Jak dbać o efektowny i ładnie przycięty trawnik.

Każdy właściciel ogrodu pragnie mieć piękny i zadbany trawnik. Może być zarówno pięknym zielonym tłem dla ogrodowych roślin, jak i wygodnym miejscem do odpoczynku dla całej rodziny. Wypielęgnowany trawnik zawsze doda naszemu ogrodowi szyku i elegancji. Sprawi on dodatkowo, że nawet najmniejsza działka będzie się wydawać bardziej przestronna. Wszystko to jednak pod warunkiem, że będziemy dbać o trawę kosząc ją, podlewając i nawożąc.

 

Wszyscy doskonale wiemy, że utrzymanie gęstego, zielonego trawnika wiąże się ze sporym nakładem pracy, jednak jeśli nabędziemy odpowiednią kosiarkę (np. od firmy Tips Plus), znacznie ułatwimy sobie życie. Jeśli chcemy mieć na naszej działce trawnik a nie dziko rosnącą łąkę, trawę należy regularnie kosić. Odpowiednio przycięta będzie stanowić miękką i równą powierzchnię. Musimy jednak pamiętać, aby jednocześnie zapewnić jej odpowiednie podlewanie i nawożenie, dzięki czemu stworzymy optymalne warunki do jej wzrostu.

Trawa źle reaguje na brak wody i momentalnie żółknie. Jednak nawet najbardziej odwodnione korzenie nie giną i po obfitym deszczu trawa znowu się zazieleni. Żeby przez cały czas móc cieszyć się piękną i zieloną murawą w okresie letnim trzeba ją często podlewać.

Świeżo założone trawniki należy podlewać nawet dwa lub trzy razy dziennie. Potem wystarczy jak będziemy to robić raz lub dwa razy w tygodniu.

Najbardziej odpowiednią porą na nawadnianie naszego trawnika jest wczesny ranek, gdy parowanie wody z podłoża jest najmniejsze. Nie zaleca się podlewania trawy wieczorem, bo możemy w ten sposób przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych.

jak_dbac_o_trawnik

Trawnik bez nawozu szybko marnieje. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku strzyżenia trawy jej korzenie szybko się rozkrzewiają i dochodzi do szybszego wykorzystania składników pokarmowych. Koszenie zmusza również roślinę do ciągłej regeneracji, potrzebuje ona ciągle nowych substancji niezbędnych do dalszego rozwoju. Im częściej więc kosimy naszą trawę, tym więcej składników odżywczych będzie potrzebować. Najważniejsze pierwiastki, które gwarantują jej właściwy wzrost to azot, fosfor i potas. Możemy je dostarczyć w postaci nawozów jednoskładnikowych, jednak znacznie wygodniejsze jest stosowanie mieszanek wieloskładnikowych. Wystarczy je użyć dwa razy w roku, raz na wiosnę i raz na koniec września.

Najważniejsze jest jednak koszenie naszego trawnika. Niezależnie od tego, czy jest to trawnik rosnący przed domem w mieście czy na wsi, trzeba kosić go regularnie. Dzięki temu zabiegowi trawa się rozkrzewia i tworzy równą nawierzchnię. Eliminujemy również w ten sposób chwasty, które po kilku koszeniach obumierają.

Trawę najlepiej strzyc w dni pochmurne, gdy nie pada deszcz, albo wieczorem. O tej porze dnia zarówno podłoże jak i trawa są suche, co ułatwia koszenie. Częstotliwość koszenia będzie uzależniona od tempa wzrostu trawy. Latem zaleca się cięcie dwa razy w tygodniu, natomiast wiosną i jesienią wystarczy jedno koszenie w tygodniu.

Istotną kwestią dotyczącą koszenia jest wybór kosiarki. Obecnie nawet dla najbardziej zapracowanych osób znajdzie się rozwiązanie. Producenci kosiarek prześcigają się w pomysłach, które mają ułatwić i skrócić do minimum czas, który trzeba poświęcić na koszenie.

W zrealizowaniu tego celu może pomóc automatyczna kosiarka Husqvarna Automower (dostępna w ofercie firmy Tips Plus), którą można zaprogramować na koszenie, nawet wtedy, gdy jesteśmy w pracy lub na wakacjach. Jeśli więc cenimy estetykę otoczenia, piękny ogród i zadbany trawnik, to wybierzmy nowoczesne rozwiązanie, które zapewni nam minimalny nakład pracy oraz maksymalną satysfakcję.