Na co zwrócić uwagę wybierając piłę spalinową?

cięcie drzewa piłą spalinową

Piła spalinowa jest nieocenionym narzędziem w ogródku, czy na posesji domu. Można z pomocą takiego sprzętu wykonać wiele zadań szybciej i wkładając w to mniej energii. Nic dziwnego, że dla niektórych jest to urządzenie obowiązkowe, bez którego nie sposób się obyć. Na co zwracać uwagę przy jego zakupie?

 

Gabaryty piły mają znaczenie

Na rynku znaleźć można wiele modeli oferowanych przez sporą ilość producentów. Marka jednak nie może być jedyną kwestią, na której oprzemy decyzję o zakupie właściwego urządzenia. Zupełnie inaczej jest z wygodą użytkowania, która przecież ma tutaj ogromne znaczenie. Zbyt ciężki sprzęt z pewnością będzie trudniejszy w obsłudze. Różnica pomiędzy poszczególnymi modelami może być duża i wynosić nawet kilka kilogramów. Nie bez znaczenia będą gabaryty, które uzależnione są od przeznaczenia piły. Natomiast wybierając odpowiedni model, należy się zastanowić nad tym, czy bardzo zaawansowana, pokaźnych rozmiarów, ciężka piła o wielu funkcjach jest nam rzeczywiście potrzebna. Jej nieporęczność może nas skutecznie zniechęcić do jakichkolwiek prac. Co jeszcze jest istotne?

piła spalinowa

Czy zawsze potrzebujemy urządzenia z wysokiej półki?

Ogromnie ważna jest moc, którą podaje producent. To od niej zależy wydajność danego sprzętu. Tutaj należy zastanowić się nad przeznaczeniem piły spalinowej, ponieważ nie zawsze maksymalna moc jest czymś niezbędnym, szczególnie gdy mowa o bardzo amatorskim wykorzystaniu produktu. Bez porównania jest zastosowanie urządzenia do całodniowego cięcia drzew w lesie, czy też obcinania gałęzi w przydomowym ogrodzie od czasu do czasu. Wszak za większą mocą idzie także wyższa cena, dlatego na pewno nie każdy może sobie pozwolić na sprzęt z tej najwyższej, profesjonalnej półki. Jednak zdecydowanie nie zawsze też jest potrzeba, aby był on aż tak zaawansowany. Na pewno nie musi taki być, gdy chodzi o standardowe prace na własnej posesji.

Zwróćmy uwagę na decybele

Mało kto lubi hałas, jaki generuje piła spalinowa. Faktycznie często jest on bardzo donośny i wyjątkowo męczący. Osoby, dla których kwestia ta jest szczególnie ważna, powinny zwrócić uwagę na poziom decybeli, który określa producent dla danego urządzenia. Specjalne słuchawki owszem zmniejszają nieco hałas, natomiast w przypadku korzystania z piły w przydomowym ogrodzie, trudno oczekiwać, że wszyscy domownicy będą z takich akcesoriów korzystali. Warto zatem pomyśleć o nieco cichszym modelu.

Do powyższej listy należy jeszcze dodać kilka kwestii, jak długość prowadnicy, od której zależy komfort użytkowania, czy odpowiednie zabezpieczenia. Podczas korzystania z piły nie można zapominać o własnym bezpieczeństwie. Mamy wszak do czynienia z narzędziem, które nieodpowiednio użytkowane może wyrządzić dużą krzywdę. Mowa tutaj nie tylko o narażeniu zdrowia, ale także życia. Sprawdźmy zatem, czy model, który nas interesuje, ma osłonięte szczególnie te części maszyny, które są najbardziej newralgiczne. Ponadto bliskie sercu każdego użytkownika powinno być czyste powietrze. Kupując piłę, która ma małe spalanie, ograniczymy przynajmniej w pewnym stopniu emisję spalin.