Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Koszenie trawnika – wszystko co powinieneś wiedzieć.

koszenie trawnika

Trawnik to rzecz niebywale ważna w kontekście całego ogrodu i przydomowej przestrzeni. Stale pielęgnowany może robić niemałe wrażenie wśród osób mijających naszą posiadłość. Uzyskanie zadowalającego stanu murawy wymaga jednak masy pracy i wysiłku włożonego w ten konkretny element ogrodu.

Doskonale wiadomo, że jedną z ważniejszych czynności wykonywanych w kontekście trawnika jest jego koszenie. Wielu domowników lubi regularnie przycinać swój trawnik nawet wtedy, gdy sytuacja tego nie wymaga. W poniższej części artykułu wskażemy najczęstsze błędy dotyczące tego zabiegu, a także opowiemy dokładniej o samym procesie koszenia i sprzęcie potrzebnym do jego wykonania.

Kiedy kosimy trawnik?

Mieszkańcy domów jednorodzinnych stosują przeważnie jedną taktykę, a dokładniej koszenie co określony czas. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że okres pomiędzy czynnościami jest często zbyt krótki. W niektórych posiadłościach przyjęło się, że trawnik musi być podcinany co sobotę. Jest to oczywiście nieprawda. Sama częstotliwość koszenia nigdy nie zależy od czasu, a tylko i wyłącznie od wysokości trawy. Zbyt częste koszenie małych źdźbeł może tylko pogorszyć ich kondycję i sprawić, że będą one usychały.

Dlaczego zatem wysokość źdźbła trawy jest wyznacznikiem? Otóż, w różnych porach roku trawnik rośnie ze zmienną prędkością. Nie jest powiedziane, że warunki wiosenne odpowiadają letnim. W zależności od ilości deszczu i nasłonecznienia w danym okresie, rośliny rosną szybciej lub wolniej. Trawę warto więc kosić w momencie, w którym wysokość źdźbła sięga 8 cm, a nawet niekiedy 10 cm. Podcinanie powinno odbywać się na około 1/3 długości.

Jaki sprzęt wybrać?

Wybór kosiarki jest często trudnym zadaniem wielu domowników. Zazwyczaj decydują się oni na wersje spalinowe, jednak w przypadku mniejszych ogrodów o niewątpliwie prostszej charakterystyce terenu, klienci kupują jednostki elektryczne czy akumulatorowe. Moc i szerokość robocza również dobierana jest na podstawie rodzaju swojego ogrodu. Ogromna moc w kosiarce nie jest może czynnikiem potrzebnym, gdyż przekłada się na pobór paliwa, jednak w przypadku zbyt dużych traw jest rzeczą niezastąpioną.

Sama kosiarka nie zawsze jest wystarczającym sprzętem. Niekiedy nie jest ona sobie w stanie poradzić z gęsto porośniętymi krzewami bądź też z trawnikiem znajdującym się przy obszarze ogrodzenia. Wtedy zazwyczaj inwestujemy w podkaszarki spalinowe. To lekkie sprzęty o mało skomplikowanej budowie, które mogą niejednokrotnie oszczędzić masy czasu i wysiłku.

Zasady koszenia trawy

Często mówi się, aby nie kosić trawnika zaraz po deszczu. Jest to zupełna prawda, gdyż mokre źdźbła mogą podcinać się nierównomiernie. Ważnym aspektem jest także wymiana ostrzy na nowe, kiedy zaobserwujemy nieprawidłowe i „poszarpane” cięcie.

Pamiętajmy o tym, aby w przypadku koszenia sprzętem bez kosza, posprzątać ścinki z trawnika. Osadzone na nim mogą przyczynić się do powstania chorób grzybowych na murawie, czego z pewnością nie chce żaden domownik.

Przeczytaj też