Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Wiosenno-letnie opryski w ogrodzie?

kobieta robi oprysk drzewka w ogrodzie

Wiosna to szczególna pora, w której sprzątamy nie tylko dom, ale i ogród. To w końcu dobry czas na to, aby zadbać też o odpowiednie opryskiwanie drzew i krzewów. Nie wolno o tym zapomnieć, ponieważ ten zabieg jest wstanie uchronić drzewa przed chorobami, które często dotykają drzew owocowych. Nie czekaj aż będzie za późno!

Nie należy zapominać o opryskach – dlaczego?

Mawia się, że opryski powinno się wykonywać wczesną jesienią. To prawda! Jednak nie o porę roku tu chodzi, a o temperaturę powietrza. Mając na uwadze to, że pogoda ostatnio nie dopisuje, a nawet w maju potrafi spaść śnieg, nie musimy sztywno trzymać się tej zasady i opryski możemy przeprowadzić nawet teraz. Lepiej późno, niż wcale! Ważne jest jedynie to, aby nie czekać z tym do momentu, kiedy będzie za późno. Wysoka temperatura sprzyja chorobom grzybowym, które szybko atakują osłabione drzewa. Można się przed nimi zabezpieczyć. Całe szczęście dostępne na rynku preparaty stanowią optymalną ochronę. Wystarczy tylko chwila pracy i dzięki opryskom ręcznym zabezpieczymy nasze rośliny przed wirusami i grzybami.

[alert type=white ]Preparaty nie tylko zabezpieczają rośliny przed chorobami, ale także przygotowują je na nadejście chłodniejszych dni.[/alert]

Jak przygotować się do opryskiwania?

Opryskiwanie ręczne wcale nie jest trudne. Nie oznacza to, że nie warto do tego „podejść z głową”. Na początku trzeba pomyśleć o tym, jaki teren musimy opryskać, chodzi między innymi o powierzchnię i zagęszczeni roślin. Na tej podstawie można dokonać wyboru odpowiedniego opryskiwacza, rodzaju specyfiku oraz długość lancy teleskopowej i całego osprzętowienia.

Do pielęgnacji ogrodu najodpowiedniejszymi będą ręczne opryskiwacze naramienne oraz plecakowe, które są po prostu najwygodniejsze. Istotnym parametrem jest również wydajność pompy. Odpowiada ona za poprawne ciśnienie i wymieszanie cieczy w zbiorniku. Zaleca się, aby zbiornik miał co najmniej 10 litrów pojemności. Do większych ogrodów polecane są jednak opryskiwacze ze zbiornikami o większej pojemności. Nie ma nic gorszego niż częste przerywanie pracy w celu napełnienia zbiornika.

Musimy zadbać też o nasze bezpieczeństwo! Środki chemiczne wykorzystywane podczas opryskiwania są niebezpieczne dla naszego organizmu, dlatego bezwzględnie należy pamiętać o zabezpieczeniu dróg oddechowych, oczu oraz skóry specjalną odzieżą ochronną.

O wiosennych opryskach często zapominamy, ale są one bardzo ważne! Całe szczęście nigdy nie jest za późno. W całym procesie opryskiwania warto pomyśleć jednak o odpowiedniej ochronie i właściwym opryskiwaczu. Wszystkie środki można zakupić w specjalistycznych sklepach ogrodniczych, takich jak na przykład Rolmarket.pl, w którym można również nabyć opryskiwacze ręczne, agrowłókninę na chwasty i siatki ogrodowe.

Zapisz

Zapisz

Przeczytaj też