Zalety i metody instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego w łazience – co warto wiedzieć?

Fot. Pexels.com

Planując remont łazienki lub projektując swój wymarzony dom, warto wziąć pod uwagę wiele czynników. Jedną z najważniejszych kwestii jest ciepło i komfort. Wiele osób marzy o idealnej temperaturze posadzki. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe elektryczne. Jeśli rozważasz instalacje właśnie tego systemu, to zdecydowanie tekst dla Ciebie! Dowiedz się, jak krok po kroku przebiega montaż poszczególnych elementów. Sprawdź, jak działają maty grzewcze do elektrycznego ogrzewania podłogowego i dlaczego warto w nie zainwestować!

Podstawowe elementy ogrzewania podłogowego elektrycznego

Na elektryczne ogrzewanie podłogowe składają się maty grzewcze oraz sterowniki. Pierwszy element to nic innego jak przewody umieszczone na specjalnej siatce, którą w zależności od potrzeb można przecinać – jednak w ten sposób, aby nie uszkodzić żadnego kabla. Drugie urządzenie, a mianowicie termostat służy do regulowania i kontrolowania temperatury. Może mieć różny stopień zaawansowania, wyróżnia się modele obsługiwane manualne, jak i automatyczne. Zarówno maty, jak i sterowniki można zakupić w zestawie lub osobno. Poszczególne pakiety różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem, dzięki czemu o wiele łatwiej dobrać produkt do powierzchni pomieszczenia.

Jak przebiega montaż mat grzewczych do elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Aby rozpocząć montaż mat grzewczych, należy zaopatrzyć się wcześniej w niezbędny sprzęt, dokonać pomiarów i przygotować posadzkę. Ze względu na to, że siatka jest samoprzylepna, instalacja powinna przebiec sprawnie. Przycinanie mat stanowi łatwe zadanie, aczkolwiek warto zachować szczególną ostrożność. Jak już wcześniej wspomniano – nie wolno przeciąć ani uszkodzić kabli. Rekomenduje się umieszczanie siatki w warstwie kleju bezpośrednio pod kafelkami/płytkami. Podkreślenia wymaga jeszcze jeden aspekt, a mianowicie aby system działał poprawnie i nie generował dodatkowych kosztów, nie wolno umieszczać na nim mebli czy innych, stałych elementów zabudowy. Choć montaż jest stosunkowo prosty, warto zlecić to zadanie specjaliście.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – dlaczego przydaje się w łazience?

W przeciwieństwie do tradycyjnych form elektryczne ogrzewanie podłogowe jest nie tylko łatwiejsze w montażu, ale i obsłudze. W ten sposób trzeba bardzo niewiele, aby uczynić pomieszczenie przyjemniejszym i wypełnić je ciepłem. Na tym jednak nie kończy się lista zalet! Koszty eksploatacji ogrzewania podłogowego elektrycznego zależą od czynników, takich jak metraż i rodzaj pokoju czy obecność innego systemu odpowiadającego za utrzymanie temperatury.

Dzięki przemyślanemu wprowadzeniu tej metody można zoptymalizować wydatki oraz sprawić, że posadzka w łazience będzie ciepła niezależnie od pozostałych pomieszczeń. W końcu to przestrzeń bardzo wymagająca pod względem wilgoci czy bardzo często braku dodatkowego miejsca. W takim wypadku maty grzewcze do elektrycznego ogrzewania podłogowego, które stanowią niewidoczne rozwiązanie, pozwalają na proste, aczkolwiek precyzyjne kontrolowanie komfortu cieplnego domowników.