Masz ogród? Zaaranżuj go w stylu francuskim!

francuski ogród regularny, w stylu barokowym

Styl francuski w ogrodzie prezentuje niezwykle wyszukane i eleganckie kompozycje. Założeniem takich projektów jest symetria, dlatego ogrody w tym stylu wyglądają na niezwykle uporządkowane. Wprowadzenie elementów stylu francuskiego do własnego ogrodu wymaga nie tylko znajomości jego zasad i cech, ale również dużej powierzchni, dzięki której zrobi niesamowite wrażenie.

Symetria zawarta nawet w najmniejszym szczególe

Bez względu na rozmiar rabaty czy klombu oraz gatunków, jakie do ich stworzenia wykorzystano, zachowanie symetrii i proporcji jest niezwykle ważne. Większość ogrodów urządzonych w stylu francuskim posiada jedną główną alejkę, która dzieli ogród na dwie połowy. Po każdej stronie znajdują się równo przystrzyżone żywopłoty, a nawet krzewy ozdobne, które w wyniku wielu lat specjalnego docinania prezentują przeróżne formy, w tym figury geometryczne, a nawet zwierzęta.

Centrum ogrodu miejscem na wypoczynek

Główna alejka prowadzi zazwyczaj do miejsca, w którym znajduje się mały, okrągły skwer, fontanna, rzeźba, altana lub inny element małej architektury ogrodowej. W centrum ogrodu francuskiego powinna znajdować się strefa relaksu – ławki, a nawet hamaki, które pozwolą odpocząć przy jednoczesnym zachwycaniu się majestatycznym pięknem ogrodu. Jeśli obszar jest naprawdę duży, w projekcie ogrodu francuskiego zaplanować można kilka miejsc do wypoczynku.

Równa płaszczyzna trawnika

Dopełnieniem dokładnie przystrzyżonych żywopłotów i symetrycznych rabat jest idealnie równy trawnik. Jego założenie wymaga zastosowania odpowiedniej mieszanki i specjalnych nawozów Substral. Osiągnięcie pięknego i estetycznego trawnika to długi proces, jednak efekty potrafią naprawdę zaskoczyć. Należy pamiętać, że już podczas zakładania ogrodu francuskiego pierwsze etapy przygotowania podłoża są najważniejsze. Dzięki oczyszczeniu i wyrównaniu pH gleby nie tylko trawa szybko wykiełkuje i urośnie, ale również pozostałe rośliny będą zdrowe i dobrze odżywione.