Jak wybrać wannę do łazienki?

Wybór wanny do wykańczanej czy remontowanej łazienki to trudna sprawa. Aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jest bardzo wiele, a oferta rynkowa może przyprawić o zawrót głowy. My dziś postaramy się podpowiedzieć, czym się kierować, by dokonany wybór był optymalny.

Rozmiar łazienki

Jedną z pierwszych rzeczy, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, jest rozmiar łazienki. To on najczęściej determinuje maksymalne wymiary wanny, bo niestety rzadko kto ma u siebie prawdziwy salon kąpielowy. Warto pamiętać, że często najlepszym pomysłem jest ustawienie wanny w poprzek łazienki, maksymalnie wykorzystując szerokość pomiędzy ścianami. Niektórzy chcą mieć obok wanny niewielką półeczkę na kosmetyki, dlatego wybierając rozmiar wanny warto uwzględnić taką możliwość.

W większych łazienkach można pokusić się o wybór wanny narożnej, szczególnie wtedy, gdy mamy w planie romantyczne kąpiele we dwoje. Dobrym pomysłem może okazać się również wanna wolnostojąca. Idealnie wpisuje się ona w klimat nowoczesnych łazienek, które nawiązują stylistyką do wnętrz typu SPA.

Nowoczesna czy retro

Drugim ważnym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę przy wyborze wanny, jest styl łazienki, w której ma zostać zainstalowana. Inaczej będą bowiem wyglądać wanny w stylu retro, a inaczej te nowoczesne. Co prawda w przypadku wanny przeznaczonej do zabudowy trudniej zauważyć różnicę w stylu, o tyle wanna wolnostojąca w stylu retro jest zupełnie inna od tej nowoczesnej. Wanny wolnostojące w starym stylu często mają gięte nóżki, ozdobione motywem roślinnym. Natomiast wolnostojące wanny nowoczesne są prostsze, często nie mają widocznych nóżek, a swoim kształtem przypominają kapsułę kosmiczną.

Elementy dodatkowe

Niektóre dostępne na rynku wanny są wyposażone w uchwyty, zagłówki czy siedziska. Mogą one poprawić komfort w trakcie kąpieli, dlatego warto się zastanowić, czy nie zdecydować się na takie rozwiązanie. Boczne uchwyty mogą być szczególnie przydatne, gdy z wanny mają korzystać dzieci lub osoby starsze. Zagłówek zaś może być doskonałym uzupełnieniem relaksującej kąpieli w wannie pełnej piany.

Akrylowa czy stalowa

Ostatnim elementem, który może zdeterminować nasz wybór wanny, jest materiał, z którego została wykonana. Na rynku są dostępne przede wszystkim wanny akrylowe i stalowe. Te pierwsze cenione są za trwałość, ale pod warunkiem, że są wykonane z akrylu dobrej jakości. Te drugie, są emaliowane i niestety z czasem emalia niszczy się i taka wanna może zacząć korodować.

Więcej na: https://silla.pl/pol_m_Wanny_Wolnostojace-340.html

Zapisz