Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Czym przycinać drzewa i krzewy? 4 narzędzia do przycinania niezbędne w każdym ogrodzie.

sekator elektryczny

Jeśli chcesz w odpowiedni sposób zadbać o swój ogród, musisz regularnie przycinać gałęzie drzew oraz krzewy. Musisz wiedzieć, że ważny jest nie tylko sposób cięcia, ale także narzędzie, którym to robisz. Dlatego zobacz, jakie narzędzia ogrodowe będą Ci potrzebne.

1. Piły ręczne

Jednym z najbardziej podstawowych narzędzi w ogrodzie są piły, które służą do przycinania gałęzi drzew.

Piła z rączką może być prosta lub wygięta, a w niektórych modelach istnieje możliwość zamocowania piły na wysięgniku. Na rynku dostępne są również praktyczne piły składane, jednak w ich przypadku bardzo ważna jest jakość – muszą mieć mocną, wytrzymałą blokadę.

Dodatkowo piły ręczne można podzielić jeszcze na kabłąkowe oraz uniwersalne. Piły kabłąkowe stosuje się do suchego drewna, natomiast uniwersalnymi można też przycinać żywą gałąź.

2. Rodzaje sekatorów do ogrodu

Kolejnym, niezbędnym w ogrodzie narzędziem, jest sekator. Podczas wyboru sekatorów należy zwrócić uwagę na to, aby byłe lekkie i poręczne, a powłoka ostrza pokryta teflonem. Na rynku dostępne są trzy rodzaje sekatorów: krótki, z długimi rączkami oraz na wysięgniku. Jak wyglądają oraz czym się charakteryzują możesz sprawdzić na www.koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/narzedzia-do-ogrodu/sekatory.

Sekatory krótkie, zwane również jednoręcznymi, służą do przycinania roślin o grubości do 30 mm. Można nimi obcinać pojedyncze gałęzie, łodygi, czy przywiędłe kwiaty. W specjalistycznych sklepach dostępne są również sekatory krótkie dla osób leworęcznych.

Sekatory z długimi rączkami mogą przycinać pędy o grubości 25-50. Posiadają długie rączki, które w niektórych modelach mogą być wysuwane. Można nimi przycinać gałęzie znajdujące się w trudno dostępnych miejscach.

Ostatni rodzaj to sekatory na wysięgniku, którymi da się ciąć gałęzie znajdujące się na wysokości do 6 m! Dzięki temu, w większości przypadków, użycie drabiny nie jest konieczne. Taki sekator mocuje się na specjalnym, lekkim wysięgniku.

3. Nożyce do przycinania żywopłotu i gałęzi

Obcinanie kilkumetrowego żywopłotu sekatorem nie byłoby zbyt prostym zadaniem, dlatego warto kupić nożyce do żywopłotów i gałęzi. Można je podzielić na ręczne i mechaniczne.

Nożyce ręczne posiadają długie ostrza, dzięki czemu przycinanie jest szybkie i proste. Pozwalają też na bardzo dużą precyzję.

To zadanie mogą ułatwić także nożyce mechaniczne, które dzieli się na elektryczne oraz spalinowe. Ciekawym rozwiązaniem są nożyce elektryczne akumulatorowe, które są bardziej poręczne i wygodne w użytkowaniu.

Podczas zakupu nożyc mechanicznych zwróć uwagę na to, aby były lekkie, posiadały obrotową głowicę (wtedy będzie można przycinać krzewy w pionie oraz w poziomie) oraz były wyposażone w system antywibracyjny.

4. Pilarki łańcuchowe

Może się okazać, że potrzebne będą Ci też pilarki łańcuchowe, dzięki którym usuniesz grubsze gałęzie, ale też zetniesz drzewa.

Masz do wyboru pilarkę elektryczną, elektryczną-akumulatorową oraz spalinową. Jeśli potrzebujesz tego narzędzia do prostych prac ogrodowych, wybierz pilarkę elektryczną. Natomiast pilarka spalinowa będzie Ci potrzebna, gdy musisz przyciąć gałęzie na drzewach znajdujących się daleko od domu (nie jest zasilana kablem). Trzeba jednak wiedzieć, że pilarki spalinowe są o wiele trudniejsze w obsłudze.

Piły ręczne i sekatory są niezbędne w każdym, nawet w najmniejszym ogrodzie. Natomiast nożyce bardzo ułatwią Ci przycinanie żywopłotu, a pilarki będziesz potrzebować, gdy masz mocno zadrzewiony ogród.

 

Przeczytaj też