdzie umieścić te wszystkie elementy, które później będą bardzo trudne lub niemożliwe do zmiany.

Wiele możliwości

Zwykły płot z pewnością nie doda uroku, jednak metalowe balustrady, betonowe lub kamienne ogrodzenia to już coś innego. Inną alternatywą jest żywopłot – zwłaszcza często przycinany i w fantazyjne kształty.

Moda na trawniki rozwija się w ostatnich latach ekspresowo, głównie z powodu estetycznego i jednolitego obrazu, jaki tworzy. Jest to jednak rozwiązanie praco- i czasochłonne. Sam wysiew nie należy do najtrudniejszych, lecz zanim pojawi się bujna trawa, właściciel będzie musiał wykazać się sporą dawką cierpliwości i zaangażowania, a efekty swojej pracy będzie mógł podziwiać dopiero po około 6 miesiącach od wysiewu. Sprawa wygląda inaczej w przypadku trawy z rolki. Instalacja jej przypomina rozkładanie dywanu, a efekt jest natychmiastowy. Różne rodzaje trawników rolowanych znajdziemy na stronie www.xeroflor.pl.

Doskonale w ogrodach prezentują się również wszelkiego rodzaju kamienie i żwir. Można znaleźć je w różnych kolorach i rodzajach. Przed zastosowaniem ich upewnij się tylko, że nie „znikną” po pierwszej ulewie (nie mogą być ułożone na stromych spadach, bo spłyną wraz z wodą) i nie zapomnij rozsypać ich na specjalnym podkładzie uniemożliwiającym wyrastanie chwastów pomiędzy nimi.

Rozdrobniona kora drzew w różnych kolorach to kolejny materiał okrywowy idealny dla małych powierzchni głównie jako pokrycie gleby w kwietnikach. Może być również łącznikiem obszaru trawnika i strefy kwiatowej, choć do tego celu można użyć wspomnianych wyżej kamyków lub żwiru.

Moc dodatków

Oryginalna lampa, kolorowe doniczki, nietuzinkowe rośliny – to wszystko sprawi, że twój ogród będzie wyjątkowy. Nie należy zapominać o właściwej pielęgnacji, bo zaniedbany zamiast zachwycać, będzie straszyć.

Przeczytaj też