Mech – nieprzyjacielski chwast na trawniku

Mech świetnie wygląda w lesie, na trawniku już nieco gorzej. Niszczy dokładnie zaplanowany ogród, bo w zaatakowanym miejscu nie rozwiną się już inne rośliny. Zobacz, jak zapanować nad mchem na trawniku, by nie pojawił się już nigdy.
Mech na trawniku może być świetnym dodatkiem do innych roślin, pod warunkiem że rośnie tam, gdzie chcemy. Świetnie wygląda na kamiennych powierzchniach i głazach. Takie omszałe kamienie sprawiają, że otoczenie wygląda jak w bajce. Jednak mech na trawniku to już raczej problem, niż powód do radości. W miejscu zaatakowanym mchem nie wyrośnie trawa ani inne drobne rośliny. Walka z mchem jest trudna, ale można ją wygrać, jeśli wykorzysta się jednocześnie kilka metod.

Jak się pozbyć mchu na trawniku

Na początek warto wiedzieć, że jeśli trawa jest gęsta i zdrowa, to mech raczej się nie pojawi. Można go dostrzec raczej na zaniedbanym trawniku i tam, gdzie źdźbła są pożółkłe i nieliczne. Dlatego najlepszym, co można zrobić wczesną wiosną, by pozbyć się mchu, jest rozpoczęcie od odpowiedniego nawożenia trawy. Istnieją specjalne nawozy w granulacie do trawy z mchem, które mają wyeliminować właśnie ten problem – wzmocnić źdźbła i uniemożliwić rozwijanie się mchu. Można też kupić preparat typu „anty-mech”, czyli przeznaczone wyłącznie do miejsc dotkniętych tym problemem. Sprawdzają się też odpowiednio dobrane opryski chemiczne.

PH gleby a mech na trawniku

Warto też sprawdzić pH gleby i ustabilizować jej odczyn, jeśli jest zbyt kwaśna. Na kwaśnej glebie łatwo plenią się chwasty i to wtedy pojawia się mech na trawniku. Poza tym trawa żółknie i słabnie. W sklepach ogrodniczych można dostać gotowe mieszanki wapniowe służące do tego celu.

Jeśli doświadczenia z poprzednich lat wskazują, że nie uda się uniknąć mchu na trawie, warto dokładnie skosić i spulchnić glebę, a następnie wysiać w niej nasiona silnych, odpornych odmian trawy. Ty też masz mech na trawniku? Zobacz jak z nim wygrać w poradniku na stronie Stukpuk.pl. To kompendium wiedzy zarówno o sposobach chemicznych, jak i mechanicznych. O pozbycie się mchu na trawniku można zadbać jeszcze przed wysadzeniem trawy.

Odchwaszczanie trawy i pozbywanie się mchu

Ponieważ mech na trawniku pojawia się najczęściej na zbitej glebie a rzadko na piasku, warto ją nieco wzruszyć. W tym celu na wiosnę dobrym pomysłem jest dokładne oczyszczenie trawnika z chwastów i resztek mchu, a także spulchnienie ziemi. Potem można wysypać na jej wierzchnią warstwę nieco piasku, na którym mech słabo się rozwija. Trawę warto w początkowych okresach wzrostu często kosić, by wzmocnić ją i pobudzić do wzrostu. Taka regularna pielęgnacja połączona z nawożeniem powinna być pomocna w usunięciu mchu z trawnika na zawsze.

Warto wiedzieć, że mech najlepiej rozwija się w cieniu, stąd jego częsta obecność na głazach leśnych czy w ruinach domów. Tymczasem dla większości gatunków roślin warunkiem rozwoju jest odpowiednio dużo słońca. Dlatego sprawdź, czy nie możesz przyciąć gałęzi okolicznych drzew tak, by trawnik częściej miał kontakt ze światłem słonecznym. Jeśli nic nie da się zrobić, być może istnieje możliwość założenia trawnika w innym, bardziej słonecznym miejscu.