Zastanawiasz się jak wprowadzić pastelowe barwy do swojego mieszkania? Nie wiesz czy delikatna kolorystyka może być bazą do przytulnej i harmonijnej przestrzeni? Nie możesz się zdecydować którą paletę pastelowych barw wybrać do Twojego wnętrza? Zobacz jak wygląda pastelowe mieszkanie zaprojektowane przez architektów z pracowni Decoroom i zainspiruj się tym projektem. Poznaj sekrety tworzenia przytulnej aranżacji
Spis treści
Dlaczego pastelowe kolory sprawdzają się w aranżacji wnętrz
Pastelowe kolory są coraz częściej wybierane do aranżacji wnętrz. Istnieje ku temu wiele powodów zarówno estetycznych jak i praktycznych. Przede wszystkim pastelowe barwy są subtelne i mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Barwy takie jak jasny róż, mięta czy błękit koją nasze zmysły i sprzyjają relaksowi.
Pastelowe kolory są także bardzo uniwersalne. Łatwo komponują się z innymi barwami i materiałami. Pasują do wielu stylów dekoracyjnych, od vintage po nowoczesny minimalizm. Doskonale komponują się z naturalnymi materiałami jak drewno czy kamień, a także z metalem i szkłem.
Pastelowe barwy mogą także służyć jako tło dla bardziej wyrazistych akcentów kolorystycznych. Świetnym tego przykładem może być 48 metrowe mieszkanie mieszczące się w samym sercu Starego Miasta we Wrocławiu zaprojektowane przez Decoroom. Energetyczne dodatki tworzą prostą i niezwykle elegancką przestrzeń. W tym przypadku głównym akcentem jest sofa.

Badania wykazały, że kolory mają wpływ na nasze emocje i samopoczucie. Pastelowe odcienie mogą wpływać na nastrój, wywołując uczucie spokoju i szczęścia.
Jak dobierać paletę pastelowych kolorów we wnętrzach
Decydując się na pastelowe mieszkanie kluczowe jest dobranie odpowiedniej palety barw. Zaleca się wybranie jednego głównego pastelowego odcienia jako bazy i uzupełnienie go dwoma lub trzema innymi, które będą współgrać. Pamiętaj, by kolor bazowy był stosunkowo neutralny, tak aby nie przytłaczał reszty aranżacji.

W przedstawionym mieszkaniu architekci z Decoroom postawili na harmonijne i subtelne odcienie niebieskości w salonie i kuchni, wanilii w przedpokoju oraz różu w sypialni. Błękit nie jest tutaj przypadkowy. Odwołuje się do łagodnego nurtu płynącej niedaleko Odry, ale też nawiązuje do pogodnej barwy nieba.

Wybierz jeden dominujący pastelowy odcień jako bazę dla swojej palety i dodaj do niego 2-3 współgrające pastele, które wzbogacą kompozycję bez przytłoczenia przestrzeni.
Dobór mebli i dodatków w pastelowym mieszkaniu
Meble w pastelowych odcieniach mogą dodać wnętrzu lekkości i świeżości. Można na przykład wybrać sofę lub fotel w mocniejszym akcencie, aby stworzyć kontrast. Za to dodatki jak poduszki, zasłony czy dywany w delikatnych barwach mogą zaś pięknie uzupełnić całość.

W zaprojektowanym przez architektów z Decoroom mieszkaniu najważniejszym elementem aranżacji kuchni stały się płyty meblowe w pastelowym, matowym wykończeniu. W łazience pastelowym akcentem są fronty meblowe w kolorze #millenialpink. Wygląda to na prawdę dobrze. Mimo niedużych wymiarów łazienki delikatne barwy optycznie powiększają tą przestrzeń.

Wybieraj meble o prostych, czystych liniach i neutralnych odcieniach, które nie będą konkurować z delikatnością pasteli, a dodatki jak poduszki, zasłony czy dywany niech będą jednolite lub z subtelnym wzorem, aby uzupełnić kolorystycznie spokojne tło.
Pastelowe mieszkanie – przytulnie i elegancko
Pastelowe mieszkanie może być zarówno przytulne jak i eleganckie. Udowadniają to architekci Decoroom. Delikatne barwy pastelowe pozwalają na twórcze eksperymentowanie z różnymi teksturami i wzorami, nie ryzykując przytłoczenia wnętrza. Są idealnym wyborem dla tych, którzy pragną wprowadzić do swoich domów powiew świeżości i lekkości bez zbytniego dominowania. Wykorzystując pastele, możemy łatwo przekształcić swoje mieszkanie w spokojny azyl, miejsce relaksu i wypoczynku.

- Projekt wnętrza Decoroom
- Zdjęcia: Marek Koptyński Archi.Photo
- Stylizacja: Angelika Front / Atmosferycznie